Чому люди переїдають? Як хаотичне харчування впливає на нашу вагу?Як припинити переїдати і не набирати зайві кілограми? Розповідає і пояснює тренер та експерт зі схуднення Віктор Мадзяк.
Чому люди переїдають
Вчені зауважили, якщо лабораторному щуру надати необмежений доступ до «людської їжі» – він жиріє. Під «людською їжею» слід розуміти ультраперероблений харч (чипси, булочки, ковбаси, солодощі тощо).
Ми, безшерсті примати, теж жиріємо від «людської їжі». Механізм вкрай прозаїчний. «Людська їжа» не тільки дуже калорійна, а ще й смачна, зараза. Вона – дешеві емоції, халява для мозку. Відкрив холодильник -> запхав туди руку -> витягнув «людську їжу» -> плямкаєш губами щасливо. І ми плямкаємо, плямкаємо, плямкаємо…
Переїдання не приносить задоволення
Їжа дарує задоволення, це беззаперечно. Їжу можна об’єктивно заміряти калоріями, а задоволення виміряти неможливо. Але припустімо, що одна кілокалорія еквівалентна одній одиниці задоволення.
Відповідно, 10000 кілокалорій спожитих за добу дадуть тобі в п’ять разів більше радості, ніж 2000. А 10 прийомів їжі дадуть в 3,33 раза більше радості, ніж 3 прийоми.
Але ви, мабуть, відчуваєте, що десь закрався обман. Так і є… Зараз ми трохи ускладнимо математику: додамо одну змінну – і все стане на свої місця.
Припустимо, що кожна година без їжі подвоює кількість задоволення, яке буде отримане від наступного прийому їжі. Отже, чим довше ти утримуєшся від їжі, тим більше радості від трапези. Голод – найкраща приправа до їжі.
Рахувати не будемо, але можна сміливо припустити, що людина, яка постійно щось жує, отримує не більше одиниць задоволення, ніж індивід, який сідає до столу голодним. Задоволення – не більше, зате набагато більше зайвих калорій.
Хаотичне харчування
Пересічна людина харчується хаотично:
- Проходячи повз холодильник, вона рефлекторно лізе всередину, хапає щось смачненьке і чавкає.
- Має звичку жувати щось перед ноутбуком чи телевізором.
- Поп-корн в кінотеатрі – класика жанру.
- Миска з солодощами на столі в офісі – звична картина.
- Нудьгуєш? Поїж.
- Тобі тривожно? Шоколад – антистрес.
- Зустрівся з друзями – поїж.
- Мама готувала, старалася – їж (для дітей).
- Ложку за маму, ложку за Мурчика… (для дітей).
- Поїж, бо бабайка присниться (для дітей).
І де тут місце для голоду? Коли людина їсть у відповідь на фізіологічну потребу в калоріях? Ну правда, ніхто ж не намагається пісяти при пустому сечовому міхурі. Чому ми їмо при повному шлунку?
От і виходить, що харчуючись хаотично на 3500 ккал, можна отримати менше задоволення, ніж на 2000 ккал, покладаючись на голод. А зайва вага з усіма медичними наслідками йде бонусом.
Що робити, щоб не переїдати?
Не хочете так? Хочете отримувати задоволення і від їжі, і від споглядання свого відображення в люстерку, і від циферок ліпідограми? Мотайте на вус…
Наш мозок не тільки прагне дешевих емоцій, він ще й економний та лінивий. Він, щоб зайвий раз не напружуватись, працює за алгоритмами. Більшість того, чим наповнене наше життя – стереотипні речі: ми щось колись спробували, нам сподобалось, і ми повторюємо це день у день.
Людина – вкрай ригідна, стереотипна і консервативна істота. Всі ці постійні і безперервні жування їжі – це звичка, ми так себе навчили. Але як навчились, так можна і розучитись…
Щоб зайвий раз не обдумувати доцільність тих чи інших рішень, мозок керується правилами. Одні правила ми беремо з культури, інші – придумуємо самі. Правило на те й правило, щоб його дотримуватись без вагань і сумніву. Користуйся ним! Створи собі правило: «Я ЇМ ВИНЯТКОВО ТОДІ, КОЛИ ГОЛОДНИЙ».
Візьми червоний фломастер і напиши це жирними буквами на холодильнику. А ще набий тату на видному місці (на руці, замість годинника).
Створи це правило і дотримуйся його. Спочатку буде складно, старі звички прагнутимуть реалізовуватись. Але ти не здавайся. З часом це твоє нове правило зміцніє: їсти, покладаючись на голод, – стане твоїм міцним правилом-звичкою.
Задоволення від їжі, яке ти отримуватимеш, зголоднівши, і здорове тіло як результат відсутності переїдання, будуть підкріплювати тебе підтримувати це правило.
Автор – Віктор Мандзяк