Здоров'я та краса Консультація лікаря

Малярія від укусу комара: симптоми та лікування

В Україні щороку фіксують випадки малярії. Але оскільки це захворювання не дуже поширене, то хворі і лікарі не завжди своєчасно розпізнають симптоми малярії, а тому зволікають із лікуванням.

Малярія — небезпечна для життя хвороба, що викликається паразитами, які передаються людям при укусах інфікованих комарів. Щорічно реєструється близько 300-500 млн випадків малярії.

Хвороба найбільше поширена в країнах з тропічним кліматом (країни Африки, Центральної і Південної Америки, Азії, СНД). Але дедалі частіше малярію виявляють і в Україні.

Територія України належить до територій з можливим розвитком місцевих випадків малярії, адже населена комарами роду Анофелес (Anopheles), які є переносниками збудника малярії – малярійного плазмодія.

Найбільша проблема в тому, що в країнах, де малярія – рідкість, хворі та лікарі можуть вчасно не розпізнати її симптоми, не провести відповідні обстеження та лікування, а це може призвести до летальних наслідків.

Як розпізнати малярію

“Малярія — інфекційне захворювання, що передається від хворої до здорової людини через укуси малярійних комарів, – пояснює лікарка-паразитологиня Наталія Хлібкевич. – Захворювання часто починається з нездужання, слабкості, розбитості, головного болю, болю в м’язах, суглобах, попереку, сухості в роті, потім з’являються приступи різкого підвищення температури, блювота, розлади травлення (проноси), кашель, порушення інших систем організму. За тяжкого злоякісного перебігу хвороба може закінчитися смертю”.

У дітей із важким перебігом малярії часто розвивається важка анемія, дихальна недостатність чи церебральна малярія. Симптоми малярії з’являються через 10 – 15 днів після укусу інфікованого комара.

Перед поїздкою країни Африки, Центральної і Південної Америки, Азії, СНД необхідно проконсультуватися щодо застосування протималярійних препаратів та захисту від укусів комарів. Після повернення додому — повідомити сімейного лікаря про ваше прибуття з тропічних країн.

“Застосування протималярійних препаратів слід продовжити ще 4 тижні після виїзду з “малярійної” місцевості, – каже лікар. – Іноді малярія може виникнути пізніше навіть при застосуванні цих препаратів, тому при нездужанні, що супроводжуються підвищенням температури, необхідно негайно звернутися до лікаря”.

Раннє звернення до медичної установи з часу появи гарячки (не пізніше 3-х діб), рання діагностика і терапія можуть запобігти тяжкому ступеню недуги, розвитку ускладнень, летальному наслідку.

Протягом 3-х років після повернення додому при будь-якому захворюванні не забувайте нагадувати вашому лікарю про перебування в тропіках, незалежно від попередніх показників дослідження крові на малярію. Осіб, що перехворіли на малярію, беруть на диспансерний облік на три роки і обстежують на малярію при будь-якому підвищенні температури.

Слід пам’ятати, що чим ретельніше і чіткіше ви будете виконувати правила профілактики малярії, тим меншою буде вірогідність захворіти на цю небезпечну хворобу.

Дата публікації: 12.07.2021 img Поділитися