гінеколог

Партнерів і гінекологів міняти не варто, – золоті правила жіночого здоров’я

Про найінтимніше і найважливіше для жінок – в інтерв'ю з гінекологом. Особливо важливо прочитати цю інформацію зайнятим жінкам, які нерегулярно відвідують лікаря.

Тривожний дзвіночок твого організму будить болем чи некомфортними відчуттями і… нічого. Ти не дуже на це зважаєш, бо тобі все ніколи: ти ж бо і вічно заклопотана мама, і успішна ділова жінка – завжди поспішаєш. А ще, зізнайся, тобі трішечки бракує… культури. Тобто того особливого стану поваги й любові до себе, який ніколи не дозволить нехтувати тривожні сигнали організму, а піджене завітати до лікаря. Дбай про власне здоров’я, бо ти у себе, красивої, одна… Хоча ні, поряд ще стільки тих, кому ти потрібна як найбільший у світі скарб. Сьогодні про жіночі проблеми розмовляємо з лікарем кабінету патології шийки матки жіночої консультації Вікторією ДМИТРУК.

Рак шийки матки – найпоширеніша злоякісна патологія

– Вікторіє Олексіївно, нині маємо сумну статистику зростання рівня онкозахворюваності у жінок. Чи направду ситуація є критичною?

– Так, на жаль, дедалі частіше доводиться діагностувати онкозахворювання. Рак шийки матки – найпоширеніша злоякісна патологія у жінок дітородного віку. За сумною статистикою, у Європі від цього захворювання кожні 18 хвилин помирає жінка. Рак шийки матки часто вражає жінок у розквіті сил, коли більшість із них працює, має неповнолітніх дітей… Та й з року в рік рівень захворюваності зростає, надто у жінок віком від 18 до 35 років.

– Що ж маємо робити, щоб запобігти біді? Як часто потрібно відвідувати гінеколога?

– Передусім наголошу, що рак не вирок. Це тільки діагноз. І ми з вами можемо зарадити біді. Часто жінки не йдуть до лікаря, бо бояться почути від нього те, про що й так здогадувалися. А може бути пізно…

Для того, щоб запобігти невиліковним хворобам статевих органів, потрібно принаймні один-два рази на рік консультуватися в гінеколога. Бо навіть якщо жінку нічого не турбує, часто виявляються фонові (ерозія шийки матки) та передракові (лейкоплакія, слабка, помірна та тяжка дисплазія епітелію шийки матки) захворювання.

А вчасна діагностика та лікування цих хвороб допоможуть уникнути їхнього «переродження» у рак. Якщо й діагностують рак шийки матки, на ранніх стадіях допомогти жінці значно легше. При дисплазіях та початкових стадіях раку шийки матки проводять операції, після яких жінка може народжувати. На пізніх стадіях важче не тільки лікувати, а навіть урятувати життя. Тому ми наполегливо запрошуємо жінок на профогляди в жіночу консультацію.

Кожна жінка від 18 років, а також ті, хто почав жити статевим життям, просто зобов’язані регулярно відвідувати кабінет гінеколога. Пам’ятайте, що мета таких оглядів не виявити якусь патологію, а підтвердити, що жінка є здоровою. Не треба боятися болючих чи неприємних відчуттів. Важливо, щоб кожній жінці провели кольпоскопію (обстеження за допомогою кольпоскопа дозволяє оглянути шийку матки із збільшенням у 10-20 разів та діагностувати не помітні окові зміни).

Що спричиняє рак шийки матки?

– Що може спричинити злоякісну патологію?

– Багато жінок думають, що проблема, про яку ми сьогодні говоримо, може торкнутися будь-кого, але не їх. Однак варто пам’ятати, що навіть «звичайні ерозії» та поєднання з ними вірусної, трихомонадної чи хламідійної інфекції може спровокувати ракові переродження клітин.

Серед факторів ризику – раннє статеве життя (з 14–17 років). У цей період епітелій шийки матки під дією фізичних, хімічних чи бактеріальних впливів частіше може перероджуватися. Часта зміна статевих партнерів не лише збільшує ризик захворювань на СНІД, інфекції, що передаються статевим шляхом, та вірус папіломи людини (до слова, це вірус, що провокує рак та дисплазію й передається статевим шляхом; вже розроблено вакцину проти високоонкогенних папілома-вірусів, її вже застосовують і в Україні), а й може спровокувати злоякісні новоутворення.

Аборти і ранні пологи, а також аборти після 40 років нерідко є причиною онкозахворювань. Куріння, недотримання правил особистої гігієни теж належать до факторів ризику. Хочу звернути увагу жіноцтва на те, що дисплазії та початкові стадії раку шийки матки можна виявити лише під час гінекологічного огляду та цитологічного дослідження. Біль, контактні кровотечі та патологічні виділення з’являються вже на пізніх стадіях.

Насамкінець додам: шановні жінки, не нехтуйте власним здоров’ям, адже воно потрібне не лише вам, а й вашим сім’ям, надто – дітям та внукам. Бережіть себе для них і будьте здорові!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook