На запитання, які хвилюють молодих батьків, відповідає педіатр Ольга ОЛЕКСЮК
• Як впливає на дитину зміна кліматичних поясів?
Різка зміна кліматичних поясів негативно впливає на організм дитини: що менша дитина, то сильніші вияви негативного впливу. Тому плануйте відпочинок, не змінюючи радикально кліматичних зон, якщо маєте дитину до трьох років. Найчастіше при зміні кліматичних поясів відбувається вплив на серцево-судинну та імунну систему організму.
Якщо у вас і вашої дитини немає відхилень, а малюк досяг віку 5–6 років, можна міняти кліматичні пояси, за умови коливання температури не більше ніж 10–15 градусів. Не треба експериментувати з відпочинком із зими в літо. Імовірність зриву адаптації підвищується.
• Кому не бажано засмагати під південним сонцем і як правильно привчити малюка до нього?
Під час перебування на відпочинку малюкам до року бути під прямими сонячними променями протипоказано, щоб у дитини не відбувся сонячний удар, щоб вона не отримала сонячних опіків, оскільки шкіра дуже ніжна, чутлива та вразлива. Дітям до трирічного віку треба дозувати перебування під сонцем. Малюки від рочку до трьох на початку відпочинку мають перебувати під сонцем без ризику для здоров’я не більш як 5 хв, потім поступово збільшуйте час перебування до 15 хв за 3–5 днів, потім до години. Перші сонячні ванни варто отримувати за температури повітря не нижче як 22 градуси, протипоказані сонячні ванни для дітей за температури понад 30 градусів. Що менший вік дитини, то більша чутливість до ультрафіолетових променів.
Після сонячної ванни можна зануритися у воду (але тільки після, а не до!), купання має тривати не більш як 10–15 хв. Пам’ятайте: ультрафіолетові промені проникають у воду завглибшки від 2 до 3 метрів. Після купання неодмінно зніміть мокрий купальний одяг і насухо витріть дитину. Користуйтеся сонцезахисними кремами для дітей. Змащуйте ними суху шкіру в номері перед виходом на відкрите сонце, обов’язково повторно наносьте після перебування у воді. Крем проти сонця для дітей мусить мати фактор захисту не нижче ніж 40. Ще до відпочинку протестуйте засіб, нанесіть невелику кількість на передпліччя дитини, якщо через 20 і більше хвилин шкіра не почервоніє, то крем можна використовувати. Не нехтуйте головними уборами. Панамку не знімайте дитині навіть під час купання. Найкращий час доби перебування дитини під сонцем – це ранкові та вечірні години (до 10.00 ранку та після 16.00).
• Що покласти в дорожню аптечку?
Якщо ваша дитина має хронічне захворювання, покладіть в аптечку засоби, які вона приймає під час активного періоду вияву захворювання. Окрім того, в аптечці неодмінно мають бути:
– антисептичні засоби (перекис водню, зеленка, йод);
– бинт, вата, спирт, пластир;
– фізрозчин для промивання носа;
– судинозвужувальні краплі в ніс, які не тільки позбавляють нежитю, але й допоможуть дитині при отиті;
– антибактеріальні краплі для очей (при гнійному кон’юнктивіті, коли у дитини найчастіше зранку є жовто-зелені виділення в кутиках очей);
– термометр;
– жарознижувальні засоби;
– засоби регідратації при блювоті («Регідрон», «Ораліт»);
– сорбенти (активоване вугілля, «Смекта», «Ентеросгель»);
– тест-смужки на ацетон (за умови ацетонемічних кризів в анамнезі у дитини);
– ферментні препарати;
– пінка проти опіків.
• Кому рекомендовано відпочинок на морі?
Моретерапія позитивно впливає на організм загалом. Волинські дітки найчастіше мають ЛОР-патологію: аденоїдит, синусит, хронічний тонзиліт, фарингіт, риніт тощо. Морська вода під час купання потрапляє в ніс та горло, добре промиває. Морське повітря, насичене іонами, позитивно впливає на слизову носоглотки, підвищуючи місцевий імунітет, який своєю чергою захищає від частих застудних захворювань. Але коли в дитини часті отити, є вузкість носоглоткової труби, були випадки перфорації барабанної перетинки, купатися можна тільки попередньо закривши вухо ватою, краще не пірнати у воду. Добре впливає морське повітря на дітей, які перенесли пневмонію, мають хронічний бронхіт. Дітям з інгаляційними алергіями, які мають бронхіальну астму, краще відвідати море до серпня, бо тоді на більшості курортів починає цвісти амброзія. Малюкам зі сколіозами, порушеннями постави, рахітом корисно відпочивати на морі. Під час плавання укріплюються м’язи, розвантажується хребет. Підліткам, які мають проблемну шкіру, також рекомендовано відпочинок на морі. Дітки, які мають вегето-судинну дистонію, мають також відпочивати на морі, адже ранкові промені сонця мають тонізувальну дію на судини, промінчики на заході сонця – заспокійливу та знімають навантаження.
Не рекомендовано:
– відпочивати за межами України дітям до трирічного віку;
– різко змінювати клімат: із зими у літо дітям до шести років;
– проводити планову вакцинацію за 1 місяць до відпочинку та 2 тижні після відпочинку;
– їхати відпочивати дітям без вакцинацій до інших країн;
– їхати на відпочинок з хворою дитиною або якщо загострилося хронічне захворювання;
– перебувати під відкритим сонцем дітям до трирічного віку;
– купатися у морській воді більше ніж 10–15 хв;
– купувати будь-яку їжу чи напої на узбережжі;
– їсти біля моря;
– використовувати кондиціонери після перебування на березі моря.