грижа хребта

Чому грижі хребта у більшості випадків не треба оперувати: пояснює нейрохірург

Багато людей думає, що якщо у них виявили грижу міжхребцевого диска, то це назавжди та без оперативного втручання не обійтись. Але не спішіть з операцією - спершу обов'язково прочитайте це!

Сьогодні часто зустрічається реклама центрів і клінік, що пропонують магічні способи розв’язання проблем зі здоров’ям. Як приклад, різного роду “авторські” методики, які начебто допоможуть позбавитись грижі міжхребцевого диска без оперативного втручання. У такій рекламі можуть навіть демонструвати знімки МРТ до і після лікування з коментарем на кшталт “ось бачите, минуло о 7 місяців – і грижі немає”.

Насправді це не означає, що їхні альтернативні методи спрацювали. Більшість гриж дисків зникає спонтанно, тобто самі по собі. І це природний процес в організмі людини. Тобто пацієнти платять за те, що природа робить сама. Як саме це відбувається – пояснює лікар-нейрохірург Вадим Ілляшенко.

Близько 66% випадків гриж поперекових дисків зникає спонтанно

Багато людей думає, що якщо у них виявили грижу міжхребцевого диска, то це назавжди та без оперативного втручання не обійтись. Тим часом дослідження показують, що до 2/3 гриж поперекових міжхребцевих дисків зникають самі по собі. Це явище називається спонтанна резорбція.

Наукові публікації про спонтанні резорбції гриж міжхребцевих дисків з’являються регулярно ще з 1984 року та підтверджуються даними КТ та МРТ досліджень. В середньому, близько 66% випадків гриж поперекових дисків зникають спонтанно. А за даними зі Сполученого Королівства – в більш ніж 80% випадків. В більшості випадків терміни резорбції становлять від 3 до 12 місяців. Як правило, симптоми зникають набагато раніше.

Це відбувається через природні реакції організму. Наприклад, запальну реакцію на фрагменти пульпозного ядра диска, з яких складається грижа (фагоцитоз, вплив ензимів), імунологічні реакції або ж через дегідратацію (зневоднення) випадаючого фрагмента (внутрішнє ядро диска на 80% складається з води).

Радимо також прочитати: Чому болить спина, – справжню причину пояснює лікар

Як визначити, що симптоми викликані саме грижею диска

За даними МРТ досліджень, грижі диска нерідко виявляють у людей без симптомів, тобто без болю в спині і ногах. Якщо біль в спині все-таки є, то виявлена грижа на МРТ знімка може і не бути джерелом цього болю.

Клінічно грижі міжхребцевих дисків проявляються радикулярним (корінцевим) синдромом або радикулопатією (застаріла назва – радикуліт). Хворих при цьому турбує більше біль в нозі, аніж в попереку. Біль, як правило, поширюється нижче коліна у вигляді смуги. Можуть також турбувати відчуття оніміння, поколювання чи відчуття повзання мурашок в нозі.

У 70% пацієнтів з клінічно значущою грижею диска, які отримували нехірургічне (консервативне) лікування, симптоматика зникає протягом 4-х тижнів (незалежно від виду лікування). У 90% – в терміни до 12 тижнів.

  • Радимо також прочитати: Якщо маєте палицю – ваш хребет буде здоровим

Грижа диска: коли потрібно робити операцію

Хірургічного лікування потребують не більше 5% пацієнтів з грижами дисків, що виявляються корінцевим синдромом.

Операція при грижі поперекового міжхребцевого диска беззаперечно потрібна при розвитку симптомів компресії корінців кінського хвоста. Це трапляється при гострому масивному випадінні гриж дисків.

Симптоми, що виникають у такому випадку, – оніміння у ногах та зоні тазу (в промежині), можливе порушення сечовипускання. При цьому біль може припинитися. Саме така симптоматика є підставою для термінового МРТ-дослідження. Якщо діагноз грижі диска підтверджено, необхідна термінова операція. На щастя, такі ситуації трапляються вкрай рідко (менш ніж 1%).

Інші показання до операції, що не є настільки термінові: наростаюча (прогресуюча) слабкість в м’язах ноги, виражений больовий синдром, який не вдається зупинити ніякими консервативними методами, включаючи епідуральні блокади.

У всіх інших випадках потрібно починати з консервативного лікування. Це передбачає приймання протизапальних та знеболювальних препаратів, збереження рухової активності, спеціальні вправи, епідуральні блокади, якщо є сильний біль. І тільки якщо немає ефекту від комплексного консервативного лікування через 6-8 тижнів, можна розглядати варіант хірургічного лікування.

Цей текст пацієнти можуть використовувати як гайд або мініплан для підготовки до бесіди з лікарем. Що краще ви розумієте свій організм і симптоми, то легше і швидше можна подолати проблему.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook