Вплив батька на життя дочки не можна недооцінювати. У той час, як матері відіграють не менш важливу роль у житті дитини, тати привносять унікальні якості та погляди, які сприяють всебічному вихованню доньки.
“Нерідко, чую від клієнток, що “Чоловік не приділяє уваги і часу дочці”, “Я народжу для себе, батько не важливий”, “Батько не знає, як і підійти до доньки, не знає що з нею робити”, – каже психологиня Ольга Аністархова. – Від тат чую протилежне: “Я все погано роблю, втомився чути, що я не вмію поводитися з донькою. Краще я взагалі не буду ніяк з нею контактувати”, “Дружина каже, що я не так виховую дочку, погано на неї впливаю” і список можна продовжувати нескінченно.
Від дорослих жінок, у яких проблеми у побудові стосунків та проблеми з самооцінкою, я чую “Батька не було в моєму житті”, “Батько фізично був, але не звертав на мене уваги” та ін.
Тому варто звернути увагу на роль батька у вихованні доньки.
“Мамочко, не плач”, або Чому дочка не повинна бути маминим “чистовиком”
На що впливають тати
Емоційний розвиток
Батьки відіграють життєво важливу роль в емоційному розвитку дочки. Вони забезпечують інший стиль виховання та підтримки, допомагаючи дівчаткам навчитися орієнтуватися у світі, що виходить за рамки стосунків матері та дочки. Участь батька часто сприяє впевненості, самоповазі та відчуттю безпеки, сприяючи незалежності та прищеплюючи при цьому міцні цінності та межі.
Гендерна ідентичність та самооцінка
Батьки є прикладом для наслідування для своїх дочок, відіграючи важливу роль у формуванні їхньої гендерної ідентичності та самооцінки. Встановлюючи здорові кордони, забезпечуючи схвалення та моделюючи поведінку стосовно жінок. Тати сприяють самосприйняттю своїх дочок, формуючи позитивний погляд на їхню жіночність і впливаючи на майбутні стосунки.
Якщо у вас є дочка, то обов’язково скажіть їй про це…
Інтелектуальна та освітня підтримка
Участь батька в освіті дочки пов’язана з покращенням успішності. Тати часто привносять інший погляд на розв’язання проблем, заохочуючи критичне мислення та забезпечуючи інтелектуальну стимуляцію. Їхнє заохочення та участь в освітній діяльності може призвести до підвищення мотивації, покращення самодисципліни та любові до навчання на все життя.
Стосунки та соціальні навички
Наявність батька впливає здатність дочки формувати здорові стосунки. Тато формує очікування дочки від майбутніх партнерських стосунків. Демонструючи повагу, співчуття та ефективне спілкування, батьки можуть озброїти своїх дочок необхідними соціальними навичками та надати їм орієнтир, за яким вони зможуть оцінювати майбутні стосунки.
Незалежність та стійкість
Тати відіграють важливу роль у вихованні незалежності та стійкості своїх дочок. Батьки заохочують ризик, розв’язання проблем та сміливе протистояння труднощам. Даючи відчуття безпеки та підтримки, тати дають своїм дочкам можливість стати стійкими, самостійними особистостями, здатними долати життєві перешкоди.
Чому мама не може взяти на себе обов’язки тата?
Хоча матері, безперечно, відіграють важливу роль у житті дитини, вони не можуть замінити унікальний вплив та внесок татів. Особливі якості та погляди, які батьки привносять у виховання дітей, як описано вище, створюють динамічне та всеосяжне середовище, що допомагає дочкам вирости всебічно розвиненими особистостями.
Авторка – психологиня Ольга Аністархова