Батьки підлітків часто помічають, що їхні діти дратівливі, мають поганий настрій. Здебільшого це списують на труднощі підліткового віку. Однак фахівці заперечують: причина негативного психоемоційного стану криється в іншому.
Поганий настрій у підлітків можливий внаслідок малорухливого способу життя. Діти протягом тривалого часу нерухомо сидять у школі за партами, а потім вдома, перед екранами телевізорів, комп’ютерів чи смартфонів. Це формує шкідливу звичку – мало рухатися, а це – крок до серйозних проблем у дорослому віці, йдеться на сторінці Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб у фейсбуці.
До значного зниження фізичної активності серед дітей привела пандемія та дистанційне навчання під час війни, коли молоді люди пів дня проводять за комп’ютерами.
Кожен восьмий
У середньому сучасний міський учень 5–9 класів проводить у положенні сидячи або лежачи (не враховуючи нічний сон) 10,7 години на добу. Малорухливий спосіб життя притаманний 76% сучасних підлітків. Більшість підлітків (85% дівчат та 78% хлопців) мають рівень фізичної активності менше як 1 годину на добу.
Тривале зниження фізичної активності тягне за собою атрофічні зміни у м’язах, кістковій тканині, порушення обміну речовин, зниження синтезу білка. Малорухливий спосіб життя також негативно впливає на психоемоційний стан підлітків.
Є ознаки, які помилково трактують як втому, а насправді це ознаки гіподинамії:
- млявість,
- сонливість або безсоння,
- поганий настрій,
- дратівливість,
- порушення сну,
- зміна апетиту, розлади харчової поведінки,
- зниження працездатності,
- головний біль.
Щоб зробити своє життя більш здоровим і радісним, потрібно прислухатися до такої поради: більше рухаймося!
При цьому не обов’язково серйозно займатися яким-небудь видом спорту, головне – рухатися за першої-ліпшої нагоди: щоденно робити ранкову зарядку, ходити пішки в школу і зі школи, виходити на вулицю на перервах між уроками, гуляти в парку, бігати, кататися на ковзанах, лижах і велосипеді, ходити сходами, ігноруючи ліфти, плавати, танцювати, обмежити час, проведений біля екранів телевізорів, смартфонів, дуже корисним є відвідування спортивних секцій. Фізична активність позитивно позначається абсолютно на всіх функціях організму людини.
Слід пам’ятати, що помірна фізична праця необхідна організму для росту й розвитку. Крім того, активний рух сприяє зміцненню здоров’я людини, підвищенню опірності хворобам та соціалізацію підлітків.