Як хвалити дітей: 9 практичних порад

А тепер кілька практичних порад щодо того, як хвалити дітей...

«Молодець!», «Чудово!», «Дай п’ять!», «Яка краса!», ці фрази ми чуємо на будь-якому дитячому майданчику, у школі, у дитячому садку. Усюди, де є діти. Мало хто з нас серйозно замислювався над цими словами.

Ми хвалимо наших дітей, коли вони закінчують якусь важливу справу, ми хвалимо дітей, з якими працюємо, або дітей із нашого оточення. Але виявляється тут все не так просто…

Похвала, наприклад, може бути маніпуляцією, яка змушує дитину робити саме те, чого хоче дорослий, похвала може знизити мотивацію та вкрасти відчуття перемоги.

1. Описуйте поведінку та зусилля, виконані дитиною, а не оцінюйте її загалом.

Фрази типу «Хороша дівчинка» або «Хороша робота» не забезпечують дитину конкретною інформацією, яка допоможе їй розвиватися далі в бажаному напрямку. Натомість скажіть, що ви бачите, уникаючи оцінних слів. Наприклад: “У тебе в малюнку багато яскравих кольорів” або “Ти побудував таку високу вежу”. Навіть просте “Ти це зробив!” забезпечує дитині знання про те, що ви помітили її зусилля, але при цьому ви не виставляєте їй позначок.

2. Вчені вважають, що будь-яка позитивна увага до бажаної поведінки дає дуже непоганий ефект.

Заохочувальні описи на кшталт «я бачив, як довго ти збирав цей пазл» або «Ого! Ти дав братові пограти своєю новою іграшкою» кажуть дитині про те, що батьки цінують її зусилля, спроби налагодити спілкування та порозуміння. Багато залежить від тону, яким це сказано.

3. Не можна хвалити дитину за те, що не коштувало їй жодних зусиль або за вирішення завдань, у яких у принципі неможливо припуститися помилки.

Це не означає, що потрібно говорити «Ну, з цим і будь-яке немовля впорається!», просто не хвалите, тому що це може спонукати дитину уникати важких завдань.

4. Будьте обережні, коли хочете похвалити дитину, яка щойно пережила невдачу або припустилася помилки.

Похвали на кшталт «Чудово. Ти зробив усе, що міг», часто сприймаються як жалість. Таке заохочення може зміцнити віру дитини в те, що вона припустилася помилки через свої обмежені можливості або інтелект (і тут справі не допоможеш), а не через недостатні зусилля (а тут цілком є ​​над чим працювати). У той же час сказати дитині «Намагайся краще!» не означає дати йому конкретну інформацію, як саме намагатися. Краще вдатися до конструктивної похвали і конкретно вказати, що саме вдалося дитині цього разу. Наприклад, Ти втратив м’яч, але цього разу ти його майже впіймав.

5. Похвала має бути чесною.

Вона дійсно має відображати реальні зусилля дитини на досягнення мети. Нема рації говорити «Я знаю, ти старався», якщо він тиждень перед контрольною бив байдики. Завищена похвала знецінює заохочення у принципі.

6. Дивіться, чи підходить дитині те, чим вона займається.

Так, звичайно, заохочення має підтримувати та стимулювати інтерес дитини до бажаної активності. Але якщо вам доводиться безперервно у величезних дозах хвалити і заохочувати, щоб підтримати інтерес дитини до цієї діяльності, подумайте, чи вона їй підходить. Мабуть, не йдеться про ті види діяльності, які ви вважаєте обов’язковими для життя та розвитку дитини. Але якщо їх дуже багато (або дуже мало), переглядайте час від часу перелік.

7. Не знецінюйте похвали.

Похвала цілком може стати звичкою. Якщо дитина реально залучена в якусь справу і їй цілком достатньо власної мотивації, похвала тут зайва. Все одно як ви сидітимете навпроти і зворушливо говорити «Ну як же ти чудово їж шоколад!».

8. Думайте про те, чого хотіла досягти сама дитина.

Наприклад, якщо ваша дитина нарешті вимовила слово «печінка» замість того, щоб кричати в екстазі «Ти сказала «печінка»! Милий, ти чув, він сказав «печінка»!» дайте дитині печиво, адже вона витратила стільки зусиль, щоб отримати бажане, і саме печиво має стати його заохоченням. Намагайтеся зрозуміти дитину і допомогти їй висловити те, що вона намагається висловити. Це буде для нього найкращою похвалою.

9. Уникайте похвали, яка порівнює дитину з іншими.

На перший погляд порівнювати досягнення дитини з успіхами однолітків може здатися непоганою ідеєю. Дослідження навіть показують, що таке порівняння може підвищувати мотивацію дитини та задоволення від виконання завдання.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook