Діти Сім'я

Чому дитина не хоче вчитися і що батькам НЕ варто робити

Чому у дітей низька мотивація до навчання, немає бажання ходити у школу, виконувати домашні завдання і бути активними на уроках, детально розповіла психолог і пояснила, що робити у такому разі. 

Психолог Світлана Ройз розклала по поличках всі причини відсутності мотивації до навчання у дітей:

“До мене часто звертаються з таким проханням «Хочу, щоб психолог попрацював з дитиною-школярем. Зовсім немає мотивації вчитися ». Але психолог не може змахнути чарівною психологічною паличкою або чарівним мотивуючим ременем і зробити з дитини «навчального чемника». Психолог не може переконати дитину в тому, що нецікаве нібито цікаво. Або що страшне зовсім не страшно.

Хороша новина: психолог може пильно і не дуже пильно дивитися на всю сім’ю і ставити незручні і безглузді запитання. А це допоможе зрозуміти, чому мотивація не сформувалася. Або куди вона поділася. І питання, і відповіді на них можуть викликати у батьків подив, опір, злість, недовіру, усвідомлення. І якщо це усвідомлення відбувається, воно саме по собі терапевтичне.

Психолог, наприклад, може з явною провокацією запитати: а ваша дитина бачить, що ви самі вчитеся? Наскільки ви самі довго будете робити те, що вважаєте безглуздим, не отримуючи внутрішньої винагороди, не бачачи дієвого результату. Перебуваючи під прицілом оцінок, без вільного часу? Ви самі з високою мотивацією робите нецікаву і рутинну роботу? Вам самим легко весь час виправдовувати чиїсь очікування? Ви щасливі?

Батьки заперечують: але є ж слово« треба». З цим поколінням таке слово не працює. Сучасні діти часто ставлять запитання “навіщо?”. Вони зосереджені на тому, в чому вбачають сенс. Якщо ми не можемо його показати, вони шукають щось для себе «осмислене», а ще частіше – пов’язане із задоволенням (часто це гра).


Слова «треба», «повинен», «мусиш» говорять про розвиток частини мозку, що відповідає за контроль над імпульсами. У сучасних дітей саме ця частина мозку «вмикається» пізніше. А в підлітковому віці іноді випадає з активності.

Але ці самі частини мозку разом з цими самими словами активізуються, коли у нас є розклад дня, режим дня, коли є планування, коли у дитини є постійна невелика значуща відповідальність, коли є «ритуальні» дії: ритуали сім’ї, коли в родині заохочуються запитання і пошуки відповідей, коли вся сім’я щодня дізнається щось нове, коли є належна фізична активність. А ще, коли цінності батьків збігаються з їхніми діями. Коли немає «подвійних послань».


Варто з’ясувати, які можуть бути мотивації? Йти в школу, йти на роботу?

 •  Ігрова. Тоді в школу дитина приносить іграшки, або грається за своїми правилами. У будь-який момент може сказати «Стоп гра» і вийти з навчального процесу. А дорослий теж грається в роботу. Коли не підкоряється розкладу, дедлайнам, намагається робити тільки те, що цікаво, уникає відповідальності.
 • Соціальна мотивація. Дитина йде в школу дружити. Часто на шкоду навчанню. Якщо стосунки не складаються, може відмовлятися вчитися. У дорослого трохи схоже: він йде на роботу для спілкування, іноді сидить в робочий час в соціальних мережах.
 • Мотивація досягнень. Дитина йде в школу за високими оцінками. Якщо не вдається бути успішним, мотивація знижується. Дорослий йде на роботу за статусом, похвалою керівника, зарплатою.
 • Навчальна мотивація. Дитина йде в школу вчитися. Усвідомлено. За знаннями. Дорослий – йде реалізовувати свій потенціал.

Якщо всі види мотивації присутні в нашому житті одночасно і задовольняються – це величезне щастя. Найбільш зріла з мотивацій, звичайно, навчальна. До навчальної мотивації часто потрібно просто дозріти (це одна з причин не віддавати дитину в школу до семи років).


Тепер власне про причини. Чому не хоче вчитися? Дитині, можливо:

1. Небезпечно. Коли дитині страшно, вона перестає сприймати нову інформацію. Якщо людина перебуває в хронічному стресі, знижується довгострокова пам’ять. Бувають такі страхи:

 • дитина може боятися конкретного вчителя;
 • дитина не має базових знань, пропустила попередній матеріал і боїться проявити неуспішність;
 • дитина може боятися зробити помилку: школа заточена на пошук помилок, а не на підкреслення успіхів. Наше завдання навчити дитину тому, що помилятися можна. І наше завдання помічати успіхи і докладені зусилля дитини;
 • дитина може боятися конкретних однокласників, які його дражнять;
 • дитина може боятися йти в туалет в школі і їй легше саботувати школу, ніж зізнатися в цьому

2. Втомилася. Подивіться на блідих, сутулих, з синцями під очима дітей. Якщо ви вірите в вітаміни – давайте. Якщо є можливість, нехай відсипаються і вигулюються.

3. Органічні причини – дислексія, синдром дефіциту уваги і гіперактивності, різновиди мінімальної мозкової дисфункції, тобто все, що вважається «діагнозами». Важливо, щоб батьки розуміли, в чому проявляється особливість поведінки і сприйняття дитини і шукали способи корекції. Таких дітей настільки багато, що це вже може вважатися варіантом норми. Для початку, подивіться фільм «Зірочки на землі»

Багатьом дітям з дефіцитом цинку складно запам’ятовувати вірші і формули. Адже цинк впливає на гіпокамп – частина мозку, що зберігає важливу інформацію.

4. Дитина опирається: 

 • шкільній системі з її жорсткими правилами і авторитарністю;
 • авторитарному вчителю, який не викликає поваги;
 • мстить школі, за те, що у неї немає вільного часу, часу на себе;
 • батькам, якщо батьки сфокусовані на «зовнішній» успішності;
 • тиску, несправедливості, мстить за образи і біль доступним для неї способом;
 • батькам, самооцінка яких залежить від успішності дитини;
 • батькам, які самі перестали розвиватися;
 • батьківському перфекціонізму.

5. Внутрішні причини: 

 • Розчарувалася в тому, що може бути «успішною».
 • Не вірить в себе.
 • Знайшла спосіб привертати увагу неуспішністю.
 • Не бачить сенсу в тому, що робить.
 • Дитина інтровертного типу, якій складно адаптуватися до групи.
 • Таким способом можуть проявлятися ревнощі до старшого-молодшого брата-сестри.

Що НЕ спрацює

Заклики від вчителя в стилі «Поговоріть з дитиною, натисніть на неї, змусьте бути відповідальною» – даремні.

Звернення батьків до психолога з проханням «Підсильте її мотивацію» – некоректне і теж ні до чого не приведе. «Говорити» і трансформувати, як правило, потрібно щось у всій сімейній системі. Причому, безвідносно успішності в навчанні.

Коли батьки кажуть, щиро, з любові і турботи, “Я хвилююся, ким він буде”, я відповідаю: «Дитина не буде – вона вже є». На жаль, дитина часто відчуває себе прийнятою, любимою і значущою, коли демонструє успішність. Діти і так перевантажені нашими очікуваннями, що часто вже не знають, чого самі хочуть.

Історія з практики

Наостанок поділюся клієнтської історією (з дозволу клієнта). Батьки – мотиваційні спікери. Самі ведуть мотиваційні семінари, заточені на вирощування успішних людей. Їхній син, 13-річний хлопець, сказав: «У моїй родині розмови тільки про успішність, про популярність, про лідерство. Батьки мені багато разів говорили, що хочуть мною пишатися. І я всі роки намагався робити все, щоб мною пишалися. До 7 класу я був відмінником.

Потім раптом вночі подумав, а що буде, якщо їм не буде, чим пишатися. Вони що перестануть мене любити? Виженуть з дому? Я не можу жити, весь час виправдовуючи чиїсь очікування – батьків, вчителів, незнайомих людей, яким мої батьки про мене на своїх семінарах розповідають. Виходить, що у мене немає волі. Я хочу зрозуміти, чого хочу я…»

Школа – тільки частина життя. А наші діти – не будуть. Вони вже є”.

Дата публікації: 04.10.2018 img Поділитися