Як зрозуміти, що у дитини проблеми з зором, і час іти до лікаря

За даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні кожна п’ята дитина, яку діагностують, має проблеми із зором. Чому погіршується зір та на що потрібно звернути увагу батькам, розповідає офтальмолог.

Консультує дитячий офтальмолог Тетяна Мельник.

– Чому дітей із проблемами зору щороку більшає?

– Якщо раніше діагноз «короткозорість» ми ставили зазвичай у вісім-дев’ять років, то тепер діти хворіють із п’яти. У цьому винна еволюція. Попереднє покоління не мало такого навантаження на очі. Зір наших предків був налаштований не на читання і письмо, а на розглядання предметів, що розташовані на великій відстані.

Наші очі втомлюються не від того, що ми дивимося довго, а передовсім тому, що споглядаємо зблизька. Треба визнати, що читання книжок уже не становить такої небезпеки для зору дитини, як це було раніше. Адже тепер читають набагато менше, а по-друге, з’явилися нові, більш небезпечні вороги – комп’ютер і мобільний телефон. Переконана, коли діти бавляться з мобілками, зір псується катастрофічно, адже потрібно розглядати дрібне зображення. З другого боку, за результатами дослідження, найбільше втомлюються очі під час читання тексту з монітора.

– Очевидно, батьків непокоїть ця проблема. Чи побільшали черги перед кабінетами окулістів?

– Роботи збільшилося у рази, адже зросла кількість патологій, а спеціалістів украй бракує. Однак хворе око не болить, тому батьки забувають вчасно обстежувати дітей та не поспішають звертатися по консультацію до офтальмолога.

– Чи мають захворювання очей сезонність?

– Кількість пацієнтів з очними інфекційними хворобами (гострі бактеріальні й вірусні кон’юнктивіти) збільшується в період епідемії ГРВІ. Алергічні захворювання активізуються під час цвітіння трав, а недуги очей, пов’язані з посиленим зоровим навантаженням, проявляються наприкінці навчального року. Тому у квітні-травні найчастіше погіршується зір у дітей. Натомість коли учні повертаються до школи після літніх канікул, зір у них зазвичай покращується.

Як виявити проблеми із зором

– Які перші ознаки того, що в дитини погіршився зір? Що має насторожити батьків?

– Зазвичай зір знижується поступово, і ні батьки, ні діти цього можуть не помічати. Але коли дитина починає низько схилятися над зошитом чи книжкою, підсуває стілець близько до телевізора або у школі підходить до дошки, аби роздивитися, що на ній написано, – негайно перевірте їй зір. Дуже часто батьки помічають, що діти почали бачити гірше, саме під час прогулянки, наприклад, мама бачить номер маршрутки, а чадо – ні. Тому ліпше зайвий раз попросити малечу, щоб надворі прочитала якийсь надпис.

– У якому віці можна виявити, що дитина має проблеми із зором?

– Уперше офтальмолог оглядає малюка в пологовому будинку. Коли лікар виявить патологію, це зазначать у висновку, наприклад, буде рекомендовано повторну консультацію спеціаліста через певний проміжок часу.

Якщо у немовляти все гаразд, воно народилося доношеним, уперше потрібно прийти на огляд до фахівця, коли йому виповниться три місяці. Тоді можна виявити вроджену патологію і схильність до зниженого зору.

Якщо дитина косить у дво-тримісячному віці, рекомендуємо повторний огляд у шість місяців. Явище косини, якої так бояться мами, має зникнути до шестимісячного віку. Коли цього не сталося, потрібно обов’язково звернутися до офтальмолога.

Дітей, які не мають патологій, традиційно оглядає окуліст у три місяці, рік, три роки, під час оформлення в школу, у п’ятому і дев’ятому класах. Якщо виявлено патологію, спеціаліста відвідують чотири рази на рік.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook