скіфське золото

В Іспанії хотіли продати український скарб – “скіфське золото”

Контрабандисти, серед яких священник УПЦ (мп), у Мадриді хотіли продати "скіфське золото", викрадене з України, вартістю понад 60 млн євро.

В Іспанії затримали контрабандистів, які хотіли продати українське “скіфське золото”. У ході міжнародної спецоперації вилучили 11 викрадених золотих предметів культурної спадщини нашої держави на суму понад 60 млн євро.

Операцію проводили за участю Служби безпеки України. Про це пише BBC News Україна.

Контрабандисти нелегально вивезли артефакти з України до Євросоюзу у період 2014-2020 років. Потім вони намагалися “легалізувати” вкрадені культурні цінності під виглядом їхнього придбання іноземними колекціонерами з наступним перепродажем на чорному ринку. Браслети, намиста та сережки VIII-IV століть до нашої ери мали підроблені документи про належність Українській православній церкві.

Огляд прикрас на відео можна подивитись тут.

  • Украдені скарби: у двох російських музеях виявили 110 тисяч археологічних знахідок з України

золото

Як замішана у контрабанді УПЦ?

Іспанські агенти заарештували п’ятьох осіб (троє громадян Іспанії та двоє громадян України), таким чином ліквідувавши злочинну мережу, спрямовану на вивезення культурних цінностей з України. Вилучені предмети – золоті прикраси великої історичної та економічної цінності – вкрали та незаконно вивезли. Їх збиралися продати в Мадриді.

Перші розслідування почалися, коли агенти дізналися, що серію золотих прикрас, які мають велику історичну та економічну цінність в Україні, продає громадянин цієї держави, який проживає в Мадриді.

«Це предмети, які не можна продати через звичайні законні канали, наприклад через аукціонні кімнати. З цієї причини коштовності включили до капіталу різних комерційних компаній, створених спеціально, щоб надати їм законного вигляду та таким чином полегшити їх комерціалізацію групою інвесторів», – йдеться у заяві поліції.

Для того, щоб відбілити походження прикрас, до них додали документи українською, англійською та іспанською мовами, які підтверджували їхню приналежність до Української Православної Церкви. При цьому зловмисники передали право розпоряджатися прикрасами головному підозрюваному у справі – православному священнику, який живе в Мадриді.

У коментарі ВВС Україна голова синодального інформаційного відділу УПЦ (донедавна Московського патріархату) митрополит Климент повідомив, що «в Мадриді в УПЦ немає парафії і священники УПЦ там не проживають. Принаймні ті, що звершують місію в Іспанії».

Перший артефакт слідчі вилучили в 2021 році. Це був золотий пояс із головами баранів, який зберігали в сейфі в Мадриді, і який головний підозрюваний продав мадридському бізнесмену. Саме з цього моменту та після численних зусиль поліції агенти підтвердили, що у підозрюваних є інші предмети з подібними характеристиками.

Співпраця зі Службою безпеки України дозволила відстежити вилучений пояс, а також кілька інших експонатів, які презентували на виставці, що відбувалась в одному з музеїв у Києві з 2009 по 2013 роки.

Усі предмети, які належать до скіфської культури VIII-IV століть до нашої ери, вивчаються в Національному археологічному музеї та в Інституті культурної спадщини Іспанії.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook