Здоров'я та краса Консультація лікаря

Правда та міфи про варикоз. 10 запитань флебологу

Чи можна таблетками, мазями, п’явками або бджолами вилікувати варикоз? Що допоможе, крім операції? Як запобігти варикозу під час вагітності? На ці та інші запитання відповідає лікар.

Помітні вени, синдром «важких ніг», набряклість – одні з перших симптомів варикозної хвороби і сигнал про те, що треба звернутися до лікаря.

Про причини появи цієї недуги, методи боротьби з нею та міфи в ефірі програми «Район здорової людини», розповів хірург-флеболог клініки флебології Артема Чеховського Андрій Романчук.

– Варикоз – хвороба безневинна, наші бабусі роками з ним ходили, шкоди він не несе.

– Іноді чую таке від пацієнтів. Так, одні ходять з ним, а деякі приходять і кажуть: «У мене дід помер від варикозу». Людина ніби живе нормальним життям, але ніхто не застрахований від випадків тромбофлебіту і смерті.

Набряки ніг – це перша «ластівка» варикозу?

– Набряки ніг – симптом багатьох хвороб. Можуть бути проблеми з нирками, серцем, лімфатичною системою, венозною системою. Потрібно розбиратися у кожному крему випадку. Сказати, що це точно варикоз неможливо.

 Варикозу можна позбутися лише хірургічним шляхом.

– Якщо мається на увазі класична хірургія, тобто з розрізами, то це не правда. Малоінвазивна хірургія – це теж операція, але немає жодного розрізу скальпелем. Я вважаю, що з часом класична хірургія повністю відійде, так само сталося з лапароскопічною хірургією, яка витіснила повністю класику.

Варикоз лікують п’явки та бджоли або інші народні методи.

– Не лікують. П’явки викликають зниження згортання крові, тобто вони ніби розріджують кров, але ж вени вони не лікують. На місцях варикозу після п’явок виникає рана, яка кровоточить і виглядає страшно. Масажування, звісно, полегшує стан, так само як і контрастний душ, але не виліковує.

 У зрілому віці варикоз лікувати пізно.

– Його ніколи не пізно лікувати. Найстаршому пацієнтові, якого я оперував, було 86 років.

Варикоз – це нормальне явище під час вагітності?

– Для вагітних він небезпечний. Я б порадив їм, якщо в сім’ї є варикоз, не чекати поки він вилізе. Якщо під час вагітності вени почнуть вилазити, ламатися, потім вони вже не стануть здоровими. Під час вагітності краще купити панчохи і ходити в них, ніж потім лікувати варикоз. Загострення варикозу означає, що він уже є, тобто потрібно носити панчохи.

Якщо у вас є варикоз, то під час вагітності він «розцвіте буйним цвітом». Кожна вагітність – це новий стрес для вен. Якщо є варикоз, його краще позбутися перед вагітністю.

– Лікування варикозу – тривалий та болючий процес.

– Ні, це не так. Якщо класична операція, то так: реабілітація, стаціонар, шви. Після малоінвазивних немає реабілітації. За нашою методикою, реабілітаційного періоду як такого взагалі немає. Людина після операції може відразу встати та йти. Єдине обмеження – тиждень не піднімати нічого важчого, аніж 12 кілограмів. Також після операції важливо годинку походити. Операціє триває від 30 хвилин до 2,5 годин, залежно від складності.

Варикоз можна вилікувати таблетками, мазями та гелями.

– На жаль, ні. Медикаментозно варикоз неможливо вилікувати. Його можна стримати за допомогою компресійного одягу, приймати венотоніки чи робити перев’язки при трофічних виразках. Венотоніки діють на здорові вени, але не на вже хворі.

 Видалені варикозні вени все одно з’являються знову.

– Ні, ті вени, що ми спалюємо лазером, не відновлюються уже ніколи. А от за додатковими молодими, резервними венами, які залишаються, потрібно слідкувати, щоб вони не захворіли. Йде перерозподіл кровотоку, тому за цим процесом цілий рік потрібно спостерігати.

 Носіння компресійного бандажу позбавить від варикозу.

– Ні, тільки стримає хворобу та попередить ускладнення.

Повне інтерв’ю з лікарем у вигляді подкасту можна послухати тут:

 

 

Дата публікації: 23.12.2020 img Поділитися