парадокс

Зворотний бік психології: парадокси, які працюють і визначають те, як ми живемо

Життя сповнене парадоксів, які, на перший погляд, здаються нелогічними. Але саме вони можуть відкрити нам глибокі істини про себе та навколишній світ.

Багато життєвих істин насправді виявляються досить суперечливими. На перший погляд, вони можуть здатися навіть нелогічними, але з часом ми розуміємо, що в них приховані глибокий зміст, який може змінити наше мислення і сприйняття світу. Варто лише вдуматися і подолати зовнішню суперечливість.

Парадокси життя: чому все не так, як здається?

Сьогодні ми розглянемо кілька цікавих психологічних парадоксів, з якими стикався відомий автор і блогер Марк Менсон. Досвід його роботи з людською психологією і спостереження за поведінкою допомогли йому знайти відповіді на багато непростих запитань.

1. Якщо ви ненавидите людину, ви ненавидите в ній щось, що є частиною вас самих (Карл Юнг)

Він вважав, що риси характеру інших людей, які нас турбують, є відображенням тих рис нас самих, наявність яких ми заперечуємо. Фрейд називав це “проекціями”.

Більшість людей сказали б, що це просто поганий характер. Наприклад, жінка, яка не впевнена у своїй вазі, називатиме всіх інших товстими. Людина, яка не впевнена у своєму фінансовому становищі, критикуватиме інших за їхні невдачі в цій сфері.

2. Люди, які нікому не довіряють, самі не заслуговують на довіру

Люди, які хронічно не впевнені у своїх стосунках, з більшою ймовірністю саботують їх. Назвіть це синдромом Вілла Гантінга, але один зі способів захистити себе від травм для таких людей – це заподіяти біль іншому.

3. Чим більше невдач ви зазнаєте, тим швидше ви досягнете успіху в житті

Ви, напевно, чули багато подібних історій. Едісон випробував понад 10 000 прототипів, перш ніж зміг отримати ту саму лампочку. А Майкла Джордана виключили зі шкільної баскетбольної команди.

Успіх приходить, якщо ви стаєте кращими, а це відбувається, якщо вам потрібно долати невдачі.

4. Що більше вас щось лякає, то ймовірніше, що вам потрібно на це зважитися

За винятком справді небезпечних для життя речей, найчастіше організм вмикає режим “бийся або тікай” тоді, коли ми стикаємось із минулими травмами або з тим, про що ми дуже мріємо.

Наприклад, поговорити з привабливою людиною, зателефонувати, щоб домовитися про співбесіду, виступати на публіці, започаткувати свою справу, сказати щось, з чим інші не погодяться, бути надто чесним тощо. Це все речі, які лякають вас, і вони лякають вас, тому що це те, що вам потрібно зробити.

5. Що менше ви дбаєте про інших, то менше ви дбаєте про себе

Я знаю, що це може йти всупереч з усіма вашими уявленнями, але люди ставляться до інших так, як вони ставляться до себе. Зовні це може бути непомітно, але жорстокі до себе люди також жорстокі до оточуючих.

6. В епоху вільної комунікації, ми почуваємося найбільш ізольованими

Попри те, що можливості спілкуватися збільшуються, дослідження фіксують постійне зростання відчуття самотності та депресій серед людей, які проживають у розвинених країнах, за останні кілька десятиліть.

7. Що більше ви боїтеся провалу, то ймовірніше зазнаєте невдачі

Почитайте про самоздійснюване пророцтво.

8. Чим більше сил ви докладаєте до досягнення мети, тим більш віддаленою вона здається

Коли ми чекаємо, що шлях буде важким, ми часто несвідомо ускладнюємо собі його. Наприклад, протягом багатьох років я вважав, що зав’язати розмову з незнайомцем – це щось ненормальне і, отже, зробити це дуже важко.

У результаті я витратив багато часу на розробку стратегії та вивчення способів спілкування з незнайомцями. Я й не підозрював, що все, що мені потрібно зробити, це сказати “Привіт”, а потім поставити просте запитання, у цьому полягає 90% успіху. Але через те, що я думав, що це дуже важко, то ускладнював собі завдання.

9. Доступні речі найменш бажані для нас

У людей є особливе ставлення до дефіциту. Ми несвідомо вважаємо, що те, чого не так уже й багато – цінне, а те, чого є в надлишку – ні. Але це не так.

10. Найкращий спосіб познайомитися з кимось – не шукати цього

Головною темою моєї книжки про побачення була відсутність потреби в них, і те, як це проявляється у стосунках. Факт залишається фактом: найкращий спосіб знайти стосунки – серйозні чи ні, інвестувати в себе і не зациклюватися на них.

11. Чим більше ви з кимось сперечаєтеся, тим у вас менше шансів переконати людину у своїй правоті

Причина полягає в тому, що більшість аргументів має емоційний характер. Вони порушують цінності та самосприйняття вашого опонента. Ви використовуєте логіку тільки для підтвердження раніше існуючих переконань і цінностей. Дуже рідко об’єктивність і логіка можуть змінити світогляд людей.

Для того, щоб дебати могли відбутися, обидві сторони повинні піти на поступки, відкинути своє его і говорити тільки про певні дані. Але будь-який користувач інтернету підтвердить, що це рідкість.

12. Чим більше варіантів у вас є, тим менше вас влаштує вибір одного з них

Це старий добрий “парадокс вибору”. Дослідження показують, що, коли нам пропонують більше варіантів, то будь-який із них задовольнить нас із меншою ймовірністю.

Теоретично, коли у нас є багато варіантів, з’являються і втрати під час вибору кожного конкретного варіанта; тому ми менш задоволені своїм рішенням.

13. Що більше людина переконана у своїй правоті, то менше вона знає

Існує пряма кореляція між тим, наскільки людина відкрита для різних точок зору, і тим, наскільки вона насправді знає про якийсь предмет. Або, як одного разу сказав філософ Бертран Рассел: “Проблема цього світу в тому, що дурні самовпевнені, а розумні люди – сповнені сумнівів”.

14. Постійні тільки зміни

Це одне з тих банальних тверджень, які здаються справді глибокими, але насправді майже нічого не значать. Але при цьому воно все-таки істинне!

Радимо також прочитати:

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook