Сім'я Секрет успіху

Як стати більш терпеливими до невдач

Є люди, яких будь-яка неприємність буквально вибиває з колії. Вони сприймають це як вселенську катастрофу…

Це трапляється щораз, коли не виправдовуються їх очікування.

Це трапляється щораз, коли у них зриваються проекти або підводять оточуючі. Це трапляється щораз, коли їм боляче або неприємно в зв’язку з якимись обставинами. Не будемо кривити душею: нікому не подобається відчувати себе невдахою, розчаровуватися і програвати.

Однак наше життя не ідеальне. Ніхто і не обіцяв, що буде легко, а наш шлях – встелений виключно запашними трояндами. Всім хочеться, щоб мрії збувалися, а нас цінували, любили і хвалили. Однак реальність відрізняється від казки і вносить свої корективи. Є дуже мудра цитата: «Життя не таке, яким ти хочеш його бачити, життя – це просто життя». Золоті слова, проте багато з нас категорично не хочуть вірити в це, а тим більше – приймати.

Ми хочемо всього і відразу. Ми не хочемо чекати і не хочемо розчаровуватися. І вже тим більше – підніматися, знову йти вперед і знову пробувати. Ми хочемо отримати все негайно і вмить. Крім того, при цьому ще й очікуємо, що шлях до успіху буде комфортним, приємним і веселим. Ми щиро вважаємо, що так і повинно бути. На жаль дуже багато людей впевнені, що цей світ влаштований саме так і ніяк не інакше.

Життя не таким, яким ти хочеш його бачити, життя – це просто життя

Хто з нас не чув такі слова, як: «Ви повинні бути щасливими» або «Ви не повинні сумувати»? І ось тут криється найголовніша небезпека: вона – в слові «повинні». Чому? Та тому, що ніщо в цьому світі не «має»! І ви нікому нічого не винні! І вам ніхто нічого не винен! Все є так, як є, а не так, як «повинно бути», на наш розсуд.

Усвідомлення цієї простої і водночас дуже глибокої істини може допомагати по життю, а може навпаки – заважати і гальмувати.

Якщо ви думаєте виключно про те, що і як має бути, то будете нервувати, злитися і обурюватися постійно. Розчарування стане постійним супутником, а песимізм – єдиною опцією, як би не складалися обставини.

Давайте замислимося, наприклад, про те, яким має бути наше життя. Чи повинна воно бути досконалим, приємним, успішним? Приносить лише задоволення і радість? Звучить по-дитячому, чи не так? Ні, не повинне. З тієї простої причини, що це не так і це неможливо в принципі. Ми можемо прагнути наблизитися якомога ближче до успіху, радості, приємних і бажаних речей, зберігаючи при цьому терпимість. От і все.

Тому прийміть це як частину гри. Наше життя сповнене мільйонів відтінків сірого. Ми рідко стикаємося з чорними або білими ситуаціями. І якщо це завжди так, чому продовжуємо думати про зворотне? Чому ми продовжуємо повторювати, мов папуги, як «повинно бути»?

«Повинен» – небезпечний ворог

Що значить «повинен»? Відповідно до словника, «повинен» означає бути зобов’язаним щось зробити. Наприклад, сонце повинно сходити щодня.

Коли ми вирішуємо, що щось повинно бути певним чином, то нав’язуємо собі придуманий сценарій. Ми говоримо, що речі навколо нас (люди, тварини, предмети) повинні відповідати всім прописаним поворотам сюжету. Тим самим, відводимо собі роль навіть не режисера, а мало не верховного божества, вирішального все і за всіх. Природно, що заперечення або нестикування сюжету – навіть не передбачаються.

Але правда в тому, що, як би ми не намагалися приховати свої бажання за допомогою такої формули (можливість-> зобов’язання), все одно все буде так, як повинно бути. Незважаючи на всі наші старання і очікування. Тому що життя – це не кіно.

Чому? Тому що ми не можемо змусити Землю обертатися так, як того хочемо. І ми не можемо змусити людей думати і діяти так, як придумали. Марно нав’язувати життю свій сценарій – це утопічно. Це тільки посилює наше розчарування, печаль і розгубленість.

Тому будьте обережні з тими, хто каже, що ви «повинні бути хорошою людиною» або «ви не повинні страждати через це». Вони просто кажуть про свої очікування. Іноді ви можете бути для них хорошою людиною, а іноді – ні. Тому що ви нікому нічого не винні. До речі, як і вам – ніхто і нічого. Іноді ви будете страждати через це, а іноді – ні.

Віра в «повинен» і «має» є джерелом нетерпимості до невдач

Саме ця нетерпимість заважає отримувати задоволення від маленьких радощів. «Все або нічого», – ось сама шкідлива формула по життю. А що, власне, означає «все»? Ваш сценарій? Ваше «повинен»? Це нагадує ситуацію з дітьми, які плачуть і зляться, бо батьки не купили цукерки, що вони хотіли. Вони кричать, обурюються, ображаються. Вони ще не знають, що в житті не буває все так, як хочеш. Саме тому батьки повинні навчити малят управляти своїми емоціями. Розуміти, що можливо, а чого – не буде. Чому? Тому, що так влаштований цей світ.

Дорослі люди повинні сприймати дійсність такою, яка вона є. Змиритися з тим фактом, що вона не завжди підпорядковується нашим бажанням, навіть якщо вони – виключно благородні. Насправді ймовірність здійснення мрій зовсім не залежить від того добрі вони чи злі.

Є люди, які виховані таким чином, що «повинен» – буквально прописано у них в голові, немов шкідлива програма. Звідси – постійна незадоволеність і неспокій. Інші – навпаки: навчилися не приймати близько до серця невдачі або розчарування. Це все – завдяки придбаному досвіду, який навчив їх, що помилки і промахи – це невід’ємна частина шляху до успіху.

Американський психолог Альберт Елліс писав:

«У той час як одні люди прагнуть до своєї мети і зляться, якщо їх бажання не виконуються, інші – буквально вимагають, наполягають або догматично наказують, щоб їх бажання були задоволені. У перших – проблем набагато менше, вони більш успішні і впевнені в собі. А ось другі, «уперті», – стають неймовірно тривожними, пригніченими або ворожими».

Немає нічого поганого в тому, щоб злитися, якщо щось виходить не так, як ви хотіли. Всі ми люди і ніщо мирське нам не чуже. А ось вимагати виконання бажань, не брати «під зав’язку» – це вже нездорово і може спричинити проблеми в фізичному і психологічному здоров’ї. Так що вибір за вами: дорослішати і вчитися терпляче приймати невдачі, або тупотіти ногами і кричати, немов трирічний малюк, якому не купили цукерку.

Переконання тих, хто не терпить невдач

Люди, які нетерпимі до невдач, думають і поводяться певним чином. І це неспроста: у них є набір переконань, які визначають бачення світу і інтерпретацію реальності.

Це такі переконання:

  • Життя має бути легким і комфортним.
  • Вони плутають бажання з необхідністю.
  • Вони повинні отримувати все, що хочуть, тому вимагають, очікують і наполягають на цьому.
  • Будь-яка складність, затримка або невдача для них – це вже катастрофа і кінець світу. Про те, щоб прийняти ситуацію, навіть мови не може йти. Адже вони «повинні»!

«Люди, які нетерпимі до невдач, вимагають і наказують, не вміють чекати і плутають бажання з необхідністю».

5 ключів до того, щоб стати більш терпеливими до невдач

Навіть якщо вас виховали в дусі «повинен» і прищепили переконання, подібні з перерахованими вище, не все втрачено. Існують речі, які ми можемо зробити, щоб навчитися миритися з невдачами.

  • Визначте свої ірраціональні переконання

Коли відчуваєте розчарування, спробуйте проаналізувати те, що говорите собі. Які думки заволоділи вами? «Виловлюйте» їх, немов настирливих мух, і записуйте. Швидше за все, що у вашому внутрішньому діалозі будуть домінувати такі слова, як «повинен», «завжди», «ніколи», «я цього не винесу» … Ось корінь ваших страждань!

  • Змініть свої ірраціональні переконання

Як тільки визначили, що говорите собі, і зрозуміли, що це вам не допомагає, приступайте до наступного етапу. Прийшов час поговорити з собою по-іншому і змінити звичний образ мислення. Це процес вимагає безлічі проб і помилок, але він того вартий.

Для початку використовуйте такі слова, як: «Я хотів би …», «Це незручно, але я можу це винести», «Іноді доводиться» та інше. Мова йде про заміну ваших ірраціональних переконань більш адаптивними.

  • Сміливо дивіться невдачі в обличчя

І не тікайте від невдач, навпаки – зустрічайте, немов хвилю – відкрито і сміливо. Це одна з кращих стратегій, яка допоможе стати сильнішими і витривалішими. Складіть список таких ситуацій. Запишіть, як вони впливають на вас.

Як тільки зробите це, прийміть рішення зустрітися з невдачами лицем до лиця. Нічого не робіть для того, щоб уникнути занепокоєння. Ви проживаєте непростий період, і це абсолютно нормально – реагувати на це відповідним чином. Згодом терпимість до невдач зросте, а турбуватися ви будете набагато менше.

  • Якщо можливо, прийміть заходи, щоб подібного більше не повторилося

Постарайтеся шукати рішення, які допоможуть вам не засмучуватися в складних ситуаціях. Наприклад, перестаньте дивитися на годинник, якщо людина, з яким була призначена важлива зустріч, запізнюється. Замість цього займіться чимось продуктивним: почитайте, перегляньте записи, до яких так і не доходять руки. Нарешті, подивіться на ситуацію з іншого боку. Знайдіть плюси і уроки в невдачі, а вони обов’язково є! Це не тільки заспокоїть, але і запобіжить можливе розчарування.

  • Навчіться відрізняти бажання від потреб

Одна справа, наприклад, потребуватиме будинку побільше, а інше – пристрасно бажати розкішний особняк з басейном. Коли вам щось, і ви цього не отримуєте, відчуваєте себе засмученими. Це логічно.

Однак якщо ви знаєте, що хочете чогось реального, то в принципі і реально сприймете невдачу: в житті не завжди відбувається так, як ми того хочемо. Так що розчарування подолати буде нескладно.

Насправді, нам потрібно дуже мало речей у житті. Уміння відрізняти те, що нам потрібно, від того, чого хочемо, – це ключ до того, щоб не відчувати себе невдахами.

У житті дійсно важко уникнути невдач. В крайньому випадку, це ще нікому не вдавалося. Ми все терпимо невдачі: хтось частіше, хтось – рідше. Це частина життя, і це абсолютно нормально.

Тому необхідно навчитися бути більш терпимими до своїх невдач і справлятися з розчаруванням. Ви не перші і не останні, хто проходить через невдачі і поразки.

Згадайте, стільки всього вже пережили в житті і вийшли переможцями – вийде і цього разу!

Джерело

Дата публікації: 14.07.2021 img Поділитися