У зв’язку із обмеженим доступом до стоматологічної допомоги населення у різних регіонах України в період воєнного стану важливо профілактувати та запобігати розвиткові стоматологічних захворювань, – нагадують у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.
Щоб робити, щоб уникнути стоматологічних захворювань?
- Чистити зуби 2 рази на день протягом не менше двох хвилин. Батьки мають простежити за тим, щоб їхні діти робили так само.
- Полоскати водою рот після кожного прийому їжі.
- За можливості обмежити вживання цукру та полоскати рот водою після солодких напоїв.
- Зменшити вживання вуглеводів.
- Не гризти горіхи, не відкривати банки, не перекушувати нитки, пластик тощо. Це може призвести до травм та сколів.
- Не комбінувати дуже холодні і дуже гарячі продукти. Це провокує мікротріщини емалі.
- Уникати переохолодження, довгий час перебування на протязі.
- При пошкодженні слизової оболонки рота прополоскати антисептичним розчином, прикласти гель з антисептиком.
Наскільки безпечно користуватися зубочистками та чим їх замінити
Якщо у вас виникли набряки внаслідок запалення в ділянці зуба, необхідно звернутися за стоматологічною допомогою. Не маєте такої можливості? Нижче перелік порад залежно від симптомів.
- Якщо зуб болить від потрапляння їжі, холодного або гарячого, і біль не проходить протягом кількох годин, то необхідно випити будь-яке знеболювальне (кетанов, солпадеїн, дексалгін, аналгін — 1-2 таблетки).
- Якщо у зубі є каріес і каріозна порожнина, покладіть у неї шматочок таблетки або вату, змочену розчином анальгіну, камістад гелю, вебіденту або лідокаїну.
- Якщо зуб болить при накушуванні, необхідно випити протизапальний засіб. Це може бути німесил, німід, ібупрофен, ібупром (по 1 таблетці 2 рази на день вранці та ввечері) і робити ротові ванни з розчином соди (1/2 чайної ложки соди на склянку теплої води, набрати розчин у рот і утримувати біля хворого зуба).
- Якщо боляче при накушуванні на зуб і біля зуба починається припухлість ясен, то необхідно одразу проконсультуватися із лікарем! Він призначить вам антибіотики, протизапальні засоби, антигістамінні препарати тощо.