Переїдаєте? Можливо, вам бракує любові…

Їжа – базова потреба живої істоти. Але іноді вона викликає залежність та призводить до проблем зі здоров'ям. Регулярне переїдання по суті подібне до ігроманії, алкоголізму, куріння та інших видів адиктивної поведінки.

Що ми заїдаємо

Але їжа, на відміну від наркотиків, спиртного, азартних ігор та іншого, більш доступна і соціально прийнятна, адже людину з бутербродом або тістечком ніхто не засудить.

Харчова залежність та її психологічні причини

Під час їди організм виробляє “гормони”, що відповідають за відчуття радості та задоволеності, людина почувається спокійніше.

Харчову залежність від звички щось жувати чи частого почуття голоду відрізняють такі ознаки:

  • Їжа служить розрадою, заохоченням або нагородою.
  • Думки про їжу займають значну частину часу. У будинку завжди має бути велика кількість продуктів, часто людина робить схованки з ласощами.
  • Непереборне почуття голоду з’являється навіть уві сні.
  • Незадоволене бажання з’їсти щось призводить до роздратування і тривоги.
  • Рясний прийом їжі викликає невдоволення собою, провину.
  • Самоконтроль знижений. Людина може лаяти себе, відчувати провину, але не може припинити їсти.
  • Залежна людина воліє їсти на самоті. Його дратують будь-які коментарі щодо харчових уподобань.

Існує маса причин, через які люди «підсідають» на їжу. Усі їх можна поділити на психологічні та фізіологічні.

До останніх відносяться дуже строга дієта, неправильні харчові традиції (часто сімейні), гормональні зміни, генетичні особливості. Якщо переїдання викликане фізіологічними факторами, то на допомогу прийдуть лікарі та дієтологи.

З психологічною залежністю справи складніші, адже її причина часто знаходиться в дитинстві і прихована від свідомості людини. І тут на допомогу прийде професійний психолог.

“Куплю собі кілька пляшок вина, а то пити зовсім нічого”

“Я знайшов новий наркотик, хочу ввечері спробувати”

«Сьогодні був жахливий день! Щоб заспокоїтися, сходжу в казино»

«Я щодня займаюся сексом із випадковими партнерами. Це допомагає заснути»

Щоправда, звучить дико, дивно і видає людину із явними проблемами?

Але якби йшлося не про наркотики, алкоголь, секс, азартні ігри, а про їжу, то всі ці фрази були б цілком нормальними і звичними.

І це неправильно, адже харчова залежність приносить чимало шкоди здоров’ю людини, її соціальному та особистому життю. І самооцінку знижує дуже часто, що може бути прямим шляхом в депресію.

Давайте розглянемо психологічні причини:

Тривога. Люди “заїдають” свої переживання. Набитий шлунок уводить нас у стан “ситого удава”. І тут доцільно усунути причини переживань і навчитися інакше справлятися з тривогою.

Недолік любові: коріння цієї проблеми сягає дитинства, але іноді вона виникає і в дорослому віці. Недолюблена людина намагається заповнити порожнечу і знаходить заміну кохання в їжі. Допомогти можуть домашня тварина, зустрічі з друзями, волонтерство.

Харчові звички: багато батьків змушують дитину доїдати все, що є в тарілці, привчають до перекушування. В результаті формується неправильна харчова поведінка. Тут важливо привчити себе чітко за графіком і лише до почуття насичення.

Низька самооцінка та депресія. Людина не любить себе, їй все одно, як вона виглядає. Як правило, він замкнутий, нетовариський, самотній. Проблему нерідко посилюють невдалі спроби позбавитися залежності. Їжа є єдиним джерелом радості та втіхи.

Це лише основні психологічні причини харчової залежності, крім них є безліч інших: вимушене тривале голодування, безсоння, заохочення їжею в дитинстві тощо. Найчастіше вирішити проблему можна лише з допомогою психолога.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook