Вивчення чеської мови для початківців

Опановувати чеську мову можна різними способами, їх вибір залежить насамперед від вашої мети. Можете скористатись деякими порадами для початківців.

Вивчення будь-якої мови – непростий виклик. Чеська мова вважається достатньо легкою: порівнянні з англійською чи німецькою мовами, вона набагато легша для сприйняття. Принципи словобудови та граматики багато в чому схожі до української мови, тож це полегшує вивчення чеської українцями.

З чого краще починати вивчення

Опановувати чеську мову можна різними способами, їх вибір залежить насамперед від вашої мети. Якщо ви робите це для себе, достатньо буде самостійно вивчати мову, використовуючи безплатні матеріали на просторах інтернету. Якщо ж ви плануєте складати якийсь іспит з чеської мови, краще знайти собі досвідченого вчителя та готуватись з ним.

При вивченні мови головне – систематичність та повторення. Розробіть собі зручний графік навчання та план, де ставте собі невеликі цілі. Можете скористатись деякими порадами для початківців:

  • Для початку знайдіть матеріали для вивчення. Якщо погортати сторінки інтернету, можна знайти безліч посібників, словників, курсів, додатків, відеоматеріалів та багато чого корисного. 
  • Ознайомтесь з алфавітом та правилами вимови літер. Деякі чеські літери мають надто складну вимову, тому її бажано ретельно практикувати.
  • Почніть слухати чеську музику. Навіть якщо ви там не розумієте слів, вам необхідно звикнути до звучання цієї мови. Чехи використовують мало голосних, і це здається трохи дивним для багатьох слов’ян.
  • Почніть з найпростіших слів. Обов’язково слухайте їх вимову та практикуйте її. 
  • Коли ви володітимете базовими словами, можна розпочинати опанування основ граматики. Краще починати зі словозміни та побудови найпростіших речень.
  • Не забувайте вивчати нові слова та повторювати вже вивчені. 
  • Коли ви досягнете певного рівня володіння чеською, починайте читати книги, дивитись фільми чи слухати подкасти чеською мовою. Не обирайте занадто складні, краще почати з дитячих казок чи програм.

Найчастіші труднощі у вивченні чеської 

Попри те, що чеська мова достатньо легка, все ж вона має декілька “Гордієвих вузлів”, з якими у багатьох виникають труднощі. Здебільшого, в таких ситуаціях потрібно просто бути досить уважними, щоб не припуститись помилок. Розглянемо найчастіші випадки:

  • Деякі слова можуть мати два та більше варіантів правопису. Наприклад, plavej = plav = poplav (пливи). Такі відмінності треба просто запам’ятовувати, бо правилам вони не підлягають.
  • Чеська мова має дієслова, що вживаються з частками se і si, які мають різні правила вживання. Вони не є занадто складними, але тема з частками зазвичай викликає у студентів плутанину.
  • Правила відмінювання слів. Вони дечим схожі на українські, проте все ж відрізняються. Наприклад, слово ublížit (образити) буде використовуватись з 3 відмінком (кому? чому?), а не як в українській (кого? що?). В таких тонкощах важливо розбиратися.
  • Орфографія та синтаксис – мабуть, найважчі теми при вивченні чеської мови. Краще розбивати їх на маленькі теми, а не вивчати все одразу. Це може призвести до плутаниці та помилок.
  • Нестача практики. Часто зустрічаються випадки, коли люди розуміють слова та граматику, але їм дуже важко говорити. Вимову обов’язково потрібно практикувати при вивченні будь-якої мови. Найчастіше в українців виникають проблеми з наголосами та вимовою літери ř. Зараз існує багато мовних клубів та спільнот, долучившись до яких, ви практикуватиметесь розмовляти чеською та можете знайти нових друзів.

Як не закинути вивчення мови?

Вивчення мов не швидкий процес, тому дуже важливо не втратити мотивацію та не перестати навчатись. Мотивація дуже цікава річ, особливо, якщо розібрати принцип її роботи на рівні мозку. Людський мозок звик отримувати винагороди за свою діяльність. Для людини це щось приємне (гарні емоції, задоволення від роботи і т.д.), для мозку – це дофамін. Якщо цього не відбувається, ця “діяльність” автоматично стає йому непотрібною, людині – нецікавою.

Саме тому важливо робити процес навчання цікавим для вас. Ви маєте отримувати від нього задоволення, а не перетворювати це на страждання. Також не забувайте про самодисципліну. Організуйте своє навчання та впевнено йдіть до своєї мети!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook