У дітей віком до року особливий раціон, який постійно змінюється. Приблизно у шість місяців починають вводити прикорм з овочів та фруктів, згодом додають м’ясо та інші продукти. Після року харчування дитини поступово стає подібним до раціону дорослої людини, але має певні особливості й обмеження. Одне з найскладніших завдань – привчити дитину їсти овочі. Але є деякі хитрощі, як зробити, щоб дитина полюбила овочі і їла їх достатній кількості.
Що мають їсти діти
Молоко та молочні продукти
Ці продукти залишаються найважливішою складовою дитячого раціону, оскільки є джерелом білку, жиру, кальцію і вітаміну В2, грають важливу роль для росту здорових зубів і кісток.
- Добова норма молочних продуктів становить 500-600 мл.
- ВООЗ рекомендує за можливості продовжити після року грудне вигодовування.
- У раціон доцільно включати також молочні суміші для дітей від 1 року, незбиране молоко звичайної жирності (3,2-3,5%), а після 2 років рекомендуються використовувати молоко зниженої жирності.
- Крім молока в чистому вигляді, в раціон дитини включають молочні десерти, сир або сирні десерти (з фруктовими наповнювачами), кефір, йогурт, ряжанку, нежирну сметану.
Крупи і макаронні вироби
Каші в меню дітей старше року можуть бути як на молоці, так і у вигляді гарніру, з додаванням овочів, або солодкі безмолочні каші з фруктами.
- Якщо до року дитина їла гомогенні каші, то тепер страва може містити м’які, не подрібнені пластівці, шматочки фруктів або овочів, що сприяє поступовому звиканню до більш щільної їжі, що вимагає жування.
- Урізноманітнити меню і спростити процес приготування допоможуть каші в упаковках для дітей від року. До складу дитячих каш входять пластівці з різних видів круп (бувають однокомпонентні і мультизлакові), шматочки фруктів. Такі каші додатково збагачені вітамінами і мікроелементами.
- Макаронні вироби відрізняються високим вмістом вуглеводів і меншою біологічною цінністю, тому в харчуванні дітей їх використовують рідше, ніж круп’яні каші (1-2 рази на тиждень).
М’ясо і риба
Добова норма споживання м’яса становить 60-70 г. Рибні страви включають в раціон 2-3 рази на тиждень, загальна кількість — близько 200 г на тиждень.
- У харчуванні дітей старше року використовують нежирні сорти м’яса і риби, віддають перевагу сортам риби без дрібних кісток — судак, камбала, тріска, хек.
- Якщо в якості прикорму дитині рекомендується вводити м’ясо у вигляді пюре, то дітям старше року можна пропонувати м’ясні суфле, тефтелі, парові котлети, фрикадельки. При цьому важливо, щоб м’ясний фарш готувався безпосередньо перед приготуванням страви, оскільки він швидко псується.
- Ближче до 1,5 року можна пропонувати тушковане м’ясо дрібними шматочками.
Фрукти й овочі
Щодня в кожному основному прийомі їжі (3-4 рази на добу) повинні бути фрукти й овочі.
- Добова норма споживання овочів — 300-350 г (картоплі — не більше 1/3), фруктів — 150-200г.
- Овочі пропонують як в сирому вигляді (скибочками або в салатах), так і відварені і тушковані (пюре, овочеві рагу).
- У літній період пропонуйте дитині свіжі фрукти і ягоди, взимку — використовуйте для приготування страв заморожені, консервовані фрукти, сухофрукти.
- Виноград краще не давати дітям до 3 років.
- З обережністю вводите в раціон цитрусові та екзотичні фрукти (ківі, манго), а також ягоди, так як висока ймовірність розвитку алергічних реакцій.
Яким має бути раціон для дитини старше року
- Добовий об’єм їжі для дитини старше року можна визначити за формулою: V = 1000 + 100 * n (мл), де n — число років.
- Дитина старше року повинна отримувати щодня 450 мл рідких молочних продуктів і до 40 г сиру.
- До 1,5 років в раціон включають також білий хліб (20 г на добу), а після 1 5 років — 60 г білого і 40 г житнього хліба.
- Для приготування їжі дитині достатньо використовувати 2-3 г солі на добу, краще — йодованої.
- Загальна кількість цукру має становити не більше 25-30 г на добу, враховуючи цукор, який додається в продукти (молочні і сирні десерти, мюслі, булочки і т.д).
- Дітям не слід давати гостру, пряну їжу, гострі соуси, майонез.
- Курячі яйця можна давати як у відвареному вигляді, так і омлет або суфле. Сирі яйця не рекомендуються використовувати в дитячому харчуванні.
- При прояві алергії на білок курячого яйця, можна замінити в стравах курячі яйця перепелиними.
Які можна овочі і фрукти давати дитині в 6, 7, 8, 9, 10, 11 місяців, до року?
6 місяців: перший прикорм
Першими вводять в раціон овочеві і фруктові пюре. Дітям на штучному вигодовуванні також можна вводити каші для більш кращого набору ваги. Починати обов’язково з дуже малих доз, наприклад 1 чайної ложки в день і спостерігати за реакцією організму малюка. Якщо протягом доби не було висипань, то можна збільшувати порцію, але при цьому не вводити іншого нового продукту. Протягом двох тижнів порція прикорму малюка виростає до повноцінної заміни одного денного годування. Після цього можна вводити новий продукт.
- Одними з перших вводять в раціон цвітну капусту і кабачок, зважаючи на значний вміст кальцію і фосфору. А також пюре з гарбуза, яке дуже допомагає травленню дитини.
- З фруктового пюре перевагу віддають яблучному і грушевому, яке багате на пектин і містить багато заліза для нормальної роботи кровоносної системи.
- Решту продуктів краще починати вводити в наступних місяцях, тому що на звикання до кожного нового продукту у маленького організму йде досить багато часу.
Правила введення прикорму для немовлят: що, коли і як правильно
7 місяців
З фруктів можна пробувати вводити:
- Персик.
- Абрикос.
- Банан.
- Чорнослив.
Ці фрукти багаті мікроелементами і вітамінами, позитивно впливають на травлення. Якщо у малюка рідкий стілець, то від чорносливу потрібно відмовитися.
8 місяців
Організм малюка готовий до кисломолочних продуктів. Тому багато педіатрів радить робити домашній кефір, йогурт і сир і поступово вводити в раціон маляти.
З фруктів в раціон малюка можна додати:
- Полуницю.
- Малину.
- Смородину.
- Вишню.
- Зливу.
9 місяців
Діткам можна вводити в раціон екзотичні фрукти, як-то ананас. При цьому дуже важливо спостерігати за стільцем дитини і проявами на шкірі. Якщо є реакція організму в будь-якому з проявів, то краще відмовитися від цього продукту.
10 місяців
Дитина готова скуштувати аличу, сливу, кавун. При цьому дуже дозовано треба давати саме останній фрукт, так як він впливає на водний баланс в організмі.
11-12 місяців
Можна починати вводити в раціон: мандарин, апельсин, грейпфрут. Попри всю користь цих продуктів і високий вміст вітаміну С та інших вітамінів, вони дуже алергічні і тому вимагають уважного підходу.
З овочів можна давати ті, які багаті клітковиною і були не доступні в більш ранньому віці:
- Баклажани.
- Буряк.
- Бобові.
- Білокачанна капуста.
- Помідори.
- Броколі.
Овочеві супчики можна варити з додаванням олії і трохи солі, що поліпшить смак нових продуктів.
Режим харчування дитини після року
Відповідно до рекомендацій ВООЗ, діти старше року повинні отримувати три основних прийому їжі (сніданок, обід, вечеря) і один або два додаткових: другий сніданок, полуденок, молоко або кефір перед сном.
На другому році життя добовий об’єм їжі рекомендується розподіляти рівномірно між кількістю прийомів, а з 2 років: 25% — сніданок, 35-40% — обід, 10% — полуденок, 20-25% — вечеря.
Щоденне дотримання режиму харчування (допустимими вважають відхилення на 15-20 хвилин) сприяє своєчасній і достатньою секреції травних соків і хорошому засвоєнню їжі.
Якщо до року дитина вживала їжу в вигляді пюре, то після року час відмовитися від протирання або подрібнення їжі блендером. Каші для дітей старше року можуть містити невеликі м’які шматочки фруктів, тушковані або варені овочі можна розминати виделкою, салати зі свіжих овочів натирати на тертці, а через деякий час нарізати дрібними шматочками.
Пропонуйте дитині м’ясні суфле, запіканки, тефтелі і котлетки. Такі страви забезпечать плавний перехід від гомогенної до твердої їжі.
Головні причини поганого апетиту у дитини
Якщо дитина не хоче їсти суп, потрібно з’ясувати причину.
- Можливо, ви крупно порізали овочі, і вона просто не вміє добре жувати.
- Часто діти відмовляються їсти картоплю в супі. Спробуйте її розім’яти виделкою.
- Можливо, у малюка вже сформувалися негативні асоціації: дитину могли годувати насильно, вона давилася і плакала. Тож щоразу, коли її будуть саджати перед тарілкою з супом, вона буде відмовлятися від нього.
Вимоги до приготування і подачі страв
У цьому віці пріоритетним способом приготування все ще залишається приготування на пару, прийняте – варіння, допустиме – запікання. Овочі можуть бути вареними і тушкованими, яйця можна подавати у вигляді омлету або у відварному вигляді. Немовля обов’язково повинне їсти перші страви.
У рік потрібно відмовитись від пюреподібних страв. Пора переходити до дорослого харчування. Якщо шматочки їжі дуже великі, їх можна порізати або розчавити виделкою. Вживання їжі шматочками вчить дитину жувати і тренує артикуляційний апарат, готуючи його до мовлення.
Дуже важливим моментом у цьому віці залишається температура страв. Вони не повинні бути гарячими або холодними.
Які продукти у жодному разі не можна давати дитині
Заборонені продукти:
- соління й маринади,
- копченості,
- консерви будь-яких видів,
- кондитерські вироби (цукерки, торти, тістечка), за винятком дитячого печива,
- газовані і мінеральні напої,
- солоні, смажені і гострі страви,
- ікру в будь-якому вигляді і будь-якої риби,
- гриби,
- алкоголь.
Щодо останнього пункту можна сказати, що ніяка нормальна мама не запропонує дитині алкогольний напій. Проте в педіатричній практиці, рідко, але все ж фахівці стикаються з тим, що дітки цього віку куштують пиво або шампанське з келиха мами. Багато вони, звичайно, не вип’ють. Але таких прецедентів не повинно бути зовсім.
Що робити, якщо дитина не їсть овочі?
Змушувати дитину їсти овочі — заняття невдячне і навіть неприйнятне, це може стати причиною категоричної відмови дитини від усіх овочів, навіть які вона їла до цього. Для того щоб дитина почала їсти овочі, достатньо всього лише проявити кмітливість.
- З’ясуйте, чому дитина відмовляється їсти овочі. Несмачно? Некрасиво?
- Якщо дитина відмовляється від цибулі в будь-якому вигляді, необхідно її перетирати в пюре, якщо дитина не бачить її — немає проблем.
- Варто пам’ятати, що для дітей важливі не лише смакові якості, а й зовнішній вигляд страви. Постарайтеся оформити страви святково, красиво, наприклад, викласти овочі у вигляді мордочки тварин.
- Діти однорічного віку і старше намагаються наслідувати у всьому дорослих, і якщо при дитині батьки будуть часто їсти овочі і говорити про те, що вони дуже смачні, поступово дитина зацікавиться і почне їх їсти.
- Запропонуйте овочі на перекус, коли дитина злегка зголодніла.
Проявіть кулінарну хитрість
Усі знають про те, наскільки важливо і корисно їсти овочі. Овочі і фрукти повинні складати левову частку денного раціону. На ділі ж виходить найчастіше навпаки: м’ясо, каша, картопля, бутерброди тощо аж ніяк не обов’язково шкідливі продукти, проте в кількостях, які істотно перевищують потреби в них організму. А ось їсти овочевий салат дитина не завжди хоче. У такому разі проявіть хитрість і винахідливість.
- Для дітей старшого віку можна скористатися особливою хитрістю — нехай дитина допомагає в приготуванні страв, складанні овочевих композицій і нарізок. Довірте дитині оформити страву і ненав’язливо пропонуйте овочі. Наприклад, до картопляного пюре додайте зелений горошок.
- Крім свіжих овочів, дитині необхідно пропонувати і термічно оброблені овочі, наприклад, тушковані або у відварному вигляді. Якщо від картопляного пюре діти відмовляються рідко, то ось від кабачків можуть відмовлятися. Можна піти на деяку хитрість, і змішувати овочі, створюючи багатокомпонентні пюре.
- Кращим поєднанням продуктів будуть овочі і м’ясо, причому в фарш можна додати моркву, кабачки, цибулю, часник, капусту і навіть картоплю.
- Овочі можна додавати і в різні соуси, наприклад, змішувати їх зі сметаною, додавати в томатні соуси. Діти рідко відмовляються від макаронів з підливою. Додайте в соус помідори, моркву, цибулю, будь-які інші овочі. І якщо дитина відмовляється від цих овочів, просто перетріть їх дрібно або змеліть.
- Всі овочі в супах можна перетирати і зробити суп-пюре. Додавайте невеликі порції пюре в супи, другі страви, поступово їх збільшуючи.
- Діти найкраще сприймають інформацію в ігровій формі. Можна придумати казку про особливо проблемний овоч, про його користь, придумати якусь героїчну історію або розповісти про те, що улюблений мульт-герой такий відважний і дужий, адже їсть цей овоч.
- Не можна виключати і зорову зацікавленість, можна подивитися кулінарні канали, погортати книги з кулінарії різних народів і традицій.
З самого раннього дитинства потрібно прищеплювати дитині культуру харчування і навчити дотримуватися правильного раціону. Овочі — це одне з основних джерел вітамінів і клітковини для всього організму. Достатня кількість овочів у раціоні необхідна для роботи і розвитку всієї травної системи і організму в цілому. Отримуючи необхідну кількість поживних речовин, дитина буде правильно і повноцінно розвиватися.