купання у водоймі

Чим можна заразитися під час купання у водоймах

Під час купання у водоймах можна не тільки отримати задоволення, але і заразитися серйозними хворобами. Далі - про симптоми і профілактику.

Купання у водоймах може бути небезпечним для здоров’я. Ризик не тільки у переохолодженні. Можна підхопити небезпечне захворювання. Всьому виною мікроорганізми, що мешкають у воді, і можуть викликати різні інфекції. Особливо висока ймовірність зараження в межах міста, у водоймах, де мешкають водоплавні птахи і за умови підвищення температури води вище 20 градусів.

“Сверблячка купальника”

Відпочивальники при таких умовах можуть підхопити церкаріоз, який в народі називають “сверблячкою купальника”.

Розносять захворювання личинки черв’яків-паразитів, які плавають у воді і розмножуються водоплавними птахами і молюсками, коли температура води піднімається вище 20 ОС.

Найчастіше люди інфікуються водоймах зі стоячою або слабо-проточною водою, густою водною рослинністю, у межах міста. Діти заражаються частіше, ніж дорослі.

Через годину після купання на шкірі з’являється плямистий висип, який зникає через 6-10 годин. Супроводжується недуга сильним свербінням і подразненням шкіри, при цьому температура тіла може підвищуватися до 38 градусів.

Щоб вберегтися від церкарій, перед входом у воду всі відкриті частини тіла потрібно рясно змастити кремом або маззю (від комарів, мошок і тому подібних комах), що містить найбільшу концентрацію (до 40 %) диметилфталату або дибутилфталату. Після виходу з води всі відкриті ділянки тіла людини, не вкриті маззю, рекомендується ретельно витерти рушником.

Кишкова інфекція

Не менш небезпечні кишкові інфекції. Концентрація цих бактерій і вірусів особливо підвищується в умовах жаркої погоди. Кишкова інфекція може потрапити в організм разом із зараженою їжею або водою, під час купання у забруднених водоймах. Збудники зберігають свою життєздатність у воді протягом декількох місяців.

Перелік можливих патогенів дуже великий — від ентеровірусів, дизентерії, черевного тифу до холери. Такі інфекції починаються гостро. Головні симптоми — біль у животі, блювання, діарея, інтоксикація, підвищення температури тіла.

Щоб запобігти інфікуванню, для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно визначеними місцями та відповідно облаштованими пляжами, не ковтати воду під час купання. Якщо ви зібрались відпочити на природі, майте з собою запас води бутильованої або охолодженої кип’яченої. Не вживайте воду із невідомих або сумнівних джерел, не використовуйте її для приготування їжі, миття рук та посуду.

Лептоспіроз

Ще більш небезпечним може бути лептоспіроз. Це спільна для людей і тварин інфекційна хвороба. Лептоспіроз може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту та смерті.

Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – дрібних ссавців (гризунів). Захворіти на лептоспіроз можна під час купання, ловлі риби у заражених водоймах, її розробці, сінокосі на зволожених територіях, при догляді за хворими і інфікованими тваринами тощо. У тіло людини збудник лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Вживання інфікованої їжі та води також може спричинити захворювання.

Зараження відбувається миттєво через слизові оболонки і кон’юнктиви очей. При цьому людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Збудник починає рух по лімфатичній системі, вражає центральну нервову систему і внутрішні органи.

Інфекція супроводжується гарячкою, сильним головним болем, висипом, почервонінням очей, діареєю і кашлем. Може нагадувати грип і протікати безсимптомно. У серйозних випадках при несвоєчасному зверненні по медичну допомогу можливе ураження нирок, печінки, запалення головного мозку.

Гепатит

Також у воді можна зустріти віруси гепатитів. Таке відбувається, якщо у водойму попадають калові маси зараженої людини. Інфікування може призвести до хронічних хвороб і навіть смертельного результату.

Інші небезпеки

На березі водойми можуть чатувати й інші небезпеки.

  • Заразитися певними видами грибка можна навіть через лежаки або пісок на пляжі, якщо на них раніше знаходилася хвора людина.
  • Наступити на скло можна не тільки на “диких” пляжах, а й цивілізованих.
  • Отримати судому можна навіть улітку, коли вода в озері чи річці тепла.
  • Причиною інфаркту або серцевого нападу може бути різкий захід або стрибок у воду, після тривалого перебування на сонці.
  • Також не варто забувати, що тривале перебування на сонці загрожує опіком і сонячним ударом.
  • Є ризик підчепити кліща біля водойм, особливо якщо вони розташовані в місцях, де висока трава та дерева, наприклад, у лісі чи парку. Що робити при укусі кліща детальніше розповімо у нашій статті.

Експерти рекомендують не купатися у водоймах зі стоячою водою і заболоченими берегами, а також у місцях, де поблизу розташовані звалища. Звертати увагу слід на присутність водоплавних птахів і сліди худоби або інших тварин на березі. У разі прояву яких-небудь симптомів необхідно одразу звернутися до лікаря!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook