Діти Сім'я

Якщо у вас підростає підліток і вам складно порозумітися…

Підліток іноді жахливий. З ним неможливо домовитися і нестерпно перебувати поруч. Важко з ним, дуже важко. Але ось вам золота порада від психолога…

Підліток іноді жахливий. З ним неможливо домовитися і нестерпно перебувати поруч. Обійняти себе він рідко дає. І постійно відстоює свої інтереси, на які ніхто особливо не зазіхає.
Він раптово виріс і не знає, куди подіти руки і ноги, які стали такими величезними. І йому кажуть: ти такий великий дядько! Або тітка! А йому спати хочеться і лежати – не тому, що він ледар, а тому що маса енергії на цей ріст і витрачається. І гормони киплять.
І дві головні думки в голові: перша – що його ніхто не розуміє. Він самотній! І друга – що з ним нічого не може статися. Ось абсолютно він безсмертний. Смерть – це для інших. А він, навіть якщо стрибне з вікна, полежить трошки, послухає, як всі плачуть, встане і піде собі у своїх справах.
І дуже нерозумно, що ви кричите щось про шапку, яку потрібно надіти. І без шапки нічого не буде! А, якщо що, він взагалі з дому може піти і прекрасно жити. У друзів або сам по собі. А потім займеться бізнесом, розбагатіє – адже всі, хто займаються бізнесом, дуже багаті, – і покаже всім, де раки зимують.
І немає нікого ранимішого за підлітка. І треба з ним поводитися обережно і м’яко, як з гранатою бойовою.
Важко з ними, дуже важко. А потім – нічого, все проходить. Але цей важкий період часто буває. Головне – відносини не зіпсувати. І не дорікати нічим. І наполегливо благати не вимикати телефон. І м’яко схиляти до праці і корисних занять, хоча це так важко.
І ще підліток може вам купу несправедливостей і звинувачень наговорити. Марк Твен правильно описав підлітковий вік: це здивування, що у таких дурних батьків могла народитися така розумна дитина.
Але ви все одно вибачте свого підлітка за все, за всі образи і непослух. Тому що він потім плаче, коли ніхто не бачить. Гірко плаче, як в ранньому дитинстві. І сльози котяться – я це точно знаю. І все життя він буде пам’ятати свої витівки і злі слова – якщо ви йому не допоможете все забути.
Прощати треба своїх безглуздих підлітків. Шкодувати. Гладити, навіть якщо вони йоржаться, як дикобраз. Все це пройде, а любов залишиться, ось побачите.
І бережіть своїх. Поки вони підлітки – вони в небезпеці. Будьте терплячіші – по можливості. І захищайте, як можете, від чужих. А потім разом перейдете цей хиткий місток між дитинством і юністю – і все буде нормально. Точно буде. Якщо берегти і любити.
Автор – психолог Анна Кір’янова
Дата публікації: 25.08.2021 img Поділитися