черемша

Черемша – зелене золото для шлунку та імунітету

Не пропустіть сезон черемші - вона надзвичайно корисна, але має і застереження. А ще дуже смачна: з черемшею можна приготувати масу різних страв.

Найкраще відновити сили організму навесні допоможе зелень, наприклад, черемша (ведмежа цибуля, дикий часник). Вона містить у два-три рази більше вітаміну С, ніж лимони й цибуля. Щойно повесніє – з’являється на ринках, але купувати її не варто. Черемша занесена до Червоної книги України. Її не можна збирати у лісі та продавати. Але досить просто посадити і виростити черемшу на своїй присадибній ділянці. Рослина невибаглива і приживається практично в будь-якому ґрунті. Головне — висаджувати її в тіні. Листочки черемші схожі на листочки конвалії.

А яка смачна черемша! Пікантна, гостренька, має легкий аромат часнику. Черемша зробить ваші повсякденні страви вишуканими, урізноманітнить раціон і наситить організм вітамінами.

У чому користь черемші

Хочеться свіжих огірочків або помідорів? Не поспішайте купувати ранні овочі! У них ні смаку, ані користі. Зате чого напевне багато – то це нітратів, а ще ціна ого-го яка висока! Замість овочів сумнівної якості купуйте черемшу.

  • Користь черемші в тому, що вона є природним антиоксидантом, активізує імунітет.
  • 100 г черемші містить 100 мг вітаміну С. Також вона містить вітаміни групи В та провітамін А, який називають еліксиром молодості.
  • Ця рослина зміцнює стінки судин, не дає накопичуватися холестерину, стимулює травлення і серцеву діяльність, покращує апетит.
  • Завдяки високому вмісту вітамінів і багатому мінеральному складу черемшу застосовують як лікарський і профілактичний засіб при авітамінозі.

Зауважте: черемшу не можна вживати при виразці шлунка, гастриті (особливо у стадії загострення), гепатиті, панкреатиті, холециститі, а також при інших гострих запаленнях у шлунково-кишковому тракті.

Як вживати черемшу

Максимальна користь – у сирій черемші. За різними даними, денна норма черемші коливається від 10 до 25 листків.

  • Черемшу додають у різноманітні весняні салати і закуски. Для цього достатньо просто промити, обсушити і дрібно нарізати її листя. Бажано пом’яти руками або трохи розтерти товкачем.
  • Черемшу використовують як прянощі до м’ясних, рибних і овочевих страв. Особливу пікантність додає черемша соусам і намазкам. Крім того, чудово поєднується з сиром і сметаною.
  • Черемшу часто використовують як доповнення до начинок для пирогів, пельменів і вареників. Вона додає випічці оригінального пікантного смаку і легкої гостроти.
  • Черемшу додають у супи, підливи, яєчню.
  • Можна приготувати пікантну ароматну олію: 150 г помитої і добре висушеної черемші посікти і залити 0,7 л олії. Настоювати три тижні у кімнаті, а потім зберігати в холодильнику.

Що приготувати з черемші

Черемшу можна додавати у різноманітні страви замість традиційної зелені: кропу, петрушки, зеленої цибулі. Пропонуємо вам один із вдалих рецептів з черемші – вітамінне масло.

Вітамінне масло

  • 200 г масла, 1 пучок черемші, сіль. Можна додати 0,5 скл. подрібнених волоських горіхів, 2 ч. ложки гірчиці із зернами.

У блендері подрібнити на пасту нарізану черемшу. Додати розм’якшене масло і збити до однорідності. Посолити за смаком. Можна додати подрібнені горіхи. Смачно з картоплею. Можна класти по шматочку на куряче філе, телятину, рибу і запікати.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook