Як передається гепатит A, B, C, D, E і як захиститися

Існує п'ять видів гепатиту: A, B, C, D, E. Щоб запобігти цим захворюванням, потрібно знати, як вони передаються, та яких правил профілактики дотримуватися, щоб не заразитися гепатитом.

Чому зараз зростає загроза інфікування гепатитом В і С

Поранення, переливання неперевіреної крові та сексуальне насильство, які, на жаль, мають місце в Україні із початком повномасштабного вторгнення російської армії, підвищують ризик інфікування вірусними гепатитами В і С, – наголошують у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.

Унаслідок незахищених статевих контактів, особливо тих, які супроводжуються насильством, пошкодженням або зісковзуванням презерватива, через їхню травматичність ризик інфікування зростає.

Також йдеться про інші ризиковані ситуації, ми маємо на увазі і контакти під час професійної діяльності: медичні працівники, військовослужбовці, рятувальники можуть мати поранення або мати контакт з кров’ю та іншими біологічними рідинами людей із невідомим щодо інфекцій статусом.

Також збільшується кількість оперативних втручань і не завжди вони можуть надаватись у належних умовах, що може призвести до збільшення ризику інфікування вірусними гепатитами.

Як запобігти гепатиту В і С

Профілактика вірусних гепатитів під час війни ускладнюється тим, що бойові дії досі тривають, а отже повторюються й ситуації, де ризик інфікуватися підвищений. Для запобігання захворюванню потрібно:

  1. Щепитися від вірусного гепатиту В. Вважається, що оптимальними є три- або чотиридозова схема вакцинації. Після повної серії вакцинації у більш ніж 95% дітей грудного віку, дітей інших вікових груп та молодих людей виробляються захисні рівні антитіл. Захист зберігається щонайменше 20 років та, ймовірно, все життя. Саме тому ВООЗ не рекомендує ревакцинацію людей, що повністю завершили тридозову схему вакцинації.
  2. Користуватися засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення.
  3. Користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо).
  4. Користуватися стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).
  5. Практикувати безпечний та захищений секс (із використанням бар’єрної контрацепції).
  6. Обов’язково проходити тестування, та у разі позитивного результату — звертатись для призначення лікування.

Гепатит В і С: ви можете навіть не здогадуватися, що інфіковані

гепатит С група ризику

Як захиститися від гепатиту D

Вірусний гепатит D передається через пошкоджену шкіру або слизову під час контакту передається, проте ним неможливо заразитись якщо відсутній гепатит В. Та основним методом профілактики інфікування вірусного гепатиту D є вакцинація проти вірусного гепатиту В, підтримання безпеки крові та послуг зі зниження шкоди. Вакцинація проти гепатиту В не забезпечує захист від вірусного гепатиту D для тих, хто вже інфікований вірусним гепатитом В.

Як запобігти гепатиту А і Е

Вірусні гепатити A та Е передаються фекально-оральним шляхом, тобто під час вживання інфікованої їжі або води. Для профілактики вірусних гепатитів А і Е важливо дотримуватися таких правил:

  • Дотримання правил гігієни — миття рук під проточною водою після візиту до людини, що захворіла на гепатит D, E, туалету, користування громадським транспортом тощо (якщо доступ до води й мила відсутній, необхідно використовувати спиртовий розчин для дезінфекції рук).
  • Коли якість питної води чи льоду невідома, слід відмовитися від їхнього споживання, також не варто пити воду з відкритих джерел. Найкраще вживати бутельовану чи кип’ячену воду.
  • Овочі, фрукти, зелень та ягоди перед вживанням важливо добре мити, а страви з м’яса, особливо свинини треба піддавати ретельній термічній обробці.
  • На ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років). Для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин немає. У країнах з високою ендемічністю використання вакцини обмежене, оскільки більшість дорослого населення має природний імунітет у результаті перенесеного колись захворювання.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook