Відпочинок Сім'я

Остерігайтеся чотирьох красивих жестів, які насправді є маніпуляцією!

Будьте уважні: людина, яка використовує їх, насправді зовсім не така доброзичлива, як здається.

Мало того, що нас обманюють набагато частіше, ніж ми помічаємо, маніпулятори при цьому вважають себе білими і пухнастими. Вони настільки вжилися в свою роль, що відіграють, як дихають. Це поведінка у них – родом з дитинства. Так що можете собі уявити, яких висот і майстерності досягли маніпулятори за роки «тренувань».

За допомогою маніпуляцій вони завжди отримували те, що хотіли, уникали відповідальності за свої вчинки і взагалі – здавалися милими і симпатичними. Так тривало роками. Їх ніхто не викрив, ніхто не вивів на чисту воду. Так що тепер ви маєте справу вже з справжніми «асами» своєї справи. Вони не просто гарні в маніпуляціях, а прекрасні і неперевершені.

Однак вичислити маніпулятора, навіть найпривабливішого і чарівного, все ж можна. Ось чотири ознаки, які вказують на те, що їхня посмішка – наскрізь фальшива, а самі вони грають на ваших почуттях, як на скрипці.

Прокляття подарунків

Багато років тому колишня дівчина подарувала мені на день народження навушники Bluetooth. Ви не уявляєте, як я намагався звикнути до них і полюбити. Але не тут-то було. Подаровані навушники були вкрай незручними і постійно випадали. Нарешті я здався і повернувся до своїх звичайних провідних навушників.

І тут почалися мої муки… Кожен раз, коли ми приходили в тренажерний зал, вона сумно говорила мені: «Шкода, що ти не користуєшся тими навушниками за 150 доларів, які я тобі подарувала». Вона нагадувала мені про це місяць за місяцем. Це був просто жах. У мене було таке відчуття, ніби я позичив гроші дияволу.

Люди за своєю природою такі, що за щось хороше – хочуть відповісти взаємністю. Здорові відносини, власне, будуються на тому, щоб віддавати і отримувати натомість. А ось коли виникає дисбаланс – відносини набувають нездоровий характер. Ти постійно щось повинен – ​​що не робив би. Ось чому подарунки є найпоширенішим інструментом маніпуляцій.

Мало того, подарунки – це улюблена тактика абьюзеров. Абсолютно всі свідки у справі звинувачення Майкла Джексона, заявляли про те, що він буквально засипав їх дивовижними подарунками. Природно, що вони відчували почуття подяки, особливо коли прийшов час захищати його.

З тою колишньою дівчиною ми врешті-решт прийшли до рішення, що вручений подарунок абсолютно нічого не означає, крім як бажання зробити приємне партнеру. Ніхто нікому нічого не винен і не зобов’язаний. Подарунки можна використовувати в якості зброї під час суперечок. Слава богу, нам треба було «всього» 300 боїв, щоб нарешті зрозуміти це.

Взаємність важлива, але не дозволяйте їй перетворюватися в скрупульозний підрахунок очок, скільки хто кому чого хорошого зробив. Так що стережіться пастки маніпуляторів під назвою «подарунок» – потрапити в неї дуже легко, а ось вибратися – набагато складніше.

Ефект Бена Франкліна

Наймайстерніші маніпулятори просто обожнюють цей трюк. До речі, ви також можете вдаватися до нього, з благими намірами, зрозуміло.

Цей трюк – один з найпростіших способів викликати довіру і сподобатися комусь. У Бена Франкліна був політичний опонент, який часто виступав з критичними промовами проти нього. Франклін згадав стару цитату: «Той, хто одного разу зробив вам послугу, з більшою готовністю надасть вам іншу, ніж той, кому ви самі допомогли». І ось, що він придумав. Франклін попросив свого ворога позичити йому рідкісну книгу. Потім – повернув цей фоліант з милою запискою про послугу. Саме цей крок став переломним в їх відносинах: вони перестали змагатися і навіть подружилися. Так у Бена Франкліна з’явився новий друг, замість старого і заклятого ворога.

Річ у тім, коли ви когось просите про послугу, то тим самим висловлюєте свою довіру і визнання цієї людини. Кожному приємно відчувати себе значущим і потрібним, ось чому ви відразу ж викликаєте симпатію у співрозмовника. Попросити можна і про послугу, і про те, щоб щось пояснити або поділитися знаннями.

Варіантів – безліч. Головне, що у людини з’являється невпевненість в тому, що ви йому неприємні або байдужі. У нього виникає свого роду когнітивний дисонанс: «Чому я допомагаю комусь, кого не знаю чи на кого злюся?». А сумніви – це перший крок до того, щоб змінити свою думку або рішення. Під час цього процесу коливань мозок робить підсвідомий висновок: той, хто просить, має подобається, а не навпаки.

Зрештою, відомо, що ми просимо про послугу людей, яким довіряємо і про яких піклуємося. До чужої людини не звернешся, не зізнаєшся… І в цьому – пастка. Остерігайтеся прохань про послугу людей, яким щось від вас треба.

«Нічого не було, тобі здалося!»

Газлайтінг – ще одна поширена і ефективна форма маніпуляції. До того ж, її «розкусити» – вкрай складно. Вираз «газлайтінг» бере свій початок від п’єси 1938 року під назвою «Газове світло». У ній йде мова про чоловіка, який контролює і маніпулює своєю дружиною. А для того, щоб жертва була ще більш поступливою і слухняною, починає сіяти у неї сумніви у власній адекватності.

А саме: він переміщує речі в будинку в її відсутність, а коли та зауважує – переконує в тому, що їй все «здалося». На всі питання дружини про те, що відбувається, він спокійно і впевнено відповідає: «Нічого не сталося, що з тобою?!» Потім він поступово зменшує яскравість всіх ламп в будинку. Це відбувається протягом тижнів, місяців, і, нарешті, вона вже сама ні в чому не впевнена. Кожен раз, коли вона піднімає цю тему, чоловік «дбайливо» справляється, питає, чи добре вона себе почуває і не потребує консультації лікаря. Зрештою вона і сама починає вірити в своє «божевілля».

Газлайтінг – це одна з найжорстокіших форм маніпуляції, коли жертву доводять до того, що вона починає сумніватися в адекватному сприйнятті реальності. Наприклад, ваші батьки можуть наполягати на тому, що якоїсь травми в вашому дитинстві ніколи не було. Що вам здалося, або ви щось не так зрозуміли. Вони посміхаються і кажуть: «О, ти просто вигадуєш речі, яких ніколи не було!» Або ваш партнер може клястися, що він ніколи не спізнюється до вечері, хоча насправді – робить це регулярно.

Газлайтінг руйнує не тільки довіру і відносини, він руйнує вас як особистість.

Вихід один: йти від такого партнера і як можна швидше. Не слухайте його клятви і запевнення – це брехня від початку і до кінця. Його мета – контролювати вас і маніпулювати, і так буде завжди.

Тактика «хлібних крихт»

До цієї тактики часто вдаються маніпулятори, щоб заманити вас, запалити, але не брати на себе ніяких зобов’язань. Вони милі і прекрасні, але всякий раз, коли ви робите крок, щоб наблизитися по-справжньому, негайно вислизають. Як випливає з назви цієї тактики, вони дають вам рівно стільки «хлібних крихт», щоб ви, немов птах, відчули зацікавленість і наблизилися.

Вони лайкають ваші пости в соціальних мережах, вони відправляють вам повідомлення, фліртують і роблять компліменти. Вони навіть час від часу запрошують вас кудись, спілкуються, але після цього – зникають без попередження. Або, якщо ви вже зустрічаєтеся і піднімаєте питання про майбутнє і якісь зобов’язання, то натикаєтеся на стіну «нерозуміння». Маніпулятор стає супер винахідливим або взагалі починає говорити, немов філософ, про те, як важлива для нього незалежність і свобода. Та й для вас це благо, переконує він.

Мені щедро відсипала таких «хлібних крихт» одна жінка, з якою зустрічався колись. Я довго не міг зрозуміти причину її настільки дивної поведінки, поки випадково не дізнався, що вона тільки недавно розірвала відносини, які були дуже дорогі їй, і зараз просто відновлюється. Тобто я в її плани не входив взагалі! Вона ніколи серйозно не ставилась до наших побачень. Вдавалася і тікала з них, немов з сеансу з психотерапевтом. Мої почуття, природно, взагалі не бралися до уваги. Я був всього лише декорацією, яка зцілює пігулкою.

В

Найперша ознака «хлібних крихт» – це коли інша людина подає вам сигнали: «Іди до мене», і відразу ж: «А ти хто такий?» Така поведінка майже завжди означає, що ви не подобаєтеся йому – зовсім. Тому прислухайтеся і довіряйте своїй інтуїції: якщо вона підказує, що відносини якісь дивні і незрозумілі, значить так воно і є.

Я чудово розумію, що не всі ми можемо відразу ж розібратися в своїх почуттях. Але це зовсім не привід маніпулювати людьми. Навіть коли я був молодий і дурний, завжди намагався бути чесним і відкритим з партнерами. Тому що маніпулювати, за великим рахунком, може кожен з нас. Для цього великого розуму не треба. Тільки навіщо? Невже це зробить когось щасливішим?

Однак знання техніки і механізму маніпуляції – дуже корисні. З їх допомогою ви можете убезпечити себе, захистити. А насправді, просто знайте, що говорити правду – це найкраще, що можете зробити для себе. У буквальному сенсі.

Спокуси збрехати бувають, чого вже гріха таїти. Однак їх подолання та чесність – дуже корисні для вашого психологічного і фізичного здоров’я. Брехуни і маніпулятори глибоко в душі дуже нещасливі.

Резюме на пам’ять

Чотири фальшивих красивих жести, які насправді є ознаками маніпуляторної поведінки

  1. Прохання про послугу, як спосіб сподобатися. Остерігайтеся ефекту Бена Франкліна.
  2. Обдаровуючи подарунками, намагаються переконати, що тепер ви – «в боргу». Люди схильні відповідати взаємністю – така їхня природа.
  3. Маніпулятори прикидаються, що все добре і немає ніяких проблем. Вони змушують вас сумніватися у власній адекватності і вселяють почуття неповноцінності.
  4. Вони виявляють рівно стільки інтересу, щоб утримати вашу увагу. Маніпулятори годують вас «хлібними крихтами» і обіцянками, які навіть не збираються виконувати.

Джерело

Дата публікації: 08.07.2021 img Поділитися