стати сильнішим

Як стати у 240 разів сильнішим: гарвардський експеримент

Іноді навіть перед невеликою проблемою опускаються руки. Чому так відбувається? Як знайти у собі сили рухатися далі, подолати труднощі, не здатися? Дослідники розкрили секрет і знайшли відповідь.

Коли ми не бачимо сенсу – руки опускаються

Часто нам доводиться докладати певних зусиль, щоб рухатися вперед. І кожен стикався з внутрішнім опором, прокрастинацією та питанням «Навіщо?», «Заради чого всі ці зусилля?»… І саме на це «Заради чого?» витрачається більшість наших ресурсів.

Наш організм має гігантський потенціал, і це доводили сотні наукових експериментів. Чому ж тоді ми так часто опускаємо руки перед, на перший погляд, не такими вже катастрофічними труднощами, втрачаємо впевненість, перестаємо діяти?

Тому що не бачимо сенсу! Мозок перестає підтримувати нас, якщо не бачить сенсу витрачати ресурси. Ми можемо повторювати одну й ту ж дію, вкладаючи в неї сенс і не вкладаючи, просто тому, що треба так робити чи так роблять усі – і результат буде зовсім різним.

Починайте кожен ранок з прочитання цього тексту і ваше життя знайде новий сенс

Щоб вижити, треба вірити, що все не даремно

Віктор Франкл, у своїй книзі «Сказати життю Так», пише, що в концентраційному таборі люди вмирали не від голоду та хвороб, а від того, що переставали боротися та вірити, що зусилля не марні. Він протримався чотири роки, тому що вірив, що побачить свою дружину, і подумки щодня розмовляв з нею, не знаючи про те, що вона вже мертва. Якби він знав, що на нього ніхто не чекає, пише Франкл, він би здався теж.

Але найяскравіший приклад того, що сенс мотивує діяти і долати труднощі, – це гарвардський експеримент Курта Ріхтера, у якому він розділив щурів на дві групи і давав їм тонути. Перша група тонула за 15 хв, щурі втрачали сили і переставати триматися на воді… Щурів з другої групи виймали з води, коли вони починали здаватися, обтирали, годували, давали відпочити і знову опускали у воду.

Як ви гадаєте, наскільки довше протрималися ті щурі, які знали, заради чого потрібно терпіти і докладати зусиль? Ті щурі, які були впевнені, що їх врятують і нагодують, що їхні зусилля мають сенс, протрималися у воді у 240 разів довше! Саме так! Вони протрималися 60 годин!

Сенс – це те, що стимулює нас жити, без чого ми стаємо пасивними, інертними і не маємо сили подолати навіть невеликі труднощі.

Цінності – це основа стійкості: де знайти і що робити

Авторка – психологиня Наталія Чуркова

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook