Йод — це мікроелемент, життєво необхідний для багатьох функцій організму, особливо для роботи щитоподібної залози, яка виробляє гормони тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3). Ці гормони контролюють обмін речовин, впливають на розвиток мозку, зростання та загальний стан організму. Йод особливо важливий під час вагітності, адже він необхідний для правильного розвитку нервової системи плода.
Недоотримання йоду може призвести до серйозних проблем, затримки росту та розумового розвитку в дітей, і порушення обміну речовин, зниження імунітету та збільшення ризику захворювань щитоподібної залози в дорослих. Під час вагітності дефіцит йоду може призвести до вроджених аномалій у дітей, мертвонародження або викиднів, – застерігають фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Як йод впливає на щитоподібну залозу?
Йод є життєво необхідним для нормальної роботи щитоподібної залози, яка виробляє гормони, що регулюють обмін речовин, ріст і розвиток організму. Недостатнє споживання йоду змушує щитоподібну залозу працювати інтенсивніше, щоб компенсувати нестачу, а це може призвести до збільшення залози та порушень її функцій.
Крім цього може виникати рак щитоподібної залози, це серйозне захворювання, яке розвивається через неконтрольований ріст клітин у цій залозі. В Україні на кінець 2023 року на обліку перебувало майже 53 тисячі хворих на злоякісні новоутворення щитоподібної залози. За 2023 рік було зареєстровано майже 2,5 тис. нових випадків захворювання на рак щитоподібної залози. З них 14,5% були виявлені у занедбаному стані. За даними Національного канцер-реєстру України, онкологічні захворювання щитоподібної залози частіше реєструються у жінок та посідають третє місце в структурі злоякісних новоутворень у жінок віком 30–44 років.
Радимо також прочитати: Про що просить ваша щитовидка?
Як запобігти йододефіциту і захиститися від раку щитоподібної залози?
Регулярні обстеження щитоподібної залози є важливим елементом профілактики раку. Сюди входять ультразвукове дослідження, аналізи крові на рівень гормонів щитоподібної залози, а в деяких випадках — біопсія вузлів. Своєчасні огляди та обстеження дозволяють виявити захворювання на ранніх стадіях, що значно підвищує шанси на успішне лікування.
Найефективнішим способом профілактики йододефіциту є вживання йодованої солі. Це простий, доступний і безпечний спосіб отримати необхідну кількість йоду щодня. ВООЗ рекомендує споживати не більше 5 грамів (1 чайна ложка) солі на добу, але при цьому важливо, щоб вона була йодованою.
Окрім йодованої солі, варто додавати до раціону продукти, багаті на йод:
- морську капусту;
- молочні продукти;
- яйця;
- овочі (буряк, шпинат) та фрукти (банани, хурма);
- морську рибу та морепродукти.
Радимо також прочитати: Які продукти знижують засвоєння йоду при гіпотиреозі: поради експертів
Норми споживання йоду
Добова потреба в йоді залежить від віку та стану людини:
- для дітей — 90–150 мкг;
- для дорослих — 150 мкг;
- для вагітних і годувальниць — 200 мкг.
Особливу увагу профілактиці дефіциту йоду слід приділяти вагітним, матерям, які годують грудьми, і дітям.
Як дізнатися, що вам бракує йоду?
Серед найпоширеніших симптомів йододефіциту:
- відчуття постійної втоми та слабкості;
- збільшення щитоподібної залози;
- сухість шкіри та волосся;
- уповільнення розумової активності;
- порушення роботи серця;
- різкі зміни ваги.
Якщо ви відчуваєте ці симптоми, зверніться до лікаря, щоб визначити рівень йоду в організмі та пройти інші необхідні обстеження.
Якщо ви підозрюєте в себе нестачу йоду, не поспішайте самостійно приймати йодовмісні препарати. Спершу зверніться до лікаря, щоб визначити необхідну дозу. Незважаючи на користь йоду, надмірне його споживання також може бути небезпечним. За визначенням ВООЗ, безпечна доза йоду — 1 000 мкг на добу. Надлишок йоду може призвести до тиреотоксикозу — стану, за якого щитоподібна залоза виробляє надмірну кількість гормонів.