ерозія

Вісім міфів про ерозію шийки матки

Ерозія шийки матки – захворювання, яке протікає абсолютно непомітно. До десяти років жінка може почуватися "здоровою". Доки не з'являться симптоми раку. Найбільші вороги у цій історії – міфи про діагностику і лікування ерозії.

Ерозія шийки матки – це гінекологічне захворювання, яке протікає абсолютно непомітно. Немає скарг на підвищення температури, немає болю, немає затримки місячних. Іноді жінка звертає увагу на появу «рожевих виділень» або «виділень з незначною домішкою крові» після статевого акту. Підступність цієї недуги полягає в тому, що практично здоровою жінка відчувається близько 10 років.

Фінал захворювання – запущена стадія раку – з’являється приблизно через 10 років. У жінки з’являються скарги на «кров після статевого акту», «кров після відвідування туалету» – але це вже глибокий раковий процес.

Під час профілактичних гінекологічних оглядів ерозія виявляється в 20-25% випадках. Це досить часто. Як і будь-яке поширене, але незрозуміле захворювання, ерозія обросла безліччю міфів.

Де міф, а де правда про ерозію шийки матки

Міф 1. Ерозію шийки матки викликає ранній початок статевого життя.

А що вважати своєчасним початком статевого життя? За часів молодості наших мам – це було близько 25 років – коли закінчено інститут і пора заміж. У наш час це може бути і 15 років і 25 років, коли вирішить сама жінка.

З медичної точки зору, своєчасний початок статевого життя – це час, коли закінчена гормональна перебудова в організмі. В середньому це 23 роки. Але кожен організм індивідуальний. Іноді при проведенні профілактичного огляду в 15 років ерозії немає, а в 23 роки вона є. Краще проводити обстеження при наявності кольпоскопічного обладнання, коли є можливість «вивести картинку» на екран комп’ютера і показати жінці, щоб і вона могла бачити результат до і після лікування.

Дисплазія: небезпечне жіноче захворювання підкрадається тихо

Міф 2. Ерозія шийки матки викликається тільки інфекцією.

Так дійсно, сучасні наукові дані говорять про те, що частота виникнення раку шийки матки найвища там, де виявлені папілома-Віруси (ВПЛ) 16-18 типів і 31-33 типів. Ці віруси передаються статевим шляхом, і для прогнозу ризику розвитку раку шийки матки обстеження на ВПЛ потрібні. Відповідно до наказів Міністерства охорони здоров’я України жінці також слід пройти обстежена на наявність інших інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ): хламідіозу, мікоплазмозу, вірусу герпесу.

Важливо розуміти, що обстеження і попереднє лікування виявлених інфекцій – це тільки перший етап. Другий етап – це безпосереднє лікування ерозії.

Звідки беруться ерозії

Міф 3. Ерозію лікують тільки припіканням

За часів молодості наших мам це був, чи не єдиний метод лікування. Після лікування ерозії залишалися спогади про «болючість процедури» і «запах горілого м’яса». У сучасних гінекологів є вибір під час процедури:

  • Кріодеструкція – лікування ерозій під впливом наднизьких температур. Жінка відчуває тягнучі болі внизу живота, як в перший день місячних протягом 20-30 хвилин. Можливий візуальний контроль жінки при наявності кольпоскопічного обладнання і виведення картинки на екран комп’ютера.
  • Вплив хімічними речовинами тільки на уражені тканини під контролем гінеколога. Жінка при цьому практично нічого не відчуває. Метод популярний серед жінок, які ще не народжували, через відсутність болю. Можливий візуальний контроль при наявності кольпоскопічного обладнання і виведенні картинки на екран комп’ютера.
  • Лазерна деструкція. Сучасний спосіб лікування. Метод безболісний і з мінімальним проникненням у тканини. Підходить для жінок, які народжували і ні. Період відновлення після лазерної деструкції, на відміну від кріодеструкції, коротший практично на місяць. Правда, з усіх перерахованих методів лікування, він найдорожчий. Можливий візуальний контроль при наявності кольпоскопічного обладнання і виведення картинки на екран комп’ютера.
  • Радіохвильовий метод – сучасний спосіб лікування за допомогою апарату «Elman Surgitron» (США). За допомогою цього обладнання проведятб гінекологічні процедури, лікують патології шийки матки (ерозії), видаляють кісти, абсцеси, пухлини, фіброзні поліпи – без болю, травматичних наслідків і післяопераційних шрамів.

