Дробне харчування розганяє метаболізм: правда чи міф?

У вас повільний метаболізм, тому вам важко схуднути? Кажуть, пришвидшити метаболізм допомагає дробне харчування: треба їсти часто і малими порціями. Та чи правда це?
Наш психічний апарат – хитра штука. Якщо з нами трапляється щось таке, що сприймається соціумом як позитивне, як таке, що піднімає нас в очах інших людей, ми завдячуємо цьому успіху собі коханому.
Наприклад, хомо сапієнс зриває джек-пот в національній лотереї. Як ви думаєте, кому він завдячує цьому успіху? Долі? Везінню? Збігу обставин? Ні, собі коханому! Це його інтуїція, шосте чуття, його наполегливість (з кожної зарплати 10 довгих голодних років він тремтячими руками купував один лотерейний білет, 119 разів він відчував гіркий присмак поразки, але не здавався). В результаті цієї вакханалії в нього розвинувся хронічний стрес, який натхненно “лікувався” ліверною ковбасою з білим хлібом. А потім якимось чудом в нього виросло, як мухомор після дощу, велике округле пузо. Але, не подумайте, він тут ні при чому. Виною фактори, на які він не здатен вплинути – в нього повільним метаболізм.
Ми, наслухавшись байок про сповільнений метаболізм, шукаємо шляхи його пришвидшення. І пошуки наші зупиняються на дробному харчуванні. Експерти кажуть, що якщо вживати їжу часто невеликими порціями, метаболізм розганяється і мчить наче локомотив, збиваючи по дорозі огидні боки і розгладжує бридкі, наче фекалії носорога, складки на спині.

Що таке метаболізм

Для того, аби зрозуміти, чи може режим харчування вплинути на швидкість метаболізму, нам треба зрозуміти, що воно таке, і як він впливає на відсутність чи присутність округло пузяки?
Метаболізм або обмін речовин – сукупність всіх біохімічних реакцій, які протікають в тілі живого найрозумнішого ссавця. В кожну секунду, в кожній нашій клітиночці протікають тисячі біохімічних реакцій, а в нас тих клітинок 30 трильйонів. Всередині нас постійно щось синтезується, розщеплюється та трансформується.
Коли говорять про швидкий метаболізм, мають на увазі великі витрати енергії організмом. Якщо наш організм витрачає багато енергії, а з їжею ми отримуємо її мало, тоді ми худнемо і всі щасливі: ми щасливі, бо схуднули, а інші – бо вони естети, які не проти помилуватись миловидними контурами нашого тіла.
Яким чином часте сідання до доволі мізерного столу може підвищити енерговтрати організму? Відомо, що організм безшерстого примата (та й будь-якого іншого примата також) 10% енергії затрачає на перетравлювання та засвоєння їжі. Ці енерговтрати обзивають термічним ефектом їжі або ще гірше – специфічною динамічною дією їжі. Тобто, якщо ви сьогодні, враховуючи шаурму і пляцок “Спартак”, наїли двійко з половиною тисяч кілокалорій, то чверть тисячі з них підуть на те, щоб цю їжу засвоїти. Це запам’ятайте.

Дробне харчування проти інтервального голодування

Василь, голубоокий блондин, сидить на періодичному голодуванні. Він не снідає, не обідає, а перший прийом їжі робить о 19:00. Добряче зголоднівши протягом дня він з’їдає 1500 ккал. Через три години він знову сідає за стіл і докидає в себе ще 500 ккал.
Петро, теж голубоокий, і теж блондин. І це не дивно, якщо знати те, що приховує його біологічна мама: він однояйцевий брат-близнюк Василя. Але щодо харчування, він увірував в іншу методику, він вірить в силу дробного харчування і закидає в шлунок через дірку в голові по 333 кілокалорії 6 разів на день.
А тепер, дорогі мої, беріть в руки калькулятори і рахуйте, чий організм більше потратить калорій на перетравлювання та засвоєння їжі, Василя чи Петра? Термічний ефект їжі в обидвох братів буде ідентичним – по 200 ккал. Якщо ви зі мною погоджуєтесь, то “сідай, п’ять!”
Якщо ви хочете підвищити енерговтрати організму, вам потрібно більше їсти, іншого шляху нема (буде вищий термічний ефект їжі). Але я би на вашому місці цього не робив, адже зловживання їжею неминуче призведе до протилежного очікуваному результату – ви покриєтесь жиром, наче земля снігом на новий рік.

Тож чи “працює” дробне харчування?

Яким ще чином дробне харчування може підвищити метаболізм? Я не знаю, і, здається мені, ніхто не знає. Очікувати, що якісь маніпуляції з режимом харчуванням пришвидшать вам метаболізм, те саме, що штовхати заглушену автівку на першій передачі – шансів ніяких. На додаток, якщо ви постійно не мерзнете, вас не доймає постійне відчуття втоми, не мучить слабкість, то у вас нормальний метаболізм. Якщо ж у вас є якісь з перерахованих симптомів, зверніться до ендокринолога. Тільки, прошу вас, не накручуйте себе.
Консультує експерт зі схуднення Мандзяк Віктор

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook