Свята асоціюються зі смачними стравами і щедро накритим столом. Тому кожен намагається приготувати щось особливе. Але смачне не завжди корисне. Ми підкажемо, як приготувати здорові страви на свята, щоб це було по-святковому, цікаво і всім смакувало.
Як святкові страви зробити більш корисними?
М’ясо
Якщо плануєте приготувати основну гарячу страву з м’яса, віддавайте перевагу не свинині чи яловичині, а телятині або птиці. Дослідження показують, що регулярне вживання червоного м’яса є потенційно небезпечним для розвитку цукрового діабету, а жирна свинина становить ризик для серцево-судинної системи через холестерин. М’ясо також краще не смажити, а запекти. Це не менш смачно, але більш корисно для здоров’я.
Риба
Це корисний і необхідний у раціоні продукт. Обирайте на святковий стіл морську рибу.
- Вона є цінним джерелом багатьох корисних речовин, зокрема, омега-3 жирних кислот ейкозапентаїнової (EPA) і докозагексаїнової (DHA) кислот. Ці речовини мають важливе значення для нормального функціонування серця, мозку та зорового апарату. DHA-кислоти мають важливе значення для підтримки нервової системи, можуть позитивно впливати на психічне здоров’я, у тому числі зменшувати симптоми депресії та тривоги.
- Морська риба є важливим джерелом високоякісного білка, необхідного для будівництва і ремонту тканин у організмі.
- Містить вітаміни, такі як вітамін D і вітамін B12, а також мінерали, такі як йод і селен, які є важливими для правильного функціонування організму.
- Регулярне споживання морської риби пов’язують із зниженням ризику захворювань серця, деяких видів раку та запальних захворювань.
М’ясна нарізка
Якщо не уявляєте стіл без м’ясної нарізки, обирайте для неї максимально корисні продукти. Наприклад, відмовтеся від ковбаси і копченостей. Для цього є чотири обґрунтовані причини:
- Деякі види ковбас і копченого м’яса можуть містити велику кількість насичених жирів, що може сприяти підвищенню рівня холестерину в крові та збільшенню ризику захворювань серця.
- Багато готових м’ясних продуктів містять консерванти, барвники, ароматизатори та інші хімічні добавки, які можуть бути шкідливими для здоров’я.
- Ковбаси і копчене м’ясо можуть містити багато солі, що впливає на підвищення артеріального тиску.
- Процес копчення та смаження при високій температурі може призводити до утворення канцерогенних речовин, таких як аміні і гетероциклічні аміни, які пов’язані з підвищеним ризиком розвитку раку.
Ковбаси і м’ясо у м’ясній нарізці можна замінити на печену нежирну шинку, куряче або індиче філе, саморобні м’ясні та сирні рулети.
М’ясо з викрутасами. 10 рецептів рулетів для м’ясної нарізки
До речі, замість м’ясної нарізки можна зробити рибне або сирне асорті. Це може бути і смачніше, і цікавіше.
- Рибне асорті: ідеї оформлення рибної нарізки, красива подача риби
- Сирна тарілка на святковий стіл. 20 оригінальних варіантів подачі сирного асорті
Овочі
Згідно з рекомендаціями щодо здорового харчування, щодня потрібно з’їдати 400-600 г овочів. Тому не забудьте поставити їх на святковий стіл. Як овочева нарізка зі свіжих зимових овочів вам не смакує, приготуйте овочевий салат, подайте асорті із квашених овочів. Вони не тільки смачні, а й корисні для здоров’я.
Квашені овочі проходять процес бродіння, під час якого корисні мікроорганізми, такі як лактобактерії, розвиваються. Ці пробіотики сприяють збереженню та відновленню здорової мікрофлори у кишківнику, підтримують імунітет і полегшують травлення. Процес квашення також може підвищити вміст вітамінів у продуктах, зокрема вітаміну С та групи B, а також антиоксидантів. Квашені овочі можуть допомагати у підтримці здоров’я шлунково-кишкового тракту, зменшенні запальних процесів та поліпшенні перистальтики кишківника.
Салати
Готуючи салати, зверніть увагу на соус. Від використання майонезу краще відмовитися з ряду причин.
- Майонез – висококалорійний продукт.
- Деякі майонези, зокрема ті, які виготовлені із використанням недорогих олій, можуть містити трансжири, які пов’язані зі збільшеним ризиком серцево-судинних захворювань.
- Деякі майонези містять багато солі, що може призвести до підвищення артеріального тиску і збільшення ризику захворювань серця.
- Деякі майонези містять додані цукри та хімічні добавки, які можуть бути шкідливими для здоров’я при зловживанні.
Замість майонезу краще використовувати салатні заправки на основі олії, які можна доповнювати гірчицею, лимонним соком тощо. Також можна використати суміш вершків, гірчиці і спецій.
Десерти
Яке ж свято без десерту? Якщо не можете зовсім відмовитися від солодощів, обирайте десерти з мінімальною кількістю цукру і жирів. Це може бути суфле, желе, фрукти.
- Замість класичного торта із масляним кремом можна зробити торт-суфле або желе, приготувати сирник або чізкейк.
- Використовуйте фрукти, ягоди і горіхи для приготування тортів.
- Замість традиційного білого борошна можна спекти коржі для торта із використанням вівсянки. Це може підвищити вміст клітковини та інших поживних речовин у торті. Є рецепти тортів, де коржі готуються без борошна, наприклад, на основі кокосової стружки.
Торт “Мальдіви” з горіховими коржами (без борошна) та апельсинами
- Замість жирних вершків для крему використовуйте нежирний йогурт для приготування десертів. Додайте фрукти, мед або горіхи для смакових варіацій.