Що таке ожиріння і як його вирахувати?
За визначенням ВООЗ, ожиріння – це ненормальне або надмірне накопичення жиру, яке становить небезпеку для здоров’я. За статистикою, більше 50% дорослого населення України має зайву вагу, а близько 25% страждає на ожиріння.
Аби зрозуміти, є ожиріння чи, треба вирахувати індекс маси тіла (ІМТ). Для цього зріст у метрах (тобто не 165 а 1,65 м) звести у квадрат (1,65 помножити на 1,65). Потім вагу у кілограмах поділити на те число, яке ви отримали, звівши показник зросту у квадрат.
Наприклад, якщо ваш зріст 1,65 м, а вага 63 кг, то ІМТ = 63 : (1,65 × 1,65) = 23,2
- Нормальним вважається ІМТ від 18 до 25 (найкраще – 20-23).
- ІМТ менший 18 свідчить на недостачу маси тіла.
- ІМТ більший за 25 вказує на зайву вагу.
- ІМТ 30 і більше – показник ожиріння.
- Будь-який ІМТ ≥35 або 40 називається «серйозним ожирінням».
- ІМТ ≥35 або 40–44,9 чи 49,9 називається «патологічним ожирінням».
- ІМТ ≥45 або 50 називається «надморбідним ожирінням»
Чим небезпечне ожиріння?
Якщо коротко: зайві кілограми скорочують наше життя і викликають багато проблем зі здоров’ям.
За статистикою, ожиріння призводить до скорочення середньої тривалості життя на строк від 6 до 7 років. Якщо показник ІМТ стаовить 30-35, середня тривалість життя зменшується на 2-4 роки, а при ІМТ>40 середня тривалість життя знижується на 10 років.
Ожиріння збільшує ризик багатьох фізичних і психічних патологій. Доведено, що зайва вага збільшує ризик розвитку діабету 2 типу (це основна причина 64% випадків діабету у чоловіків і 77% випадків у жінок). Також ожиріння призводить до серцево-судинних хвороб (ішемічної хвороби, стенокардії, інфаркту, підвищеного тиску, тромбозу глибоких вен), хвороб суглобів (остеохондроз, остеартрит, недостатня рухливість, подагра), деяких онкологічних захворювань (рак грудей, яєчників, стравоходу, колоректальний рак, печінки, підшлункової, жовчного, шлунка та інші види). За спостереженнями надмірна вага також підвищує ризик ускладнень від COVID 19.
Як запобігати ожирінню?
У більшості випадків ожиріння пов’язане зі споживанням надмірної кількості енергії з їжею у поєднанні з недостатньою фізичною активністю. В окремих випадках причина ожиріння – генетика, проблеми зі здоров’ям та інші фактори.
Щоб запобігти ожирінню і схуднути, потрібно:
- Збалансовано харчуватися. Тобто їсти повноцінно, не голодувати і не переїдати. Вживати достатню кількість овочів і фруктів. А от від випічки, солодощів, смаженого та копченого варто відмовитися або принаймні звести і продукти у своєму раціоні до мінімуму.
- Вести активний спосіб життя, більше рухатися. Ходіть пішки, виходьте із громадського транспорту на 1-2 зупинки раніше, відмовитися від ліфта, робіть руханку, відвідуйте спортзал, плавання або заняття танцями 2-3 на тиждень.
- Висипайтеся. Повноцінний сон – важлива умова для запобігання ожирінню. Недосипання призводить до гормонального дисбалансу та порушення обміну речовин.
Post Views: 29