Зайва вага може викликати метаболічний синдром. У багатьох країнах у понад третини людей, яким понад тридцять років, виникає метаболічний синдром. Найчастіше захворювання з’являється через неправильне харчування, відсутність фізичної активності, регулярне переїдання, шкідливі звички, зокрема куріння.
Повністю вилікувати метаболічний синдром на сьогодні неможливо. Однак його можна добре контролювати і прожити довге життя без інфаркту, інсульту і цукрового діабету. Якщо у людини виникла така патологія, то терапія проводиться довічно. Лікар-ендокринолог Волинської обласної клінічної лікарні, кандидат медичних наук Вікторія Отченашенко переконує, що важливим складником лікування є навчання пацієнта здоровому способу життя і правильному харчуванню.
— Що таке метаболічний синдром?
— Метаболічний синдром — це не захворювання, а комплекс різних порушень нормального функціонування людського організму, які в сукупності можуть призвести до досить серйозних проблем — таких, як інфаркт міокарда, розвиток цукрового діабету та інсульт. Він може розвиватися непомітно і поступово протягом декількох років, проте його наслідки катастрофічні для здоров’я. У його основі лежить порушення нормального механізму засвоєння глюкози. На практиці ця проблема проявляється в тому, що кількість інсуліну в крові людини виявляється недостатньою для тієї кількості глюкози, яка присутня в крові на певний момент. У результаті інсулін, який є одним з найважливіших людських гормонів, що бере участь практично у всіх видах обміну речовин, порушує нормальний порядок засвоєння білків, жирів та інших речовин, що роблять значний вплив на функціонування організму.
— Які основні симптоми і прояви метаболічного синдрому?
— Діагноз «метаболічний синдром» може бути поставлений, якщо у людини помічені як мінімум два з цих симптомів. А це можуть бути абдомінальне ожиріння (на зразок «яблука», коли жирові відкладення концентруються навколо талії), підвищений тиск, холестерин або рівень глюкози у крові, порушення дихання під час сну. Таким чином, пацієнти з метаболічним синдромом можуть спостерігатися у ендокринолога, кардіолога, ревматолога, акушер-гінеколога, гастроентеролога, уролога, сімейного лікаря.
— Що робити?
— Якщо лікар все ж поставив діагноз МС, не варто зневірятися. По-перше, значну частину роботи для запобігання та усунення негативних наслідків такого діагнозу можна виконати самостійно. У першу чергу лікування метаболічного синдрому передбачає зміну звичного режиму харчування, оскільки саме він найчастіше є причиною формування ожиріння та інших неприємних симптомів. Обмежується споживання жирів до 25-30% від добової норми з одночасною заміною більшої частини тваринних жирів на рослинні, знижується споживання холестерину до 250 мг на добу. Потрібно обмежити споживання легкозасвоюваних вуглеводів, ввести у раціон велику кількість харчових волокон, знизити споживання алкоголю, відмовитися від куріння.
— Чи треба змінювати спосіб життя при метаболічному синдромі?
— Так, у міру можливості треба зробити його активнішим. Домогтися цього можна не тільки за допомогою включення у своє повсякденне життя регулярних занять спортом, але й за допомогою збільшення своєї щоденної активності. Однак всі перераховані заходи навряд чи дадуть результат негайно. Потрібно досить багато часу для того, щоб зміна режиму харчування і поступове збільшення фізичних навантажень привели до зниження ваги, поліпшення обміну речовин і зникнення симптомів метаболічного синдрому. Обставини можуть скластися так, що людині потрібно досягти швидшого й ефективного результату. Важливо пам’ятати, що медикаментозне лікування повинно здійснюватися не інакше як під постійним наглядом лікаря. В іншому випадку його результати можуть не тільки не поліпшити, але й погіршити ситуацію. Тому боротися необхідно вже при першій підозрі формування синдрому.
Радимо також прочитати:
- Як ви їсте: три харчові звички, які ведуть до зайвої ваги
- Переїдаєте? Можливо, вам бракує любові…
Авторка – Наталія Шаповал