Як не зійти з розуму: 12 порад для батьків, у яких зростає підліток

Ваша дитина стала впертою, хамовитою і взагалі нестерпною? Не слухається і в усьому вам суперечить? Отже, у неї почався підлітковий вік. І час змінювати правила спілкування.
На сьогодні підлітковим вважається вік з 9-11 років до 15–17 років. І якщо вашій дитині лише дев’ять, а вона стала неслухняною і замкнутою, у всьому вам суперечить, протестує, грубить, отже вам час набиратися терпіння – у неї почався підлітковий вік і це мине нескоро. Треба навчитися “виживати” поряд із підлітком, щоб не “поїхати дахом і зберегти гарні стосунки.”
Підлітковий вік – це один видів вікової кризи. Вона пов’язана з дорослішанням, розвитком самосвідомості, ставленням до себе як до дорослої особистості, прагнення до ідеалів та максималізму, потреби у довірливому та рівноправному спілкуванні з ровесниками та дорослими.
Особливістю підлітка є прагнення заслужити повагу і визнання ровесників, мати авторитет у своїх друзів. Вони цінують чесність, силу, а часом навіть зухвальство. Батьки не повинні старатись змінити друзів, побоюючись негативного впливу. Але повинні знати коло спілкування, щоб обережно коригувати стосунки з однолітками. Підліткам характерна непостійність у стосунках, мінливість інтересів, переосмислення та переживання.
Розвиток підлітка особливо залежить від атмосфери в сім’ї та стосунків з батьками. Якщо ці стосунки враховують його потреби і можливості, будуються на довірі та взаємоповазі, дитина легко долає труднощі у навчанні та спілкуванні і активно набуває соціального досвіду.
  1. Будуйте стосунки зі своєю дитиною на довірі. Пам’ятайте, чим більше заборон буде, тим більший опір вони викликатимуть.
  2. Прислухайтесь до думки підлітка. У цьому віці діти прагнуть, щоб дорослі зважали на їхній настрій, бажання, думки.
  3. Будьте другом своїй дитині, але особливим другом – другом-приятелем, другом-наставником.
  4. Не принижуйте своїх дітей-підлітків. Ніколи не порівнюйте з іншими однолітками – це може негативно вплинути на формування самооцінки.
  5. Не допускайте байдужості, насмішок, нотацій особливо в присутності ровесників.
  6. Будьте значущими в житті підлітка – діліть тривоги і сумніви, будьте другом, в якого шукають підтримки і відповіді на важливі у цьому віці запитання.
  7. Шукайте спільні інтереси та захоплення.
  8. Будьте поряд, сприймайте свою дитину такою як вона є.
  9. Для підлітка важливо мати власний простір. Постарайтесь йому виділити житловий простір, ставтесь до заведеного там порядку (або безладу) з шанобливістю як до території сусіда.
  10. Дозволяйте себе критикувати. Не прагніть бути ідеальними батьками. Однак відрізняйте критику від хамства.
  11. Пам`ятайте, що диктат та погрози не діють на підлітка. Спокійно попереджуйте про наслідки, діліться досвідом. Уявіть, що ви екскурсовод, який розповідає, що де знаходиться і куди приводить. Попереджайте про наслідки, а не бурчіть. Діліться власним досвідом. Показуйте більше ситуацій та прикладів.
  12. Використовуйте соцмережі. Але не для того, щоб відстежувати контакти підлітка і контролювати, що пише син або донька на своїй сторінці. Використовуйте їх за прямим призначенням: діліться інформацією, власною позицією, підтримуйте інтерес до себе.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook