коси

Жіноче волосся: магічні властивості, вірування і традиції наших предків

А ви знали, що косу в Україні у давнину носили не тільки жінки, а й чоловіки? З волоссям було пов'язано багато цікавих традицій і прикмет.

Прикмети, які стосуються волосся, – це завжди актуальна тема, і їх чимало – як обґрунтованих, так і забобонних, ритуальних і практичних. Дослідження, як ставилися українські жінки до коси у давнину, провела Любов Сердунич з платформи UA Modna, а ми обрали найцікавіше.

Світити волоссям – непристойно

Серед одружених і старших жінок вважалося непристойним “ходити простоволосою” або “світити волоссям”, тобто з непокритою головою. Розпускали косу тільки в разі смерті матері.

У різних регіонах України існували свої традиційні зачіски з косою.

  • На Лівобережжі у будень дівчата робили рівний проділ посередині і заплітали дві коси, які обвивали голову віночком. На неділю плели одну косу, вплітаючи в неї кольорові стрічки.
  • На Правобережжі у будень дівчата обвивали голову двома кісьми. На неділю заплітали дві коси, які спадали уздовж спини і не мали стрічок.
  • Галичанки плели чотири коси – дрібушки.
  • На Закарпатті заплітали одну косу, спереду робили начіс.
  • На Київщині дівчата перед неділею і святом одна одну заплітали “у зв’язки” і “в колокілки”. Це була вишукана зачіска, що потребувала допомоги інших.
  • Подолянки заплітали дві коси зі стрічкою. Їх носили віночком, підв’язували кінець коси до початку, переплітали одну з іншою, опускали на всю довжину. Кожна зачіска була надзвичайно красивою!

Радимо також прочитати: Українські хустки: цікаві факти, значення, традиції, прикмети

Покриття волосся хусткою символізувало одруження і підкорення своєму чоловікові

Особливого значення коса набувала під час весілля. Її розплітання було найурочистішим моментом і символізувало завершення дівоцтва нареченої. Розплітала косу мати або брат нареченої, або наречений, який також забирав собі стрічку. Розплітання завершували дружки. Після цього дівчині покривали голову хусткою, що символізувало заміжжя і підкорення чоловікові. На другий день після весілля одружена жінка не повинна була знімати хустку на людях.

Хлопці мали звичай тричі на рік дарувати дівчині стрічку, нагадуючи їй про догляд за косою.

Підрізати косу міг лише хтось із родичів по чоловічій лінії під час повного місяця. Самостійно цього робити не можна було.

Найбільшим нехлюйством для дівчини чи жінки вважалося братися за роботу або сідати за стіл із розпущеним волоссям

Про косу існує понад півсотні приказок та прислів’їв: нема коси – нема краси, подивись на косу, а подумай про господиню, де дівка з косою, там хлопці юрбою, коса до вінця, а розум – до кінця, дівка без коси – що кінь без гриви, косу збережеш – щастя знайдеш тощо.

І ще косу певний час в Україні носили й чоловіки. Це було не лише в козацькі часи. Ще до християнства давні українці мали гарний звичай: 15-річних юнаків обрядово приймали у стан дорослих. Це робили святково, у дні Купайла. Юнакам голили голови так, що на тім’ї залишалась тільки коса (довгий чуб). Такого юнака називали “косак”: “той, хто з косою”. З часом “косак” змінилося на “козак”.

"Катерина" Тараса Шевченка
“Катерина” Тараса Шевченка

Давні обряди, пов’язані з волоссям

Давні українські вірування і традиції, пов’язані з волоссям, були дуже різноманітними та глибоко вкоріненими в культурі. Ось кілька цікавих прикладів:

  1. Обряд обстригання волосся. Існував обряд обстригання волосся на молодика, який символізував оновлення та початок нового етапу в житті. Вірили, що стрижка на молодика сприятиме зростанню густого і здорового волосся.
  2. Захист від злих духів. Волосся вважалося потужним оберегом від злих духів. Жінки зберігали обрізки волосся і вішали їх біля входу до будинку, щоб відганяти зло і привертати добробут.
  3. Магічна сила волосся. Волосся вважалося джерелом життєвої сили і енергії. Жінки не дозволяли стороннім людям торкатися їхнього волосся, щоб не втратити сили. Розпускання волосся під час ритуалів і обрядів також мало магічне значення.
  4. Зв’язок з природою. Вірили, що розчісування волосся на відкритому повітрі, особливо вранці, сприяє з’єднанню з природою і отриманню її благословення. Це мало забезпечити здоров’я і красу волосся.
  5. Використання волосся у лікуванні. Волосся використовували в народній медицині для лікування різних захворювань. З нього робили амулети і настої, вірячи, що волосся має лікувальні властивості.
  6. Захист новонароджених. Для захисту новонароджених дітей від злих сил мати могла покласти кілька пасм волосся під подушку дитини або вплести їх у ліжко. Це мало забезпечити дитині здоров’я і захист від негараздів.
  7. Стрижка перед важливими подіями. Перед важливими подіями, такими як весілля, жінки спеціально стригли кінчики волосся, щоб позбутися від негативної енергії і почати новий етап життя з чистим і здоровим волоссям.
  8. Пасмо волосся у шлюбі. В деяких регіонах пасмо волосся нареченої дарувалося нареченому як символ любові і вірності. Це пасмо зберігалося як оберіг, що мав зміцнювати шлюбні узи.

Ці традиції і вірування підкреслюють важливість волосся в українській культурі, де воно вважалося не тільки естетичним елементом, але й символом духовної і магічної сили.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook