Діти Здоров'я та краса

Смартфон, комп’ютер та чорниця: правда і міфи про порушення зору

Щороку збільшується кількість дітей з порушеннями зору. Батьки нарікають на смартфони і посилено годують дітей морквою та чорницею. Як це впливає на зір, розповідає офтальмолог.

За даними Всесвітньої організації здоров’я, за останні десятиліття значно збільшилася кількість людей, котрі мають проблеми з зором.

Прогноз динаміки цих захворювань невтішний. Не додає оптимізму й те, що збільшується кількість дітей, у котрих діагностують порушення зору.

Що ж насправді є причиною цих хвороб, як впливає на очі телевізор або читання лежачи і чи може морква покращити зір – розповідає лікар-офтальмолог Ольга Кульчицька, пише Район.Медицина.

Ольга Кульчицька

Ольга Кульчицька

Одна з реальних причин порушення зору – генетика. Фізіологічна причина короткозорості – неправильний розмір очного яблука та дефекти системи фокусування. Читання книжки чи сидіння перед екраном не можуть впливати фізіологічно, а спадковість на таке здатна.

Традиційно однією з причин погіршення зору вважають екрани телевізорів, монітори комп‘ютерів та дисплеї смартфонів. Насправді науковці не знайшли зв‘язку між короткозорістю та часом, проведеним за моніторами ґаджетів.

Втім, не виключено, що ми можемо відчувати певні симптоми, як-от напруження, сухість очей чи подвоєння зображення. Але зазвичай ці симптоми тимчасові і не мають впливу на розвиток хвороб ока. В сукупності такі симптоми називаються комп‘ютерний зоровий синдром. Він часто зустрічається в користувачів комп’ютерів – по всьому світу їх мають близько 60 мільйонів людей.

Багато батьків вважають, що погіршити зір може сидіння на задній парті. Втім, бажання посадити дитину на першу парту – не виправдане. Дивитись на віддалені предмети – нормальна функція нашого ока, тому нашкодити зору задня парта не зможе. Сидіння ж за першою партою бажане дітям, що мають вади зору, які не підлягають корекції.

І нарешті, про моркву. Справді, вітамін А бере участь у функціонуванні сітківки і його дефіцит може призвести до погіршення нічного зору. Втім, дефіцит має бути дуже великий, щоб мати якийсь негативний вплив. Але й у зворотній бік це не працює, лікування проблем із зором поїданням кілограмів моркви не принесе результату. Те саме стосується і чорниці. Логічно, що ніякі біологічно активні добавки та фітопрепарати теж не матимуть жодного ефекту.

Профілактика проблем із зором

Очі дозволяють не губити з поля зору безліч дрібниць, проте часто самі залишаються поза нашою увагою. Щоб зменшити ризики погіршення зору, повноцінно та збалансовано харчуйтесь, слідкуйте за вагою, залиште шкідливі звички та ходіть на прогулянки. Останній пункт навіть важливіший, ніж здається. Дослідження вказують на те, що міопія прогресує повільніше у тих дітей, які частіше бувають на свіжому повітрі (мінімум 2 години прогулянок позитивно впливають на зір та зменшують втому очей).

Для запобігання розвитку зорового комп’ютерного синдрому та перенапруження зорового аналізатора при тривалій роботі з гаджетами важливо робити перерви кожні 30-40 хвилин.

Також корисним під час перерви буде виконання нескладних вправ очима:

 1. Швидко і легко моргайте 2 хвилини. Сприяє покращенню кровообігу.
 2. Намалюйте маркером на склі цятку на рівні очей. Виберіть за вікном далекий об’єкт, кілька секунд дивіться вдалину, потім переведіть погляд на цятку.
 3. Сядьте прямо. Міцно заплющіть очі на 5 секунд, потім широко відкрийте їх. Повторіть 8-10 разів. Це зміцнює м’язи повік, покращує кровообіг, сприяє розслабленню м’язів очей.
 4. Закрийте очі на кілька хвилин і уявіть щось приємне. А якщо потерти долоні одна об одну і прикрити очі теплими долонями, схрестивши пальці на середині чола, то ефект буде помітнішим.
 5. Робіть рухи очима:
 • дивіться вгору-вниз з максимальною амплітудою,
 • кресліть коло за годинниковою стрілкою і навпаки,
 • малюйте очима діагоналі,
 • малюйте поглядом прямокутники,
 • погляд йде по дузі — опуклій та увігнутій,
 • обводьте поглядом ромб,
 • малюйте очима бантики,
 • малюйте букву S – спочатку в горизонтальному положенні, потім у вертикальному,
 • кресліть очима вертикальні дуги, спочатку за годинниковою стрілкою, потім — проти,
 • переводьте погляд з одного кута в інший по діагоналях квадрата,
 • зводьте зіниці до перенісся щосили, наблизивши палець до носа,
 • часто-часто моргайте повіками, як метелик махає крильцями.

Якщо ж у вас є проблеми з зором – зверніться до фахівця. Не лікуйтесь самостійно закапуванням незрозумілими краплями. Лікар допоможе вибрати найбільш дієвий метод лікування особисто для вас: окуляри, лінзи чи фармакологічне лікування.

Марія Мартинюк

Дата публікації: 08.06.2021 img Поділитися