Діти Здоров'я та краса

Розкажіть це підліткам. Вони соромляться про це запитати

Батькам часто незручно говорити з дітьми про секс. Ми підготували інформацію, яку варто розповісти підліткам, навіть якщо вони соромляться про це запитати.

1. Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) поширюються в основному від однієї інфікованої людини іншій при статевих стосунках. Деякі інфекції можуть також передаватися від матері дитині під час вагітності та пологів, також можуть передаватися через продукти крові і при пересадці тканин. У число хвороб, що викликаються ІПСШ, входять сифіліс, ВІЛ і рак шийки матки.

2. Збудниками ІПСШ частіше за все бувають віруси та бактерії. Найпоширеніші бактеріальні ІПСШ — гонорея, хламідіоз і сифіліс. Вірусні ІПСШ — найнебезпечніші, оскільки не існує ліків, здатних знищити вірус в організмі, тому часто він залишається в організмі на все життя. Найпоширенішими збудниками ІПСШ є вірус генітального герпесу, вірус папіломи людини (ВПЛ), вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), вірус гепатиту С і В.

3. ІПСШ часто протікають без симптомів, особливо у дівчат. Тому хлопці та дівчата, сексуальні партнери яких мають симптоми ІПСШ, повинні звертатися за медичною допомогою, незалежно від того, чи є у них ознаки захворювання, чи ні. Невідкладно проведене ефективне лікування  допоможе уникнути розвитку ускладнень. Невід’ємною частиною лікування ІПСШ є оповіщення статевого партнера. Таким чином можна запобігти новим випадкам інфікування і обмежити подальше поширення інфекцій.

4. ІПСШ вражають в основному дівчат-підлітків. Щорічно одна з 20 дівчат-підлітків набуває бактеріальну інфекцію при сексуальному контакті. Інфекції викликають пошкодження фаллопієвих (маткових) труб, які призводять до жіночого безпліддя. У 10% – 40% дівчат та жінок з нелікованою  хламідійною інфекцією розвиваються симптоматичні запальні захворювання тазових органів. У 30% – 40% випадків жіночого безпліддя є постінфекційні пошкодження фаллопієвих труб.

5. Найбільш поширеними загальними ознаками ІПСШ є: висипки, виразки, пухирці, бородавки навколо статевих органів; свербіння і печія статевих органів; часте сечовиділення, що іноді супроводжується болем і печією; болі внизу живота (у дівчаток); незвичні виділення зі статевих органів; неприємний запах виділень; підвищення температури тіла; опухання лімфовузлів.

6. Однією з найбільш смертоносних інфекцій для дівчаток, що передаються статевим шляхом, є папіломавірус людини (ПВЛ). Практично всі випадки раку шийки матки пов’язані з генітальною  інфекцією, що викликається цим вірусом. Рак шийки матки є другим найбільш поширеним типом раку серед жінок – щороку відбувається 500 000 нових випадків захворювання та 250 000 випадків смерті. Нова вакцина, що запобігає інфікуванню, може сприяти зменшенню числа випадків смерті, пов’язаних з раком шийки матки.

7. Більше 15 мільйонів з 135 мільйонів випадків народження живих дітей у всьому світі відбуваються серед дівчат у віці 15-19 років. Ранні пологи підвищують ризик ускладнень здоров’я та смертності як для матерів, так і для їхніх новонароджених дітей.

8. Попередити небажану вагітність можна, використовуючи:

 • найбільш популярні методи (презервативи, гормональні контрацептиви КОКи, сперміциди, у поєднанні з бар’єрним методом);
 • менш популярні (методи природного планування сім’ї);
 • в крайніх випадках – невідкладну контрацепцію: застосування таблетованих препаратів, які містять естрогени і прогестагеновий компонент — КОКів, тільки прогестагеновий компоненет – левоноргестрел, антипрогестагеновий препарат – міфепристон.

9. Встановити вагітність можна: за допомогою тесту на вагітність (в аптеці у вільному продажу), починаючи з 3-5 дня затримки менструації; через 1,5-2 тижні з моменту затримки менструації за допомогою ультразвукового обстеження (УЗД); через два і більше тижнів з моменту затримки менструації при огляді гінекологом.

10. Підлітки повинні знати, що вагітність може наступити, навіть якщо…

 • був перерваний статевий акт;
 • дівчина вперше вступила в інтимні (сексуальні) відносини;
 • менструація ще не закінчилася повністю;
 • дівоча пліва не була порушена;
 • після статевого акту дівчина спринцювалася або закладала ліки в піхву;
 • сім’явиверження відбулося не в піхву;
 • презерватив був порваний.

11. Як розпізнати вагітність. Зверніть увагу на деякі зміни, які можуть бути її ознаками / симптомами:

 • затримка менструації або вона пройшла в строк, але дуже мізерно;
 • ознаки «раннього токсикозу» (нудота, блювання, більш виражене вранці, непереносимість запахів);
 • змінилися смакові переваги, пропав або посилився апетит;
 • збільшення, тяжкість молочних залоз;
 • часті зміни в настрої (плаксивість, дратівливість) і стомлюваність, хронічна втома.

12. Вагітні дівчатка-підлітки з більшою імовірністю вдаються до небезпечного аборту. За оцінками, у світі щорічно здійснюють три мільйони небезпечних абортів серед дівчат у віці 15-19 років. Небезпечний аборт значно погіршує тягар тривалих проблем зі здоров’ям і материнської смерті.

13. При належному і сталому використанні презервативи є одним із найбільш ефективних способів захисту від ІПСШ, включаючи ВІЛ-інфекцію та попередження небажаної вагітності. Однак, слід враховувати, що презерватив не гарантує 100% результату, оскільки завжди існує ризик його неправильного застосування, низької якості або пошкодження цілісності. Існують чоловічі та жіночі презервативи.

Джерело

Дата публікації: 22.11.2021 img Поділитися