Міф 4. Ерозію можна вилікувати «народними методами»

Найбільша помилка. Застосування тампонів з медом, з цибулею, з соком чистотілу – забезпечує тимчасовий ефект. Сучасні наукові дані свідчать про те, що відбувається псевдозагоєння і маніфестація раку відсувається ще на кілька років. А ось алергічну реакцію можна отримати вже під час лікування.

Міф 5. Ерозія завжди буває після пологів.

Частково правда. Ерозія буває гормональної природи (дивись міф 1), якщо вона не пролікована до пологів. Небезпека не пролікованої ерозії до пологів у тому, що рак може розвинутися не за 10 років, а за 9 місяців вагітності. І іноді вирішується питання про можливість доношування вагітності і видаленні дітородних органів.

Щоправда, це буває не так часто, приблизно в 3% випадків. Але де гарантія, що ви не потрапите в ці відсотки, якщо не пройдете кольпоскопічне обстеження?

У 70% випадків ерозія буває після пологів. Але якщо за показаннями це було плановий кесарів розтин і жінка була пролікована до пологів, то є вірогідність потроапити у 30%, коли ерозія після пологів не виникає.

Тут виникає найбільша плутанина. Важливо знати, що під час вагітності, згідно з наказами Міністерства охорони здоров’я України, жінка повинна бути обстежена кольпоскопічно на предмет ерозії при постановці на облік.

Якщо виникає кольпоскопічний діагноз «децідуоз», то це може бути гормональна перебудова на вагітність, яка мине після пологів. І необхідно через 2 місяці після пологів, коли гормональна перебудова повернеться в початковий стан, пройти повторне кольпоскопічне дослідження після пологів.

Можливе підтвердження діагнозу «ерозія» і лікування, якщо причиною ерозії під час пологів були розриви і, сталася механічна травма, внаслідок проходження головки дитини по родових шляхах. Особливо, якщо це був великий плід.

Міф 6. Кольпоскопічне обстеження – це боляче.

Це не правда. Кольпоскоп – це прилад, який розташовується на відстані 25-30 сантиметрів від жінки. По суті, це мікроскоп, що дозволяє розглянути ерозійовані тканини зі збільшенням у 8, 12, 20 разів. Це збільшення і ряд проб з розчином оцтової кислоти і розчином Люголя дозволяють розглянути реакцію судин і зробити висновок про ракові процеси або їхню відсутність.

При підозрі на рак обов’язково береться шматочок тканини на гістологічне дослідження. А за часів молодості наших мам шматочок тканини на гістологічне дослідження брали всім жінкам з діагнозом ерозія. Звідси і страх обстеження у гінеколога.

Власне метод кольпоскопії (від грецького colpos – шийка і skopia – огляд) був придуманий німецьким гінекологом в 1932 році для зменшення кількості непотрібних біопсій.

Ну а якщо все так серйозно і необхідно все-таки взяти біопсію, можна запросити анестезіолога, і він знеболить цю процедуру.

Міф 7. Маленька ерозія ніколи не стане раком.

Найбільша помилка. Рак з’являється на стику двох епітеліїв, плоского і циліндричного. І йому все одно, більша чт менша площа цього стику. Зате при виявленні ІПСШ (хламідіозу, мікоплазмозу) або вірусу папіломи людини 16-18 типу, 31-33 типу, навіть при наявності невеликої ерозії, ризик розвитку раку набагато вищий.

Міф 8. Тільки кольпоскопія або тільки обстеження на інфекції захистить мене від раку.

Це не правда. Обстеження повинно бути комплексним і проведене в повному обсязі. Обстеження повинно проводитися в спеціалізованому гінекологічному кабінеті лікарем акушером-гінекологом, який пройшов не тільки загальну спеціалізацію, але і спеціалізацію на базі онкодиспансеру. Важлива наявність високоякісного обладнання і можливості сучасних комп’ютерних технологій для збереження бази даних про пацієнтів. Важливі інструменти для забору матеріалу (одноразові щіточки) і сама техніка забору матеріалу (цитологічних мазків) а також їх транспортування.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook