розбитий термометр Дім Здоров'я та краса

Що можна і що не можна робити, якщо розбився градусник

Ртуть дуже небезпечна. Це аксіома. Ось що потрібно робити, якщо розбився градусник. Головне – не гайте часу!

З’їсти ртутну кульку, ви, звичайно, зможете навряд чи. (Виняток – ви маленька дитина. У такому випадку потрібно викликати блювоту і терміново дзвонити в швидку. Проте, якщо ви самостійно читаєте цей матеріал, то, швидше за все, ви старші.)

А ось вдихнути пари ртуті при наявності розбитого градусника – запросто. Результат – ртутне отруєння, яке довгий час може протікати без будь-яких загальних симптомів. Дратівливість, нудота, схуднення. Подумаєш, з ким не буває: тиждень був складний, і потім – в місті взагалі жити шкідливо. Однак отруєння повільно підкрадається до центральної нервової системи і нирок.

Що потрібно робити

 1. Перед збором ртуті одягніть гумові рукавички: речовина не повинна стикатися з оголеними ділянками шкіри.
 2. Обмежте місце аварії. Ртуть прилипає до поверхонь і може бути легко рознесена на підошвах по інших ділянках приміщення.
 3. Максимально ретельно зберіть ртуть і всі частини градусника в скляну банку з холодною водою, щільно закрийте кришкою, що закручується. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалась. Банку тримайте подалі від нагрівальних приладів.
 4. Дрібні крапельки можна зібрати за допомогою шприца, гумової груші, двох аркушів паперу, лейкопластиру, скотчу, мокрої газети.
 5. Відкрийте вікна і провітріть приміщення. Якщо і залишилися які-небудь випаровування, нехай вивітрюються у вікно.
 6. Місце розливу ртуті обробіть розчином хлорного вапна або хлораміну. Це окислить ртуть. Якщо ні того, ні іншого в будинку не знайшлося, можна приготувати гарячий мильно-содовий розчин: 30 грамів соди, 40 грамів тертого мила на один літр води.

Що робити не можна

 1. Не можна викидати розбитий термометр у сміттєпровід. Два грами ртуті здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря.
 2. Не можна підмітати ртуть віником: жорсткі прути тільки подрібнять отруйні кульки в дрібний ртутний пил.
 3. Не можна збирати ртуть за допомогою пилососа: повітря полегшує випаровування рідкого металу. До того ж, пилосос після цього доведеться відразу ж викинути.
 4. Ні в якому разі не можна створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть, інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.
 5. Не можна прати одяг і взуття, які контактували з ртуттю, в пральній машині. По можливості, цей одяг краще викинути.
 6. Не можна спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах. До речі, витягти ртуть з каналізації неймовірно складно.

Авторка – Катерина Долженкова

Дата публікації: 13.07.2022 img Поділитися