Здоров'я та краса

Довго немає дітей? Відповідь дасть спермограма

Статистика свідчить, що у 40–50% випадків бездітного шлюбу причина саме у чоловічому неплідді. Винними можуть бути футбол і труси.

Коли у подружжя немає дітей, то першою зазвичай починає непокоїтися жінка. Вона бігає по лікарях, лікується, обстежується, а бажаної вагітності все немає. Тоді жінки висловлюють претензії до чоловіків і намагаються будь-що затягнути їх у репродуктивну клініку. Не ображайтеся, дорогі чоловіки, на своїх жінок. Вони не хочуть походами медзакладом ускладнити вам життя, вони хочуть дітей, і їхні претензії до вашого статевого здоров’я часто цілком обґрунтовані. Статистика невблаганна і вона свідчить, що у 40–50% випадків бездітного шлюбу причина саме у чоловічому неплідді.

ХТО ВИНЕН
Причини чоловічого непліддя різноманітні. Від банального зловживання цигарками до складних генетичних аномалій. Сюди можна включити й інфекційні захворювання, і захворювання яєчок, і алкоголізм, і наркоманію, й побічні ефекти від прийому лікарських засобів тощо. Крім того, інколи чоловіки мають вроджені анатомічні дефекти і травми. Такі види спорту, як футбол, боротьба, велоспорт, можуть здійснювати шкідливий вплив на сперматогенез і вести прямо до непліддя, оскільки часті удари та стискування суттєво порушують роботу яєчок.

Постійне носіння тісних плавок теж не найкращим чином впливає на процес розвитку чоловічих статевих клітин. Звичайно, сімейні труси не такі елегантні, як боксери, та еротичні, як-то стрінги, проте їхній крій набагато краще враховує особливості чоловічої фізіології. До речі, яєчка зайвий похід у сауну з пивом та друзями теж не надто вітають. Тому врахуйте це, якщо маєте серйозні наміри мати потомство.

ЩО РОБИТИ
Основний аналіз, з допомогою якого можна отримати уявлення про якість і кількість сперматозоїдів, що містяться в еякуляті, – це спермограма. Якщо вона недостатньо інформативна, призначають: УЗД і доплерографію судин малого тазу; аналіз крові на статеві гормони; аналіз на інфекції; імунологічний аналіз; аналіз сечі; аналіз секрету передміхурової залози.

Також важливим фактором у діагностиці чоловічого непліддя є вивчення анамнезу перенесених захворювань та травм. Можливо, чоловік міг піддаватися впливу радіаційного чи електромагнітного випромінювання, шкідливих хімічних реагентів і т. п.

Для уявлення більш-менш чіткої картини чоловічого непліддя його першопричини поділяють на три великі групи. Це: кількісні та якісні порушення складу сперми; патології сім’явивідних шляхів; поєднане непліддя.

А щоб як слід розібратися з коренем зла, визначити «ворога» і призначити ефективне лікування, необхідне, як мінімум, ваше бажання звернутися до фахівців репродуктивної клініки.

Як підготуватися до здачі сперми
Усім пацієнтам рекомендуємо утриматися від статевих зносин протягом 2–3 днів перед здачею аналізу. Також не рекомендовано вживати алкоголь, курити та приймати гарячі ванни або відвідувати сауну напередодні дослідження.

Де можна здати цей аналіз
У медичному центрі. Сперму здають у стерильний лабораторний посуд для здачі аналізу. Не можна здавати сперму в посуд, що не призначений для такого використання, оскільки це може впливати на результати досліджень.

Які показники визначають при проведенні спермограми
Основною частиною спермограми є мікроскопічний аналіз еякуляту, при якому визначають кількість сперматозоїдів, їхню рухливість, морфологічні характеристики, життєздатність. Крім того, обов’язково фіксуються макроскопічні параметри еякуляту: об’єм сперми, колір, час розрідження та в’язкість еякуляту, ph. Іноді додатково проводять біохімічний аналіз еякуляту, при якому найчастіше досліджують вміст у спермі фруктози та цинку.

Що таке нормальні показники спермограми?
У різних джерелах можна знайти різну інформацію щодо нормальних показників. Інколи вона дуже відрізняється, що часто призводить до неправильного трактування отриманих показників. Для виконання і пояснення результатів досліджень керуються «Керівництвом з лабораторної діагностики та обробки сперми ВООЗ», яке абсолютно чітко дає рекомендації щодо безпосереднього виконання аналізу та інтерпретації отриманих результатів. Такий підхід дає змогу пацієнтам уникнути непотрібних дороговартісних лабораторних обстежень та лікування.

Дата публікації: 10.02.2017 img Поділитися