Якщо почуваєтеся захеканими після напруженої роботи, то це цілком природно і не становить загрози для здоров’я. З’ява задишки у такому разі свідчить про те, що організм потребує більше кисню. Але слід розрізняти задишку після швидкої прогулянки на відстань кілометр-два і після піднімання по сходах. Якщо ви задихаєтеся, піднявшись на поверх-два-три, це означає, що ви в поганій формі. Але цей симптом може також означати, що ви нездорові.
Задишка виникає при різних легеневих розладах. Будь-яке легеневе інфекційне захворювання, починаючи від легкої застуди та бронхіту і закінчуючи пневмонією і туберкульозом, може призвести до порушень дихання. При хронічних легеневих захворювання (як-от астма, хронічний бронхіт та емфізема), окрім задишки, може бути свистяче дихання.
При деяких важких неврологічних захворюваннях (наприклад, множинному склерозі, хворобі Луї Джеріга і злоякісній міастенії) у людини поступово наростають розлади дихання внаслідок м’язової слабкості, що прогресує.
Інколи раптові і сильні напади задишки можуть свідчити про небезпечні для життя стани. Приміром, ботулізм (смертельно небезпечне харчове отруєння) призводить до ураження відділів головного мозку, що керують дихальною мускулатурою. При цьому людина, незважаючи на всі зусилля, не може дихати глибоко.
Зверніться до лікаря, якщо…
* крім задишки, є болі в грудній клітці, набряклість стоп або гомілок на тлі серцевих розладів;
* раніше у вас не діагностували астму або інший розлад дихальної системи;
* задишка супроводжується хрипким, прискореним диханням або кашлем з мокротинням.
Легеням дихати вільно можуть допомогти фізичні вправи, лікарська терапія або хірургічне втручання.
Окрім цього, важливо дотримуватися деяких порад.
Відмовтеся від куріння. Тютюновий дим провокує з’яву задишки. Поговоріть про це з лікарем. Він може порекомендувати вам препарати або програму відвикання від куріння.
Приведіть себе в добру фізичну форму. За наявності надлишкової ваги або в разі малорухливого способу життя, для зменшення задишки потрібно привести до ладу серце і легені.
Корисно швидко ходити. Робити це потрібно як мінімум 20 хв тричі на тиждень.
Навчіться дихати животом. Таке глибоке дихання з участю діафрагми розвиває можливості легенів. Для цього глибоко вдихніть повітря через ніс і видихніть його, здійснюючи рух животом, а не верхньою половиною грудної клітки. Такий прийом дозволяє повітрю проникати в нижні відділи грудної клітки і повністю заповнювати легені.
Спробуйте прийом «повітряного поцілунку». Деяким людям із серцевими та легеневими розладами стає легше при видиханні повітря через губи, витягнуті трубочкою. Набравши повітря в легені, повільно видихайте його не через ніс, а ротом, витягнувши губи вперед.
Плавайте. Для людей, які страждають на задишку і особливо астму, плавання є ідеальним видом спорту. Оскільки під час занять людина дихаєте вологим повітрям, що набагато легше для легенів.
Пристосуйте ліжко. Коли лежите, підкладіть кілька книг під основу ліжка з боку узголів’я, щоб нахил становив 35–40 градусів.