індекс маси тіла

Індекс маси тіла: як розрахувати і дізнатися, чи вага в нормі

Розрахуйте свій індекс маси тіла. Це може допомогти вам зрозуміти, чи нормальна у вас вага і чи потрібно вам схуднути, набрати кілограми чи просто підтримувати форму.

Надмірна вага й ожиріння — результат формування аномальних або надмірних жирових відкладень, які можуть завдавати шкоди здоров’ю. Аби з’ясувати, чи є у вас зайва вага, потрібно розрахувати індекс маси тіла.

Як зайва вага шкодить здоров’ю?

Надмірна вага та ожиріння – це глобальна й комплексна проблема громадського здоров’я, яка може призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань, включно із серцево-судинними, діабетом 2 типу, щонайменше 12 видів раку, захворювань печінки й органів дихання, а також може впливати на психічне здоров’я, – пояснюють спеціалісти Центру громадського здоров’я МОЗ України.

У світі від наслідків надмірної ваги й ожиріння помирає більше людей, ніж від аномально низької маси тіла. А кількість людей з ожирінням перевищує кількість людей із низькою масою тіла.

Результати досліджень STEPS показали, що майже 60% українців має надмірну й ожиріння. Як показники зайвої ваги, так і ожиріння різко збільшуються з віком, серед жінок ожиріння більш поширене.

Як розрахувати індекс маси тіла?

Для діагностики надмірної ваги й ожиріння у дорослих достатньо розрахувати індекс маси тіла (ІМТ). Він є оптимальним показником для оцінки розмірів тіла (ваги та зросту) та ризиків для здоров’я.

Розрахувати оптимальне співвідношення ваги і зросту (індекс маси тіла) можна за простою формулою:

ІМТ = вага (кг) / зріст в квадраті (м).

Який ІМТ є нормою?

  • < 18,5 — недостатня вага
  • 18,5–24,9 — нормальна вага
  • 25,0–29,9 — зайва вага
  • ≥ 30,0 — ожиріння

Для дітей та підлітків, які продовжують рости, неможливо визначити сталі показники ІМТ, що відповідають нормі для всіх вікових і статевих груп. Тому використовуються спеціальні таблиці, у яких зазначено нормальні межі для кожного віку. Медичні працівники мають оцінювати ІМТ дітей та підлітків під час оглядів відповідно до таких таблиць.

Окружність талії — другий важливий об’єктивний показник, який доповнює ІМТ і також відображає ризик виникнення небезпечних захворювань.

Ступінь ризику Окружність талії, см
Жінки Чоловіки
Підвищений ≥ 80 ≥ 94
Високий ≥ 88 ≥ 102

Які причини ожиріння й надмірної ваги

Основна причина ожиріння й надмірної ваги — енергетичний дисбаланс, при якому калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму.

У всьому світі відзначаються такі тенденції:

  • зростання споживання продуктів із високою енергетичною щільністю і високим вмістом жирів;
  • зниження фізичної активності через сидячий спосіб багатьох видів діяльності, зміни в способах пересування і зростаючу урбанізацію.
  • Як схуднути раз і назавжди. Консультує експерт зі схуднення

Як нормалізувати та контролювати свою вагу

Надмірну вагу й ожиріння, так само як і пов’язані з ними неінфекційні захворювання, значною мірою можна попередити завдяки здоровому способу життя:

  1. Дізнайтеся свій індекс маси тіла. Це може допомогти вам зрозуміти, чи здорова у вас вага і чи потрібно вам схуднути.
  2. Зменшіть споживання калорій та контролюйте порції: відстежуйте кількість споживаної їжі та її калорійність, намагайтеся замінити калорійну їжу овочами та несолодкими фруктами, дотримуйтесь здорового харчування;
  3. Будьте активними: ведіть щоденник фізичної активності, щоби розуміти, чи достатньо ви рухаєтесь щодня;
  4. Зверніться по допомогу: якщо вам не вдається самостійно схуднути, поговоріть зі своїм лікарем.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook