симптоми холери Здоров'я та краса Консультація лікаря

Холера: як можна заразитися, симптоми, ускладнення, профілактика

Що таке холера, чим вона небезпечна, як можна заразитися, які симптоми захворювання, безсимптомний перебіг холери, хто у групі ризику і як запобігти захворюванню.

Висока температура повітря, погана якість питної води, неналежне дотримання гігієни – усі ці фактори сприяють підвищенню ризику поширення холери. Дедалі частіше читаємо новини про можливі спалахи холери у Маріуполі через повну антисанітарію та відсутність медичної допомоги. А також насторожує небезпека розповсюдження цього захворювання на інші території. Тому питання профілактики холери зараз є актуальним. Також важливо знати шляхи передачі захворювання та знати його захворювання.

В Україні були спалахи холери в 1998, 1999, 2007 роках, останній – у 2011 році в Маріуполі. Тоді було зафіксовано 33 випадки захворювання на холеру та 24 випадки вібріоносійства, – повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України. Щороку у світі хворіє на холеру 1,3-4 млн осіб, з них 143 тисячі гине.

Що таке холера і як нею можна заразитися

Холера — це гостра інфекційна хвороба, яку спричинюють холерні вібріони при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Характеризується тяжкою діареєю, призводить до тяжкого зневоднення аж до дегідратаційного шоку. Без належного лікування може призвести до смерті.

Джерелом збудника інфекції є людина, яка захворіла, або носій вібріонів. Вібріони виділяються з блювотою та фекаліями. Механізм передачі – фекально-оральний (водний, харчовий), контакт­ний. Інфекція найчастіше виникає при вживанні зараженої води, забрудненої людськими фекаліями, рідше харчових продуктів. Найбільш інтенсивним джерелом збудника є хворі з вираженою клінічною картиною холери, які у перші дні хвороби виділяють до 10 л випорожнень та блювотних мас. Інфікуватися також можна від людини, яка хворіє безсимптомно або з атиповою клінікою.

Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення впродовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишківнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців.

За несприятливих умов холера швидко набирає характеру епідемії або навіть пандемії.

холера

Симптоми холери

Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 діб, у середньому 24-48 годин. Клінічна картина залежить від ступеня зневоднення організму і розладів водно-електролітного обміну. Температура тіла зазвичай нормальна. Згодом з’являються інші симптоми:

 • При типовому перебігу хвороба починається раптово і гостро з проносу. Йдеться про частий, до 10 і більше разів на добу, пронос; внаслідок цього відбувається втрата великої кількості рідини, згущення крові та зневоднення;
 • згодом виникає багаторазове блювання. Воно має свої особливості: рясне, фонтаном, з’являється після проносу, відсутня нудота, відсутній біль у животі. Блювота спочатку містить залишки їжі, згодом набуває вигляду рисового відвару; іноді блювотні маси містять невеличкі домішки жовчі;
 • м’язові спазми, судоми, що з’являються через втрату з рідиною мікроелементів;
 • загострення рис обличчя, западання очей, посиніння губ і вушних раковин;
 • наявність холодної шкіри (холера супроводжується нормальною або навіть зниженою температурою тіла);
 • втрата пружності шкіри, через що вона легко збирається в складки та дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою;
 • задишка, різка слабкість;
 •  якщо рідина та електроліти не відновлюються, то розвивається гіповолемічний шок і настає смерть.

Блискавична, суха і септична – атипові форми холери

Можливі різні форми холери, при яких симптоми відрізняються.

 1. Блискавична холера характеризується бурхливим розвитком зневоднення, ураженням нервової системи, судомами. З перших годин хвороби прогресує серцева недостатність: тотальний ціаноз, ниткоподібний пульс, глухість серцевих тонів, падіння артеріального тиску. Хворі гинуть протягом однієї доби.
 2. При сухій холері у хворих відсутні пронос і блювання. Серед повного здоров’я з’являється різка загальна слабкість, швидко розвиваються ціаноз, судоми, задишка, колапс. Прогресує серцева і дихальна недостатність, що за кілька годин призводять до летального наслідку. Такий варіант хвороби іноді розвивається у виснажених осіб.
 3. Септична холера розвивається внаслідок приєднання вторинної інфекції. На фоні типового перебігу хвороби підвищується температура тіла до 39-40°С, виникають марення, галюцинації. Свідомість потьмарена. На шкірі з’являється висипання. Збільшуються печінка і селезінка.

За перших симптомів треба негайно звернутися до лікаря!

Хто у групі ризику

Сприятливість до холери сягає 95-100 %. Хворіють на ендемічних територіях (де реєструються непоодинокі випадки захворювання) найбільше діти, у дорослих є внаслідок перенесених раніше епізодів холери більш-менш сталий імунітет. На заражених неендемічних територіях нездужають особи з найбільш активної частини населення (20-40 років). На початку епідемії частіше хворіють люди, які не дотримуються санітарно-гігієнічних норм життя, а також ті, що страждають на хронічні захворювання травної системи, алкоголізм. Перенесені операції на шлунку збільшують ризик інфікування холерою і схиляють до більш тяжкого перебігу хвороби в результаті зменшення кислотності шлункового соку.

Можливі ускладнення захворювання

При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка холера закінчується повним видужанням. Летальність складає 0,1-1 %. Майже у 90 % хворих розвивається короткочасне бактеріоносійство.

Але прогноз при тяжкій дегідратації дуже серйозний. За відсутності ефективної терапії тривалість хвороби 2-3 дні, розвивається кома і наступає смерть.

Холера “б’є” по серцю і судинах: може призвести до інфаркту міокарда та падіння тиску крові. Можлива недостатність кисню, пневмонія, порушення мозкового кровообігу. Перебіг холери може ускладнитися розвитком серцево-судинної й гострої ниркової недостатності, гіпостатичної пневмонії внаслідок тривалого перебування хворого в ліжку.

Як попередити інфікування

Для профілактики зараження холерою потрібно дотримуватися таких правил профілактики.

 1. Кип’ятити воду. Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини.
 2. Дотримуватись елементарних правил особистої гігієни, ретельно мити руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету.
 3. Стежити за якістю харчових продуктів, не вживати їх, якщо є сумніви у дотриманні їхнього зберігання та походження.
 4. За можливості використовувати спеціальні засоби (таблетки) для знезараження води перед її кип’ятінням.
 5. Мити овочі та фрукти перед вживанням, якщо є сумніви у якості води, то не вживати фрукти та овочі без термічної обробки.
 6. Піддавати їжу ретельній термічній обробці, проварювати та просмажувати продукти перед вживанням.

Пам’ятайте! При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, у хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки.

Дата публікації: 20.06.2022 img Поділитися