Діабет: у групі ризику вагітні і мами пухких немовлят

Але на першому місці – люди з надлишковою вагою та ожирінням. Хто ще у групі ризику, і як правильно перевіряти рівень глюкози, консультує лікар.

До групи ризику входять усі, хто мають хронічні захворювання (холецистит, панкреатит, атеросклероз, інфаркт міокарду, інсульт, гіпертонія тощо), люди літнього віку, жінки, які народили дітей із вагою більше 4,5 кг, але на першому місці – люди з надлишковою вагою та ожирінням.

Враховуючи, що цукровий діабет у половині випадків передається спадково, то у групі ризику також члени сім’ї діабетика – діти, онуки.

– Якщо на діабет хворіють обоє батьків – їхні нащадки у першому або другому покоління матимуть цю недугу однозначно, – застерігає ендокринолог Лариса Джанкарашвілі. – Дуже важливо у такому разі відтермінувати початок хвороби – попередити ситуації, які можуть спровокувати розвиток діабету, закладений на генетичному рівні. Слід уникати стресів, інфекцій, переохолоджень, алкоголю, куріння тощо.

У групі ризику також вагітні. Мова йде про так званий гестаційний діабет. Аби його виявити, вагітним у терміні 24–28 тижнів проводять тест толерантності до глюкози. При цьому жінка з діабетом, яка компенсувала його за допомогою дієти, може народити здорову дитину. І якщо вона надалі вестиме здоровий спосіб життя, гестаційний діабет може ніколи більше не проявитися.

– Діти з надлишковою вагою та ожирінням, кількість яких зараз значно збільшилася у зв’язку з нездоровим харчуванням, – особлива категорія осіб, які також перебувають у групі ризику занедужати на цукровий діабет, – каже лікар. – Тіло – це багаж, яких людина носить протягом усього життя, і чим він важчий, тим життя коротше.

Єдиним об’єктивним переконливим критерієм діагностики цукрового діабету є визначення глюкози або цукру в крові. Аналіз потрібно робити щороку усім, кому за 40, а також при перших проявах сухості в роті, частому сечовиділенню, втраті ваги, швидкій втомлюваності, адже це можуть бути симптоми цукрового діабету на ранніх стадіях.

Це особливо стосується цукрового діабету ІІ типу, з яким люди можуть жити роками, а виявляють недугу лише тоді, коли починаються її важкі ускладнення. Для визначення глюкози потрібно натще здати аналіз крові з пальця.

Норма глюкози крові становить 3,5–5,55 ммоль/л, якщо рівень «цукру» в крові вищий, людину необхідно дообстежувати. Щоб поставити остаточний діагноз, проводять тест толерантності до глюкози: пацієнту визначають кількість глюкози в крові натще, далі вона приймає 100 г цукру або 75 г глюкози, повторно через годину здає аналіз крові, а потім ще раз через дві години. Якщо через дві години глюкоза крові не приходить до норми – у пацієнта цукровий діабет.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook