Город Садиба

Вирощуємо черемшу самотужки

На одному місці черемша може рости багато років, бур’яни і шкідники їй не докучають.

На смак ця рослина нагадує часник, а з’являється в лісі, щойно зійде сніг. Черемша корисніша, ніж часник, містить більше фітонцидів і вітаміну С, ніж цибуля, а мікроелементів більше, ніж інша зелень. Черемша чудово зміцнює імунну систему, позбавляє весняної втоми, сонливості, підвищеного тиску, розладів травлення, добре очищає кров. Черемшу застосовують у народній медицині як засіб проти кашлю, ревматизму, атеросклерозу, лихоманки і захворювань щитоподібної залози. Але йти у ліс по черемшу не обов’язково: вона добре росте на городі, а деякі господарі вирощують її у горщиках на підвіконні.

Черемша ростиме там, де інші рослини рости не будуть: під деревами, в тіні дому чи паркану. Це тіньовитривала і досить невибаглива рослина. Любить некислий пухкий ґрунт із великою кількістю органіки. На одному місці черемша може рости багато років, бур’яни і шкідники їй не докучають. У засуху варто поливати, підживлювати органічними добривами.

Найкраще розмножувати черемшу цибулинами, висаджуючи їх у серпні-жовтні або напровесні. Треба обережно розібрати цибулини і відразу посадити (на відстані 10–15 см), щоб вони не пересохли. Заглиблювати у ґрунт приблизно на дві висоти цибулини, добре полити. Уже на другий рік рослина почне розмножуватися: викидатиме стрілки з насінням, даватиме цибулинки у кореневищі.

Для вирощування на підвіконні знадобиться глибокий (20–30 см) і широкий (30–40 см) горщик, перепрілий лісовий ґрунт. У такий можна посадити до 20 цибулин. Зрізати листки вибірково.

Вирощувати черемшу з насіння набагато довше. У природі воно дозріває в липні, обсипається і лежить, не проростаючи, до наступної весни. Тому насіння (свіже, цьогорічне, краще зібрати власноруч) можна посіяти влітку (краще в горщик, який на зиму вкопати у грядку). Насіння у ґрунт не заглиблювати: викласти на поверхні і вкрити мульчею зі скошеної трави. Сходи з’являться тільки наступної весни, сіянці треба розпікірувати на добре удобрені грядки, дещо заглибити і полити. Перші 3–4 роки листя обрізати не варто.

Зрізати листя черемші треба не суцільно, а вибірково (або посадити кілька ділянок і стригти їх по черзі). Це не виснажує всі цибулини відразу, а отже, врожай виходить рясний. Щороку з материнської цибулинки утворюються одна-дві дочірні, які згодом можна розсадити. Якщо ви плануєте викопувати цибулини, то краще обламати квітконоси ще під час бутонізації, тоді корінці будуть більшими. Якщо черемші давати цвісти, вона буде добре розмножуватися самосівом.

Дата публікації: 20.02.2017 img Поділитися