консервація

Ботулізм: як розпізнати небезпечну консервацію

Останнім часом в Україні почастішали випадки ботулізму. Основна причина - консервація домашнього приготування. Що таке ботулізм? Які його симптоми? Яка консервація небезпечна?

Ботулізм – украй небезпечне і потенційно смертельне захворювання. Його збудник може ховатися у консервах і домашній консервації. Тому треба вміти розпізнавати небезпечні консерви і знати, що робити, у разі якщо помітили перші симптоми ботулізму.

Що таке ботулізм і звідки він береться

Ботулізм — це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Інтоксикацію викликає споживанням продуктів, які містять ботулотоксини. Збудник розмножується в анаеробному стані (без кисню), та за неправильних умов зберігання чи транспортування.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, рідше — овочів та грибів.

Потенційно небезпечними є всі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно або недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігалися неналежним чином.

Навіть консерви, у яких усе гаразд із терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів із м’яса (ковбаси, шинки тощо). Це можуть бути продукти і домашнього приготування, і вироблені у промислових умовах.

Симптоми ботулізму

Інкубаційний період ботулізму становить від 2 годин до 10 днів, найчастіше 8-36 годин. Захворювання має такі симптоми:

  • порушення близького зору – ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
  • сильно виражена сухість у роті;
  • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
  • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
  • запаморочення;
  • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
  • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, без різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. Надалі з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття «грудки» у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках  пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! 

Щоби вберегтися від ботулізму

Не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик ботулізму. Це:

  • роздуті банки;
  • банки зі здутими кришками;
  • банки, з яких щось витікає;
  • нещільно закриті банки;
  • банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах.

Відмовтеся від таких продуктів:

  1. Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігалися більше року.
  2. Слід уникати споживання консервів, якщо сумніваєтесь у їхній якості та умовах зберігання/транспортування.
  3. Не купуйте консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук на вулицях та стихійних ринках.
  4.  Уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби.
  5. Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їх якості або не впевнені, що їх зберігали та/або транспортували належним чином.

Ботулотоксин дуже нестійкий, при кип’ятінні він гине, тому консервовані продукти та ковбасні вироби, виготовлені в домашніх умовах, перед вживанням треба прокип’ятити 10-15 хвилин. Це може врятувати ваше життя, адже летальність від ботулізму надзвичайно висока — від 37 до 100%”, — пояснює Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров’я.

Читайте також:

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook