Чому організму не вистачає колагену і як стимулювати його утворення

Від колагену залежить пружність та еластичність шкіри, здоров'я суглобів та зв'язок, стан зубів та волосся. Вироблення колагену починає знижуватися у 25-30 років, це особливо виражено у жінок. Але його утворення можна стимулювати природним шляхом.

Колаген становить третину всіх білків у нашому організмі. Від нього залежить пружність та еластичність шкіри, здоров’я суглобів та зв’язок, стан зубів та волосся. З віком синтез цього білка знижується. Як стимулювати вироблення колагену природним шляхом?

По-грецьки «колаген» – значить «клей, що народжує». Цей структурний білок є основою сполучної тканини. Колаген – невід’ємний компонент суглобів, кісткової тканини, сухожилля, волосся, шкірних покривів, нігтів, зубів. Він формує судинні стінки. Колагенові молекули утворюють волокна – фібрили. Вони скріплюють клітини, зв’язують організм в одне ціле та надають тканинам здатність витримувати розтягнення.

З роками вміст колагену у тілі знижується. Фібрили руйнуються, а вироблення колагену сповільнюється. Тому шкіра втрачає еластичність та виникають зморшки.

Бьюті-поради для сорокарічних: як зберегти молодість

Причини дефіциту колагену

У нашому тілі процеси утворення нових білків та розпаду старих відбуваються паралельно. Організм “розбирає” пошкоджені білкові молекули до амінокислот, а виробляє нові молекули білків.

Але з роками це співвідношення зсувається у бік руйнування. Це найяскравіше проявляється у жінок. Вироблення колагену починає знижуватися з 25-30 років. Чому це відбувається?

  1. Високий вміст цукру у раціоні. В організмі відбувається процес, який називається “глікація”. Молекули цукру зв’язуються з колагеном, у результаті утворюються сполуки, вони “злипаються” і втрачають свої функції. Розвивається запальний процес. Це спричиняє підвищення кров’яного тиску, старіння шкіри, підвищується ймовірність інфаркту та інсульту.
  2. Нестача необхідних для вироблення колагену речовин у раціоні. Організму необхідні амінокислоти (наприклад, гліцин, пролін, лізин, аргінін), які є у тваринних продуктах. Вони є будівельним матеріалом для проколагену, з якого синтезується колаген.
  3. Критична нестача в організмі вітаміну С зупиняє вироблення колагену.
  4. Дефіцит мікроелементів порушує виробництво колагену. Серед них: кремній (Si), цинк (Zn), залізо (Fe).
  5. Генетичні мутації також впливають на синтез колагену, на його якість та темпи руйнування.
  6. Зовнішні фактори, що ведуть до дефіциту колагену:
  • хронічний стрес,
  • надлишок ультрафіолетового випромінювання,
  • куріння.

Вітаміни та біодобавки для жінок: кому які приймати і для чого

Як стимулювати вироблення колагену

  1. Процедура пілінгу усуває змертвілі клітини з верхнього шару шкіри та стимулює синтез нового колагену.
  2. Ключове значення у синтезі колагену має вітамін C. Також для шкіри необхідні вітаміни А, D, E. Багато вітаміну C містить капуста броколі, ківі, солодкий перець, цитруси. Продукти з високим вмістом вітаміну A – зелені та жовті овочі, яловича печінка, ікра, молокопродукти. Продукти багаті на вітамін D: океанічна риба, жовток яйця. Багато вітаміну E в олії, горіхах.
  3. Необхідно щодня з’їдати 1-2 порції білка. Багато білку не тільки у м’ясі, а й у сирі тофу, горіхах, насінні, молоці, сирі.
  4. Захист від УФ-випромінювання. Ультрафіолетові промені здатні розщеплювати колаген і цим шкодять шкірі. Запобігають ушкодженню клітин сонцезахисні косметичні засоби з фактором SPF понад 15.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook