ЧИМ ОСОБЛИВИЙ КАШЕЛЬ У ДІТЕЙ?
Протягом року кашель у дитини через респіраторні захворювання зустрічається утричі частіше, ніж у дорослого.
Серед пацієнтів педіатра 55 % — кашляють. З них до 70 % — малюки 2 –3 років та до 60 % — школярі.
І цей симптом неабияк виснажує дітей:
- порушує сон;
- зменшує активність;
- пригнічує настрій.
Тому садочок і школу в такий період обов’язково змінюють на спокійний домашній режим.
Також кашель у дітей відрізняється від того, що в дорослих, низкою інших специфічних особливостей.
- У маленьких хворих через анатомо-фізіологічні особливості кашльовий рефлекс слабо виражений. І тому їм важко відкашляти мокротиння.
- У дітей до шести років при вологому кашлі часто непросто зрозуміти, чи взагалі наявна мокрота. Усе тому, що вони її не спльовують, а ковтають.
- Здається, що кашель у дитини сухий? Можливо, вона просто не може відкашляти мокротиння через його в’язкість або бронхоспазм.
- Маленькі пацієнти мають підвищений ризик застою бронхіального секрету: місцевий імунітет пригнічується, а дренажна функція бронхів ослаблюється.
- Якщо, крім кашлю, у дитини немає інших помітних симптомів респіраторного захворювання, можливо, вона симулює. Адже пам’ятає, як, хворіючи, не пішла до садочка і скільки уваги їй приділяли. А розпізнати, справжній кашель чи ні, не завжди легко.
ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ КАШЛЮ У ДІТЕЙ
Дітям із захворюваннями органів дихання сучасна фармацевтика пропонує безліч засобів: натуральних, синтетичних і комбінованих. Проте досі актуальними в педіатрії та найчастіше рекомендованими лікарями залишаються препарати на основі компонентів природного походження. Серед таких — цілющі рослини та фітозбори.
Лікарські рослини призначаються дітям виключно педіатром!
Вибір конкретних засобів проти кашлю та тривалість їхнього застосування залежать від причини та характеру кашльового рефлексу:
- продуктивності;
- тривалості;
- інтенсивності;
- ступеню впливу на самопочуття;
- особливостей секрету;
- наявності бронхоспазму.
А зважаючи на специфіку кашлю у дітей, про що йшлося в попередньому розділі, раціонально проаналізувати ці фактори може лише спеціаліст.
Довіртеся педіатру і пам’ятайте: лише правильні засоби для симптоматичної терапії забезпечують ефективність лікування захворювання в цілому, пришвидшують одужання та, звичайно, гарантують безпеку дитини!
ЦІЛЮЩІ РОСЛИНИ ПРОТИ КАШЛЮ, ЯКІ МОЖНА ДІТЯМ
Батькам не варто самостійно призначати діткам будь-які препарати, навіть природного походження. Але знати перелік популярних рослин для лікування кашлю , механізми їхньої дії та способи застосування — вони просто зобов’язані!
Отож, які рослини може призначити дитині педіатр залежно від характеру кашлю?
ПРОТИКАШЛЬОВІ ЦІЛЮЩІ ТРАВИ
Такі лікарські рослини пригнічують кашльовий рефлекс і застосовуються, якщо кашель:
- сухий;
- нав’язливий;
- болючий.
Важливо! У жодному разі рослини з протикашльовою дією не застосовуються разом з тими, що мають муколітичні та відхаркувальні властивості. Адже якщо педіатр прослухав легені й кашель дійсно сухий, то розріджувати й відхаркувати нема чого!
Оскільки сухий кашель найчастіше виникає через подразнення слизових оболонок (при фарингіті, ларингіті, тонзиліті), проти нього застосовуються лікарські рослини з пом’якшувальною дією.
Тому при сухому кашлі добре полоскати горло:
- шавлією;
- календулою;
- ромашкою;
- мати-й-мачухою;
- подорожником;
- липою.
Бронхи у дітей старших п’яти років схильні до спазмів та гіперреактивності. Тому їм можуть призначатися заспокійливі трави, як-от:
- валеріана;
- меліса;
- бузина;
- кропива.
При сухому надривистому кашлі застосовуються також інгаляції з м’ятою чи евкаліптом.
ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ-МУКОЛІТИКИ
Мукоактивні цілющі рослини — це такі, що розріджують мокротиння і так полегшують його виведення з дихальних шляхів. Призначаються дітям із вологим кашлем, що супроводжується густим в’язким бронхіальним секретом, який погано відхаркується.
Важливо! Муколітики наполегливо радять не давати дітям до двох років. Краще й безпечніше спрацює велика кількість випитої рідини, промивання носа й добре зволожене повітря.
З лікарських рослин найпопулярніший муколітик — алтея.
Вона володіє такими властивостями:
- секретолітичною: підсилює функцію бронхіальних залоз і тим самим розріджує мокротиння, зменшує його в’язкість та збільшує об’єм;
- обволікаюча: завдяки рослинному полісахаридному слизу огортає слизові оболонки, тривало запобігаючи подразненню;
- протизапальна: зменшує запалення і відновлює регенерацію тканин.
Ще більш результативним буде застосування алтеї у парі із солодкою .
Також для розрідження й полегшення відходження мокротиння вживають:
- подорожник;
- аніс;
- первоцвіт весняний;
- чебрець.
РОСЛИНИ ДЛЯ СТИМУЛЮВАННЯ ВІДХАРКУВАННЯ
Лікарські рослини з відхаркувальною дією доцільно використовувати при гострих та хронічних запальних процесах в органах дихання. У таких випадках у дитини наявний малопродуктивний кашель, але без в’язкого мокротиння.
Природними відхаркувальними засобами є:
- солодка;
- мати-й-мачуха;
- соснові бруньки;
- багно;
- аніс;
- материнка;
- корінь оману.