Минулого року Велика Британія повідомила про збільшення випадків реєстрації захворювань на гострий гепатит невідомого походження серед дітей віком від 1 місяця до 16 років.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я та Європейського центру контролю та профілактики захворювань, число випадків захворювання має тенденцію до зростання. Разом із тим, до епідемічного процесу залучаються діти на територіях усе більшої кількості країн, – пише Міністерство охорони здоров’я України.
Станом на 17 травня 2022 року у світі було зареєстровано 522 випадки захворювань на гострий гепатит невідомого походження. Серед них — 14 летальних випадків у чотирьох країнах: Ірландії, Індонезії, Палестині та США.
На країни Європейського Союзу таких випадків захворювання прийшлося 121, на Велику Британію — 176 випадків.
Симптоми гепатиту невідомого походження
Відомо, що основним симптомом хвороби є гострий гепатит з вираженим підвищенням рівня печінкових ферментів. Окрім цього, можуть також спостерігатися шлунково-кишкові симптоми, зокрема біль у животі, діарея та блювання. Водночас у більшості випадків гарячка не спостерігалась.
Наразі причини захворювання все ще до кінця не вивчені.
Однак міжнародні поїздки чи зв’язки з громадянами інших країн не були визначені як фактори, які могли вплинути на розвиток захворювання, згідно з наявною наразі інформацією.
Також відомо, що віруси гепатиту A, B, C, E і D не пов’язані із виникненням гепатиту невідомого походження.
Важливо, що за інформацією ВООЗ, гіпотези про зв’язок гепатиту невідомого походження з вакцинацією проти COVID-19 не мають жодного наукового підтвердження.
За інформацією Європейського центру контролю та профілактики захворювань, з 229 зареєстрованих ймовірних випадків гепатиту невідомого походження вже 122 дитини одужали. Більшість захворювань припало на дітей до 5 років — 75%.
На які симптоми батькам звернути увагу?
У першу чергу — не панікувати, адже зараз гепатити лікуються.
Разом з тим, варто звертатись за допомогою лікаря у разі, якщо у дитини з’явилися ознаки ураження печінки.
Про це можуть свідчити такі ознаки:
- сеча стала темного кольору,
- кал набув світлого кольору,
- з’явився свербіж шкіри,
- виникли болі у животі,
- дитина відчуває втому,
- спостерігається втрата апетиту.
Для вчасного виявлення та оперативного реагування в Україні вже здійснюється реєстрація та облік всіх випадків гепатитів, які можуть мати невідоме походження (як-от інфекційне, медикаментозне, спадкове чи автоімунне). Окрім того, регіональні центри контролю та профілактики захворювань зобов’язані проводити епідеміологічні розслідування усіх виявлених випадків гострого гепатиту невідомого походження, якщо такі будуть. Для цього вони мають відповідні інструкції.