Якщо пропала вода і ніде її взяти, потрібно знати, яку воду можна пити, а яку – не варто. А якщо завчасно зробили запас води, треба правильно її зберігати. Не всю воду можна пити, навіть якщо вона здається чистою!
Якщо у крані немає води, потрібно використовувати питну воду з бюветів та інших джерел нецентралізованого водопостачання (колодязів, шахтних криниць), пунктів розливу питної води (в тому числі пересувних) при їх наявності, фасовану бутильовану воду та воду, яку завчасно налили в ємності.
Пам’ятайте, що зберігати воду питну потрібно у закритих ємностях. При цьому обов’язково позначити «Вода для пиття», «Вода для технічних потреб», «Вода для господарських потреб». Як правило, рекомендують робити запас води на дві-три доби.
Воду з відкритих водойм можна використовувати тільки для технічних цілей – не для пиття і приготування їжі!
Щоб воду пити або готувати з неї їжу, треба кип’ятити. Кип’ятіння є ефективним методом знезаражування води, але для цього треба кип’ятити не менше 10 хвилин від моменту закипання! Та навіть при зберіганні води у чистій і добре закритій ємності термін її придатності не перевищує однієї доби. Тобто питну воду потрібно регулярно замінювати на свіжу!
- Просто візьміть дві пляшки і налийте води. Це може врятувати життя!
Як перевірити якість води в домашніх умовах
Візуально
Якщо немає спеціальних реагентів, можна візуально перевірити воду на наявність домішок. Помістіть за прозорою пляшкою води білий чистий аркуш паперу, а саму перевірку проводьте напроти світильника або вікна з яскравим денним світлом.
- Якщо вода з колодязя або свердловини прозора, але з часом на дні осідає бурий або коричневий осад, значить, в ній міститься багато заліза.
- У рідини з водопроводу присутнє залізо в трьохвалентному стані – про його надмірну кількість в складі говорить рясний осад коричнево-бурого кольору.
- Органічні домішки феруму проявляють себе жовтувато-коричневим тоном води.
- Коли в воді перевищена норма марганцю, на поверхні з’являється сірий або чорний наліт. Вживати таку воду внутрішньо – не просто шкідливо, а вже небезпечно.
Ідеальні пропорції крупи і води для каші
Запах
- Про наявність сірководню можна дізнатися за запахом, що нагадує протухлі яйця. Ця речовина потрапляє в воду через життєдіяльність бактерій в джерелі водозабору.
- Коли від води пахне затхлістю і сирою землею, це означає, що в ній є органічні домішки. Підтверджує цю версію і жовтий або коричневий колір.
- Неприродний хімічний запах – стовідсоткова ознака забруднення неочищеними каналізаційними стоками.
- Різкий неприємний запах – ознака того, що на смак воду краще вже не пробувати. В іншому випадку це може обернутися серйозним отруєнням або інфекційним захворюванням.
Смак
- Якщо у воді підвищений рівень водню (ph> 7), вона буде мати лужний присмак. Кислий присмак вказує на високу кислотність. І перший, і другий варіант малопридатний для харчових цілей.
- Про високу концентрацію заліза сигналізує металевий присмак.
- Солі жорсткості (хлорид натрію, сульфат натрію, сульфат магнію) вказують на свою присутність солонуватим присмаком.