Чому болять суглоби і що робити, – поради ортопеда

Вважають, що проблеми із суглобами поширені у людей після 40 років. Але вони можуть "зноситися" і почати боліти раніше. Що робити у такому разі, пояснює лікар.

Людину має насторожити біль чи набряк суглоба. Якщо є біль, то є причина. Треба прийти до лікаря, обстежитись, з’ясувати та усунути причину болю. Вважають, що проблеми із суглобами поширені у людей після 40 років. Проте медики зазначають, що чіткого вікового кордону немає. “У кожної людини суглоби зношуються індивідуально, залежно від того, який у неї спосіб життя”, – зазначає ортопед-травматолог Євген Петрокушин.

“Основною причиною цього є надмірні фізичні навантаження, а також робота з віброінструментом, надмірна вага тіла, перенесення великих вантажів, тих самих мішків картоплі, ходіння по нерівних поверхнях. Все перераховане є тими чинниками, які пришвидшують цей процес. Водночас нормальне дозоване навантаження або правильне поєднання навантаження та відпочинку цьому запобігатиме”, – каже лікар.

Особливих рекомендацій щодо харчування, щоб суглоби були здоровими, немає. Скажімо, народні поради їсти більше холодцю, желатину, желе чи зефіру не допоможуть. На думку лікаря, харчування та споживання желатину значного впливу на суглоби не має. Тому від передчасного старіння суглобів убереже контроль за масою тіла та повноцінне вітамінізоване харчування, активний спосіб життя.

Щоб ходити, схуд на 40 кг

“Від того, яка вага, залежить, навантаження, яке відчувають суглоби, насамперед гомілковостопний, колінний і кульшовий, – зазначає лікар. – Тому надмірна вага дуже впливає на збільшення проблем із суглобами. У нас був пацієнт, який важив 238 кг. Нам вдалося переконати його, що насамперед потрібно зменшувати вагу. Пацієнт прислухався до рекомендацій та за рік схуд на 40 кг. Йому полегшало ходити”.

Зменшити навантаження на тіло можна за допомогою ортопедичної продукції – бандажів та корсетів. Також радикально знижують навантаження на суглоби тростини та милиці.

Головне для того, щоб суглоби довше залишалися здоровими – це рух і чергування навантаження та відпочинку. “Щоб суглоби довше не турбували, не варто доводити себе до критичного стану, – зазначає лікар. – З’явився біль – не чекати, що все саме пройде, мовляв, то переходжу, помажу маззю, помасую і все минеться. Краще звернутися до лікаря. Головне, що повинен знати пацієнт – це те, що біль повинен насторожити та привести пацієнта на консультацію до лікаря. Краще запобігти проблемі, ніж потім усувати наслідки”.

Не переболить

Розглянемо з прикладу колінного суглоба. Людина мала травму – пошкодження передньої хрестоподібної зв’язки ще в молодому віці. Пацієнт отримав травму і знехтував порадою лікарів робити оперативне втручання. Це призвело до того, що суглоб почав розхитуватися, при цьому страждав хрящ. В результаті розвинувся остеоартроз. А його лікувати важче, і все це може закінчитись навіть операцією з ендопротезування – заміною суглоба на штучний.

Тому, якщо сталася травма, треба звернутися до лікаря та пройти обстеження. Якщо є потреба, то зважитися на оперативне втручання. А воно може бути і малоінвазивним (артроскопія).

“Біль не завжди пов’язаний із травмами. Він може бути наслідком хвороб, – каже лікар. – Часто буває, що проблема із суглобами ревматологічного характеру. Іноді в аналізах виявляємо підвищений рівень сечової кислоти, а це свідчить про таке захворювання, як подагра. Підвищені показники в ревмопробах також вказують на ревматологічну проблему. Тоді слід звернутися до ревматолога”.

Болить не завжди суглоб

Часто важко визначити самостійно, що саме болить – суглоб чи довкола суглоба. “Хворіти може не сам суглоб, а м’які тканини навколо нього, – пояснює лікар. – Іноді пацієнти скаржаться на біль у колінному суглобі, а під час огляду виявляється, що проблема пов’язана з сухожиллями так званої «гусячої лапки» – структури, яка розташована поруч, хоча людині здається, що болить саме коліно. У будь-якому випадку насторожити мають біль, набряк. Якщо є біль, то є причина. Отже, треба прийти та обстежитись. У нормі суглоб хворіти не повинен”.

Не всі пацієнти потребують операції. І не лише огляд лікаря вирішує, оперувати пацієнта чи ні, – пояснює ортопед-травматолог. ” У розпорядженні лікаря є додаткові методи обстеження: рентген, УЗД, клінічні обстеження, в окремих випадках – магнітно-резонансна томографія. Вони допомагають встановити правильний діагноз та вибрати правильну тактику лікування”, – пояснює ортопед.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook