Дев’ять відповідей гінеколога на запитання підлітків про ceкс і вагітність

Якщо у вашій сім'ї зростає підліток і у вас ніяк не йде розмова про інтим, неодмінно прочитайте це інтерв'ю або просто покажіть його своїй дитині.

Підлітковий вік — важливий етап розвитку в житті кожної людини. У цей час змінюється тіло підлітків, їх почуття і емоції. За середньостатистичними даними статеве дозрівання у дівчат, зазвичай, починається у 10-12 років, а у хлопців — у 12-14. Та в кожного і кожної з нас організм унікальний, тож статеве дозрівання може початися як раніше, так і пізніше.

У цей період в підлітків може виникнути перша закоханість, статевий потяг чи сексуальне бажання. Природно, що в підлітків виникають запитання на цю тему. У школі на уроках «основи здоров’я» і «біологія» про секс розповідають лише кілька навчальних годин. Та й на таких уроках через брак довіри до вчителів нерідко учні бояться поставити запитання.

Відверто поговорити із батьками теж наважуються далеко не всі підлітки через страх нерозуміння з їх боку. Часто самі батьки не знають, коли і як говорити про секс із дітьми. Адже ті виросли в консервативній культурі Радянського союзу, де було негласне вето говорити про «це». Як наслідок — Україна має один із найвищих показників підліткової вагітності в регіоні. Також у нашій державі один із найвищих показників захворювання на ВІЛ/СНІД за даними UNICEF. При цьому про шляхи передачі цього захворювання знають 28% молоді.

На запитання про безпечний секс, які найбільше турбують підлітків, шукали відповіді журналісти Район.Медицина. Про все детально розповідає гінеколог Петро Патій.

– Який метод контрацепції вважають найбільш ефективним?

– Найбільш ефективними у запобіганні вагітності є внутрішньоматкові контрацептиви («спіраль»), КОКи («таблетки»), ін’єкційні (у формі уколів раз на один-три місяці) та презервативи. Але лише за умови правильного їх використання. І ми говоримо лише про запобігання вагітності. Захист від інфекцій — інша історія. Якщо говорити про сукупний захист «від усього», то тут безперечний лідер — бар’єрні засоби. Тобто чоловічі і жіночі презервативи.

– Як працює метод визначення вагітності?

– Найпоширеніший спосіб визначення вагітності — всім відомі з фільмів тестові смужки. Принцип їх дії досить простий. На смужку наносять хімічну речовину, яка при взаємодії з хоріонічним гонадотропіном (гормон, який з’являється в сечі лише під час вагітності) змінює колір. І з’являється легендарна «друга смужка».

– У які дні найменша ймовірність завагітніти? (відносно менструального циклу)

– Найменша ймовірність настання вагітності статистично під час менструації та за три-чотири дні до та після її закінчення. Далі вона плавно підвищується. Але цей метод вкрай ненадійний через індивідуальні особливості кожного організму, труднощі у підрахунках за умови не зовсім регулярних місячних, тощо. У кращому випадку, його результативність — 50-60%.

– Чи можна, коли ти знаєш, що вагітна продовжити займатися фізичним навантаженням, щоб знищити плід? (Так було у якомусь фільмі)

– Дуже залежить від терміну і конкретних умов. Звісно, якщо на дев’ятому місяці вагітності, маючи в запасі діабет і високий тиск, наприклад, піти розвантажувати вагон з цементом, то вірогідність спровокувати викидень немала. Але загалом, вагітність — це фізіологічний стан. Толерантність до навантажень швидше підвищується, ніж падає. Одне можу сказати точно — є простіші і гуманніші методи переривання небажаної вагітності.

– Чи передається ВІЛ при оральному сексі?

– Так.

– У яких випадках та якими лубрикантами варто користуватися?

– У всіх випадках, коли ви вважаєте це доречним. Шкоди не буде однозначно. Якщо говорити про медичну сторону питання, то показами є надмірна сухість слизової піхви (так буває при ряді захворювань та у поважному віці) та при статевих зносинах, які не передбачають фізіологічної змазки (анальний секс, наприклад). Щодо видів, то це однозначно не має бути «домашній рецепт» — олія, крем, мило — все це не підходить і може наробити біди. Це має бути засіб, що спеціально розроблений саме для цієї мети. Сьогодні лубриканти продаються у всіх супермаркетах та аптеках.

– Чи може бути таке, що сперматозоїд попав в організм, але добрався до яйцеклітини лише через певний проміжок часу (декілька тижнів, наприклад)?

– Може. Більше того, зазвичай, запліднення яйцеклітини сперматозоїдом і відбувається протягом декількох діб. Не миттєво. В ідеальних умовах вони можуть жити до семи днів.

– Чи є в природній змазці чоловіка сперматозоїди та чи можна завагітніти якщо вона попаде в організм?

– Так. І це одна з причин, чому перерваний статевий акт — штука дуже ненадійна. Статистично результативність лише близько 40%.

– Чим небезпечний секс у ранньому віці?

– Найбільше — неготовністю. Неготовністю організму до настання вагітності. Неготовністю і незнанням «організму», як правильно запобігти настанню цієї вагітності. Неготовністю «бути дорослим» повністю. Тобто купити самому презерватив в аптеці, щоб таки нічого не підхопити. Сходити до лікаря і поставити запитання, які турбують. Бути не таким, як усі в оточенні, бо всі — «уже», а ти «ще ні». Признатись батькам, що в тебе «там» проблемка, або що немає уже декілька місяців менструацій. Чисто фізіологічно організм для статевих відносин готовий набагато раніше, ніж психологічно.

Антоніна АНДРІЙЧУК, Олеся САЄНКО

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook