Чому болить спина, – справжню причину пояснює лікар

Кожні двоє з трьох дорослих людей бодай раз у житті відчували біль у спині. Це одна з найпоширеніших причин звернення до невролога. Але далеко не всі знають, чому насправді болить спина і що робити у такому разі. А внаслідок неправильного лікування хвороба затягується та ускладнюється.

Про причини болю у спині розповів Анатолій Хобта, лікар-нейрохірург КП «ПОКЛ ім. М.В.Скліфосовського ПОР».

Причини болю в попереку

Найчастіше біль у попереку пов’язана із змінами в попереково-крижовому відділі хребта. Найбільш часті причини болю в спині це:

  • дегенеративно-дистрофічна патологія хребта (остеохондроз; міжхребцева грижа, стеноз хребтового каналу, зміщення тіл хребців);
  • травми хребта (компресійний перелом, пошкодження зв’язок);
  • вроджені та набуті деформації хребта (сколіоз, лордоз, кіфоз).

Але не слід забувати про те, що іноді причиною болю в спині можуть бути й інші патологічні процеси: метастатичне ураження, інфекційні захворювання, захворювання органів черевної порожнини.

До чинників, які сприяють захворюванням хребта, можна віднести важкі фізичні навантаження, надмірну вагу, тривалі статичні навантаження (так звана сидяча робота), відсутність “м’язового корсета”.

Основними причинами гострого болю в спині найчастіше є перевантаження м’язів спини (неправильний підйом тяжкого, надмірне навантаження на м’язи, гостра травма спини), а також переохолодження після фізичного навантаження або теплових процедур. За статистикою, м’язовий біль є провідним з усіх видів гострого болю в спині. Він може мати дуже виражену або помірну інтенсивність і супроводжуватися почуттям скутості в спині. У більшості випадків виникає не відразу, а через кілька годин або днів після травмування.

Після проведення  МРТ-томографії  хребта, часто виявляють протрузії та грижі (екструзії) міжхребцевих дисків. Протрузія міжхребцевого диску є першою стадією формування грижі диска, але це ще не грижа. При виражених навантаженнях на хребет протрузія може переходити в другу стадію, яка носить назву екструзії або власне грижі.

Грижа міжхребцевого диска формується при розриві зовнішньої частини диска, яка носить назву фіброзне кільце, а внутрішній вміст диска (пульпозне ядро) випинається назовні. Коли грижа пошкоджує структури нервової системи і може викликати неврологічні симптоми, потрібно терміново звернутися до невролога або нейрохірурга.

біль у спині

Які симптоми вимагають негайної консультації фахівця

  1. Поява  болю  та слабкості в ногах або одній нозі на тлі болю в спині.
  2. Оніміння ніг або однієї ноги на тлі болю в спині.
  3. Порушення чутливості в ногах.
  4. Неможливість утримувати сечу або гостра затримка сечі.

Також є ряд симптомів, котрі можуть говорити про наявність грижі міжхребцевого диска.

  1. Біль в спині, яка віддає в ногу або дві ноги нижче коліна.
  2. Посилення болю при кашлі та чханні.
  3. Посилення  болю в спині при нахилі голови вперед.
  4. Різке посилення болю в спині і нозі при піднятті витягнутої ноги в лежачому положенні.

Діагностика болю в  спині

Для діагностики болю в спині необхідно звернутися на консультацію до невропатолога та нейрохірурга. Він може призначити один або кілька видів обстежень.

  • МРТ (магнітно-резонансна томографія) хребта є найбільш інформативним обстеженням. Це високоінформативний, абсолютно безпечний для здоров’я пацієнта метод променевої діагностики, що дозволяє виявляти і диференціювати різні патологічні процеси, локалізовані в кістковому мозку тіл хребців, епідуральному просторі (розташованому між твердою оболонкою спинного мозку і зовнішньою стінкою хребетного каналу), дуральному мішку (каналі, в якому розташований спинний мозок і захищає його спинномозкова рідина), міжхребцевих дисках,  паравертебральних  м’яких тканинах. Крім того, МРТ хребта дозволяє оцінити стан спинного мозку і його корінців, виявити їх пошкодження при травмі, пухлини, демиелинизирующих або запальних захворюваннях. Висока діагностична точність і достовірність властиві методу МРТ при дослідженні будь-якого з відділів хребта: шийного, грудного і попереково-крижового.
  • Електронейроміографія – це один із сучасних діагностичних методів, за допомогою якого вдається оцінити функціонування нервових корінців, а також скорочувальну здатність м’язів. З допомогою цього методу  реєструють  швидкість проходження нервового імпульсу і оцінюють вираженість м’язової відповіді. Електронейроміографія призначається, якщо є підозра на: ураження корінців нервів; онкологічні захворювання центральної та периферичної нервової системи; патології, пов’язані із порушенням цілісності оболонки нервових волокон; травматичні ушкодження.
  • Рентгенографія хребта, в тому числі з функціональними  пробами Найчастіше це прийняття певних поз, що згинають і розгинають хребет. Рентген хребетного стовпа з функціональними пробами показує зміщення хребців відносно один одного і ступінь їх деформації. Процедура безболісна для пацієнта і займає не більше, ніж 15-20 хвилин.

Профілактика

Багатьох людей цікавить питання, як уникнути болю в спині, адже попередити хворобу простіше, ніж лікуватися. Щоб зберегти здоров’я хребта на довгі роки, потрібно дотримуватися таких рекомендацій: вести активний спосіб життя; відмовитися від шкідливих звичок; не виснажувати себе фізичними навантаженнями (спорт корисний в міру, перевантаження призводить до зворотного ефекту); не піднімати важкі речі; намагатися тримати правильну поставу; спати потрібно на боці на твердому ліжку; при сидячій роботі робити перерви і розминки.

Лікування болю в спині

  1. Медикаментозне лікування. Після огляду та обстеження призначаються спеціальні препарати (анальгетики, нестероїдні протизапальні препарати, хондропротектори, міореалаксанти) для зняття болю та набряку.
  2. Лікувальний масаж та мануальна терапія. Допомагають розслабити м’язи, розтягнути зв’язки та якісно «опрацювати» весь хребет.
  3. Паравертебральні  блокади. Це спеціальний метод, за допомогою якого швидко усувається больовий синдром.
  4. Нуклеопластика – за допомогою спеціального лазера виконується маніпуляція вапоризації самого диска та зменшення міжхребцевої грижі.
  5. Операції. При більш серйозних патологіях, коли грижа має великий розмір або частина диска «випадає» в хребетний канал, пацієнту виконується оперативне лікування в умовах нейрохірургічного стаціонару.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook