апендицит

Як розпізнати апендицит і як він може маскуватися

Дуже важливо вчасно запідозрити і розпізнати перші ознаки апендициту, адже симптоми апендициту часто маскуються під інші захворювання.

Апендицит— гостра хірургічна патологія, спричинена запаленням червоподібного відростка сліпої кишки (апендикса). За статистикою, це одна з найчастіших патологій черевної порожнини, що вимагає негайного хірургічного втручання.

Небезпека запущеного, нелікованого апендициту в тому, що він може викликати важкі ускладнення аж до перитоніту (запалення всієї очеревини), здатного призвести до летального результату.

Дуже важливо вчасно запідозрити і розпізнати перші ознаки апендициту, адже чим раніше пацієнт потрапить на стіл хірурга, тим менш складною і травматичною виявиться операція апендектомії. Лікування гострого апендициту — тільки хірургічне.

Основні симптоми типового гострого апендициту у дорослого:

  • Біль у правій клубовій ділянці, що з’являється раптово (найчастіше спочатку біль виникає біля пупка або відчувається по всій черевній стінці, але через кілька годин зміщується вправо). Біль зазвичай не надто гострий, постійний, він нікуди не віддає, посилюється при покашлюванні, ходьбі, зміни положення тіла в ліжку, і слабшає в положенні на правому боці. Слід знати, що бувають аномальні випадки розташування червоподібного відростка, у яких змінюється і локалізація болю.
  • Відсутність апетиту.
  • Нудота і одно- або дворазове блювання, що зазвичай з’являються перед болем.
  • Підвищення температури тіла до 37,5–38 градусів.
  • Язик спочатку обкладений, але незабаром стає сухим.
  • Запори, рідше — рідкі випорожнення.
  • Рефлекторне напруження м’язів живота, зазвичай у правій клубовій ділянці.

Біль у животі: чому болить живіт і що може бути причиною

Апендицит – це не обов’язково біль у правому боку

На те, де саме людина відчуває біль, впливає розташування апендикса. Коли з’являються перші ознаки апендициту, неможливо чітко визначити локалізацію болю. Вона відчувається по всьому животу. цілком нормально, якщо болі будуть віддавати в лівий бік або концентруватися навколо пупка.

У випадках невластивого положення хворого органу біль може мати інший характер і перебувати в будь-якому іншому місці.

  • Якщо сліпа кишка розташована досить низько, початок нападу характеризується ниючим або колючим болем над лобковою областю.
  • Коли апендикс розташований позаду сліпої кишки, біль відчувається в попереку, підвздошній області і внизу живота справа.
  • При розташуванні апендикса за очеревиною біль локалізується в попереку, однак її можна відчути і в області статевих органів, і в стегні. У цьому випадку верхня частина відростка може перебувати досить близько від сечового міхура, правої нирки або придатків у жінок. Через це запалення чревообразного відростка можна прийняти за проблеми з нирками або захворюванням придатків матки.
  • У вагітних жінок болі часто виникають вгорі живота. Через якийсь час болі можуть розливатися по всьому животу, а потім зосередяться в області апендикса. У цей час вони можуть бути як постійними, так і нападами, схожими на перейми.

Особливість болю при апендициті – це їх посилення при кашлі або навіть сміху.

Основні симптоми і діагностика апендициту у дітей

Гострий апендицит у дітей – захворювання з частими випадками помилкового діагностування. З одного боку, нечіткі симптоми не дають лікарю можливості відразу запідозрити апендицит (плюс не всі діти можуть точно описати скарги). Поки доктор буде сумніватися і ставити інші діагнози, апендицит буде прогресувати, поки не досягне небезпечних стадій.

Однак з іншого боку симптоми апендициту у дітей схожі з симптомами інших захворювань, тому у дитини з попереднім діагнозом «апендицит» може розвиватися зовсім інша хвороба. Сучасні методи ультразвукової діагностики значно полегшують рішення цих проблем.

Класичні симптоми апендициту у дітей, які характеризують властивість до прогресування:

  • Біль навколо пупка або під ложечкою, яка після локалізується з правого боку в підвздошній області (стандартному місці розташування апендикса). Дитина намагається змінити позу, щоб біль відчувалася менше (найчастіше на правому боці або спині). У маленьких дітей, які не можуть вказати на місце локалізації болю, першими ознаками слід розцінювати дискомфорт, плач, відсутність апетиту, порушення сну.
  • Блювота, після якої немає відчуття полегшення. Блювотні позиви можуть бути багаторазовими (характерні для маленьких дітей) або однократними (найчастіше у більш старших дітей).
  • Запальний процес у дітей молодшого віку найчастіше характеризується підвищеною температурою. Піднімається температура і у старших, якщо апендицит має ускладнений характер. У простій формі температура може коливатися в субверфільному діапазоні.
  • Один з індикаторів запалення – стан язика. Найчастіше захворювання можна розпізнати по рясному білому нальоту. Чим важче запалення, тим більша ділянка язика біліє. При гангренозному апендициті діагностується не тільки побіління, а й сухість язику.
  • Порушення стільця: діарея у маленьких дітей і запор у великих. Якщо апендикс розташований поблизу від сечових органів, можуть бути проблеми з сечовипусканням.

Навіть професійний лікар практично не зможе виявити ознаки апендициту у новонароджених або немовлят. Правда, в такому віці апендицит розвивається лише у виняткових випадках. Характерні симптоми виражаються тільки у вигляді ознак загального нездужання. Це: монотонний різкий плач, короткий і неспокійний сон, мляве смоктання або повна відмова від їжі, часте відригування, швидкі рухи ніжками або підтягування їх до живота (симптом болю в животі). Найчастіше діагноз підтверджується лише під час проведення операції. Апендикс досить швидко руйнується і виникає ризик перитоніту.

Чого у жодному разі не можна робити за підозри на апендицит:

  • годувати і поїти хворого;
  • давати при запорах проносне, застосовувати грілки, ставити клізми — це може прискорити процес, призвести до розриву стінки відростка і раннього розвитку перитоніту;
  • давати ліки, особливо болезаспокійливі і спазмолітики — це «змаже» клінічну картину і завадить лікарю вчасно встановити діагноз;
  • пальпувати самостійно кишечник.

Як допомогти хворому?

За підозри на апендицит необхідно вкласти пацієнта, повністю обмеживши рухову активність, і негайно викликати швидку медичну допомогу, яка доставить його в стаціонар.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook